Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 {3}


222 raspunsuri la acest subiect

#11
biancabia

biancabia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 04:12

Miha de ce nu ii dai cu bibe lapte de-al tau? ca bea mai repede si poate se satura inainte sa adoarma si nu te mai trezeste asa des noaptea


Bianca [mamica] ALEXIS ARIAN (5/01/2009) si IRIS AMELI (16/02/2012)

#12
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 05:23





Buna dim., SA DEA DZEU.. AVEM UN CAPITOL NOU CU BEBEI CARE SCAPA DE COLICI SI DE DERMATITA ASTA ATOPICA.

Eu nu am somn , pitika mea a adorimit pe mine , pe burta,si am asezat-o in patut la ea pe burtica , insa nu stiu ce sa fac , dc sa o las sa doarma asa pana se trezeste sa pape sau probabil o sa o asez pe o parte cand ma duc la culcare , pana atunci o supraveghez; mi-e cam teama sa o las sa doarma pe burtica desi si doctorita mi-a zis mereu ca nu are ce sa se intample, ca stie sa doarma asa dar sunt eu cam panicata , parca sunt nebuna tot am impresia ca se ineaca dc va dormi asa. Acelasi sentiment am si dc as lasa-o sa planga mai mult de 3-5 min.

Si Bia are dermatita atopica, cel putin asa cred eu ca este , buibbite rosii care s-au extins de pe fata , pe gat si pe umeri :( , am impresia ca o si mananca uneori , ca am vazut ca practic se scarpina pe fata cu degetelele...am vazut pe forum ca mai vorbeau niste mamici despre acest subiect si spuneau ca au folosit tarate si ca au trecut , as vrea si eu sa incerc doar ca nu stiu exact cum se face baia asta cu tarate , se pun taratele in apa din cadita pur simplu?



Ca tot vorbea Alina despre gama Lipikar , am cautat pe net , iata un articol interesant : http://www.csid.ro/b...topica-5475147/



conform articolului se pare ca intra-adevar ii mananca acele bubite pe bebei [q].Of Doamne saracutii prin cate trec si ei... nu erau colicii de ajuns [q], dar ne facem noi mari [pk].

O sa cumpar si crema asta dc taratele nu dau rezultate.



VA PUP [pup],





ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

#13
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 05:35

SCZ PT SCRIS, DAR SUNT MEREU GRABITA CAND SCRIU SI SCAP DIN VEDERE MULTE SEMNE DE PUNCTUATIE,
[batcap]

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca Maria ( 08.02.2012)

#14
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 07:38

Ane, fierbi Apa. Cand da in clocot o opresti. Pui tarate intr-un tifon ceva si le bagi in apa la infuzat 5-10 minute, scoti tifonul si gata. Eu puneam jumate in cadita si cu restul ii clateam. Sau, daca nu reusesti cu tifonul, pui tarata pur si simplu in apa fiarta, apoi o strecori bine inainte sa o folosesti. O crema iti va trebui, pt ca atunci cand se usuca bubitele, apar niste coji



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#15
Faith26

Faith26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 11:44

Salutare fete [pup]

Eu va citesc zilnic, am vrut si sa scriu de cateva ori, dar daca n-am scris la momentele respective, intre timp am uitat ce si cum.. [:I]
Avem acum 2 luni si 13 zile. Suntem bine, Beatrice a fost/este un pic racita, dar nimic grav. Am observat duminica o tuse rara, asa ca luni am chemat doctorita, care ne-a zis ca e totul in regula, are doar f putin rosu in gat...ne-a zis sa ii dam panadol. Altfel, draga de ea a recuperat bine, are 59 cm deja desi s-a nascut cu 47. Si cu cresterea in greutate e in continuare ok, in cele 13 zile din luna a treia a luat 350 g. Suntem oarecum la limita (ma refer la cea de 750 g, cat trebuie sa ia un bebe ca safie in grafic).

Ma topesc toata cand o vad cum gangureste, rade, aproape toata ziua. Colici nu mai avem de ceva vreme, dar eu tot ii dau espumisan...cred ca pana va face 3 luni. Ma gandesc ca sunt asa norocoasa, cand va aud pe voi ca nu dorm bebeii, a mea exceptand prima luna cand se trezea o data pe noapte pe la 2-3 sa pape, in rest doarme tuuun. Vorba lui Alice, o verific sa vad daca respira, pt ca doarme de la 12-1 pana pe la 6-7 dimineata...sta treaza un pic..vreo ora asa, apoi mai baga o tura de somn de 2 ore. Azi noapte a dormit si mai mult, de la 12 juma pana la 8 fara un sfert..m-am trezit eu inaintea ei ca nu mai aveam somn

Si eu i-am pus tarate in apa de la baita cand a avut bubitele, si ne-a ajutat mult. Acum insa avem altceva, cojite in cap, pt care doctorita mi-a zis sa ii dau cu ulei de masline fiert si racit, apoi sa ii pun o caciulita pe cap..o las asa vreo ora inainte de baita, si o pieptan, apoi clatit la baita. Azi o sa incepem treaba asta, sa vedem daca are efect. A mai facut cineva asa?

Alina si Bulinuta, bebeii vostri chiar seamana [:)]

Va las acum :) Vreau sa citesc si eu predarea stafetei, ca nu am apucat.



Mami de [mamica] Ana Beatrice (15.01.2012)


#16
Faith26

Faith26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 306 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 11:49

Intrebare : unde gasesc predarea stafetei?.. [alcool]
Imi cer scuze daca ati mai rpecizat unde o gasim, n-am retinut [:D]

Mami de [mamica] Ana Beatrice (15.01.2012)


#17
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 12:25

fete votati aici: http://www.desprecop...rna 2012&page=0



sunt asa multe poze frumoase!!!



aveti 100 puncte si le puteti repartiza cum vreti. votati si apoi apasati < acest semn pt.validare vot!



eu am votat o gramada de foto frumoase!!!



si nu, nu particip![:)]








mami pentru un [*] ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#18
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 12:27

Citat:
citat din mesajul lui Faith26
Intrebare : unde gasesc predarea stafetei?.. [alcool]Imi cer scuze daca ati mai rpecizat unde o gasim, n-am retinut [:D]Mami de [mamica] Ana Beatrice (15.01.2012)
la "strengarii de mart.apr.2012", ca lor le-am predat-o.e unmesaj simplu, ca nu am avut inspiratie de mai mult![:)]
mami pentru un [*] ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#19
tebligia

tebligia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 12:36

neatza si de la noi...
Lady eu as concura in locul tau asa de distractie:))
Noi suntem ff bine nu prea mai avem colici o repriza scurta de dimineata dar mamaitza favorita are leac si doarme cu ea o ora
crestem ne facem mari
Piticul a inceput sa aibe 2-3 mese de 170 ml pe zi(24)ore nu mi-a varsat niciodata si in 2 luni si 8 zile a dat afara 3-4 guri de lapte.. va tin pumnii fetelor cu problleme de tipul asta nu stiu cum este dar cred k este ff greu pt voi
va pup

#20
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 12:57

alexa g ce tanara esti [olala]



alina ai incercat cu feonu?...noi mancam cu feonu mai linistit laptele care ii place: topfer...si pe urma plange rau de tot de dureri de burtica [bang]...laptele aptamil pepti nu ii place si nu il papa dar ala nu ii face dureri de burta...deci avem doua variante...cu echo...eu stiu ca marcu e o afecerista asa ca eu una nu i-as face [pup]



beatrix
pupa piticul papacios...ce mare e...are deja 4 lunite dragul de el [olala]



ane maria noua ne-a spus pediatra asa: se pun 2 litri de apa la fiert si se adauga o cescuta de tarate, se lasa la fiert 3-5 minute apoi se lasa sa se aseze un pic cam 10=15 minute. pe urma torn zeama aia de deasupra in cadita cu apa si ii fac baie

noua ne-a recomandat Stelatria de la Mustela pe urma



faith zici ca seamana [:D]



am fost ieri la dr gineco, instalatia e ok vorba lui ghiulten iar scursura aia provine de la faptul ca o sa iasa un fir pe acolo...respinge organismul [bang] deci o sa treaca



azi mergem cu el la dr pediatra a lui rares de la medicover sa vad ce imi zice si ea...



aseara la baie ma observat ca i s-a umflat vaccinul ala acolo si a copt...e normal?





bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)



Poze noi





minune mica



Poze










Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -