Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(79)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
BebeAnda

BebeAnda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 22:48

Citat:
citat din mesajul lui malex

BebeAnda....felicitari.....chiar ma intrebam de ce nu mai intri pe forum, era o perioada cand erai fff activa
Sunt tare curioasa cati ani are fetita....astept cu nerabdare sa-mi intalnesc si eu fetita....sa ne aduci vesti

Pai nu am mai intrat ptr ca am incercat sa nu ma mai gandesc...imi faceam rau singura si uite ca minunea s-a intamplat...sper sa tina pana la sfarsit.In plus m-am gandit ca era frumos sa vin cu vesti optimiste si super bune.Maine o sa va dau rezultatul de fapt impresii.Va pup pe toate.O seara frumoasa tuturor!

#22
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 23:15

bebe anda, sunt si eu curioasa care vor fi urmarile intalnirii voastre. asa mi-a zis si sotul, sa mai incercam sa il mai vedem, dar nu pot. da, mi-a placut celalalt copil mai maricel, dar nu era al meu. acela nu era adoptabil. daca mi-ar fi atras cu adv., as fi luptat ptr el asa cum se gandeste litlle angel tot timpul la fetita. cand il voi vedea, voi sti. acum trebuie sa ma pregatesc ptr al doilea atestat.

#23
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 23:46

Citat:
citat din mesajul lui BebeAnda

Citat:
citat din mesajul lui malex

BebeAnda....felicitari.....chiar ma intrebam de ce nu mai intri pe forum, era o perioada cand erai fff activa
Sunt tare curioasa cati ani are fetita....astept cu nerabdare sa-mi intalnesc si eu fetita....sa ne aduci vesti

Pai nu am mai intrat ptr ca am incercat sa nu ma mai gandesc...imi faceam rau singura si uite ca minunea s-a intamplat...sper sa tina pana la sfarsit.In plus m-am gandit ca era frumos sa vin cu vesti optimiste si super bune.Maine o sa va dau rezultatul de fapt impresii.Va pup pe toate.O seara frumoasa tuturor!


anda, asteptem cu nerabdare vestile de la tine
[pup][pup][pup]

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

#24
Manuelita

Manuelita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 13:45

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

apoi apare si celalalt copil mai mic. raman surprinsa ca arata a rrom, desi avea trasaturi frumoase. [flo]


Nu inteleg ce vrei sa spui cu "desi". De cand cele doua sunt in contradictie ?!!

Si by the way, daca sunt frati si amandoi in plasament, de ce se despart?
Copilul meu are frati mult mai mari, pe care nu i-a vazut niciodata si care traiesc la familia extinsa. Si tot am mustrari de constiinta ca nu ii spun fetei mele ca are undeva niste frati si ca nu ma interesez deloc de soarta lor. Nu cred ca e prea confortabil pentru cine il va adopta doar pe unul dintre ei.

Manuelita


#25
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 23:12

Anda.......ne fierbi!!!!!!!!!
Nu ne povestesti nimic???????????????

Kenya, felicitari!!!!! Si eu am atestatul din noiembrie.....dar nimic!

#26
BebeAnda

BebeAnda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 00:25

Buna seara tuturor!Astazi am fost la DPC.Mi s-a prezentat dosrul fetiei si am vazut poze...poze care erau mai vechi.Sa o iau cu inceputul...fetita are 4 ani si 10 luni in mai face 5 ani.eu am cerut un copil fetita sau baiat(indiferent) pana in 3 ani .....atestatul mi l-au dat pentru copii cu varsta de pana la 4 ani fetita de care va povestesc are aproape 5 ani...deci e o mare diferenta.Insa e sanatoasa desi mama ei a fost destul de bolnava si spun a fost ptr ca anul trecut a murit iar tatal nu se cunoaste are paternitate necunoscuta.In plus nu mai are frati.Poza nu mi-a zis nimic nici da nici ba asa cum zicea cineva inainte.Cand mi s-a spus varsta am fost socata deoarece ma gandeam ca e mai mica insa am stat astazi si am tot analizat si am ajuns la concluzia ca varsta e perfecta...am scapat de pampersi si putem comunica...deci e un plus.Fetita e din judet asa cum imi doream si a fost abandonata la nastere iar mama nu a vazut-o niciodata deci nu a avut contact cu ea.Mama era bolnava de tuberculoza insa fetita e sanantoasa tun,nu are probleme mentale sau fizice.Merge la gradinita,spune poezii si intr-un final dupa lungi framnatari si ganduri si citind de 1000 de ori raportul clor de la DPC am decis sa merg sa o vad...cred ca e esential sa vad copilul inainte sa iau o decizie...niciodata o poza sau niste statistici scrise pe o foaie de hartie nu vor putea "vorbi" mai elocvent si mai adevarat decat persoana fizica asa cum e ea in carne si oase cu gesturi,mimica fetei si vorbe reale.
Ca o concluzie trebuie sa va spun ca de azi dimineata cand eram de-a dreptul socata si speriata si chiar reticenta in primele momente cand am aflat avalansa de informatii despre fetita, am ajuns acum, pe seara sa imi doresc foarte mult sa o cunosc [olala] si apoi sa decid.Ma gandesc ca sunt o femeie matura care voi deveni mama cat de curand si trebuie sa fiu in stare sa iau o decizie "la rece" cum se spune si spre binele tuturor.
In final:MA DUC SA O VAD,SA NE JUCAM SI SA POVESTIM APOI JUDECAM.
Pupici la toate si un weekend placut!

P.S.Revin cu noutati atunci cand o sa am.[:D]

#27
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 10:41

ANDA, si cand ai sa vezi fetita "in carne si oase"?
ai dreptate legat de varsta nu este nici o problema ca are 5 ani, sa stii ca si eu tot pana la 3 ani am atestatul, asa gandeam acum cateva luni, dar acum imi doresc sa aiba si 4 ani si ceva, copilul, deja vorbesti cu el, te intelegi, stiu ca ar fi frumos sa trecem prin toate etapele dar trebuie sa gandim ca devenim mame in sfarsit.
Anda, du-te sa vezi fetita si te asteptam cu vesti noi si bune
un sfarsit de saptamana placut
[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]


Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

#28
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 10:47

Anda.....ai luat o hotarare buna...sincer eu cred ca 4 ani si ceva e o varsta perfecta...chiar ai cu cine sa te intelegi
Sa de DD sa va placeti una pe alta si te asteptam cat mai curand cu vesti
Numai bine!!!!

#29
analias

analias

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 11:48

BebeAnda, felicitari! Eu am cunoscut-o pe pustoaica mea cand avea 4.9 luni si am adus-o acasa la 4.11 luni. Dupa doar 3 saptamani ii organizam deja prima petrecere de ziua ei, ca doar implinea 5 ani! In datele referitoare la mama se mentiona TBC, iar fetita fusese suspecta de TBC cand era foarte mica. Sigur ca eu i-am facut toate testele posibile, dar dupa ce am adus-o acasa. In final s-a dovedit a fi sanatoasa si acum are problemele de sanatate obisnuite ale oricarui alt copil de varsta ei: raceli, viroze, julituri, vanatai etc. De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, raceste mult mai rar decat majoritatea colegilor ei de clasa. Ai dreptate: este la varsta la care se poate discuta cu ea, intelege mult, daca are experienta gradinitei este si mai bine. Ai luat o hotarare inteleapta sa mergi sa o vezi, 'in ciuda' varstei :). Daca te pot ajuta cu amintiri din perioada de vizitare, cu mare drag.

#30
kenya77

kenya77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 11:59

Anda ai luat cea mai buna decizie. Contactul direct f important. Si la noi a fost la fel.azi mergem la a doua vizita. Am emotii pt ca acum suntem doar eu cu sotul. Cei de la DGASPC nu mai vin. Sper sa fie bine.



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -