Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

@ construit CASA ! (14)


235 raspunsuri la acest subiect

#11
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 11:17

Am si eu cateva intrebari:



- pentru o casa de 140mp, la rosu ( acoperisul este cu tabla), ne ajung 20.000 de euro sa o facem locuibila? ( deci, fara lux dar conditii decente),

- tot in banii de mai sus, reusim sa tragem utilitatile ( care sunt la 40 ml?

- cat timp dureaza sa o facem locuibila de la stadiul de rosu, in cazul in care o echipa lucreaza si nu ne incurca? si cand se poate incepe lucrul cu vremea asta de afara?





Lumea mea

#12
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 12:22

Inbox, eu nu am inteles, aveti deja acoperisul? Pt ca costa destul daca vrei cu 20.000 sa terminati

Noua, fiind cu casa la gri (adica tencuita pe dinafara, cu acoperis pus, gradina -aleile turnate-mai avem de pus gazonul) ne-am facut calculul ca ne-ar ajunge 25 maximum 30.000 sa ne mutam.

Dar eu am utilitatile trase.

Ce ar mai trebui noi sa facem in continuare ar fi,:tencuit inauntru, glet,zugraveala, tavanele de pus, shape, gresie, parchet faianta, echipat bai, imbracat scara, centrala ,calorifere(astea costa mult) si incalzire prin pardoseala jos la parter si ceva mobila.

Dar cum nu stim ce preturi vor fi si mai ales ca nu am banii, anul asta vrem sa facem etajul, adica tencuit, tavane si shapa, probabil ne vom intinde inca 3 ani.

Asta ca sa-ti faci o idee de cum ne-am facut noi calculul.

Utilitatile ar trebui sa vezi ca cat costa, astea sunt ff scumpe.



Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

Ilinca si Rares

#13
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 12:36

Nu vreau sa o termin detot,ci sa o fac locuibila, asta insemnand ca imi ajunge o camera terminata complet ( am vrea noi parterul, care ar fi ca o garsoniera), izolatia exterioara zic eu ca ar mai astepta, am putea doar sa dam o mana de glet ( sau ce se da)pe ecterior. Vrem sa avem o alternativa la caldura, asa ca am vrea sa facem o soba care sa incalzeasca parterul ( alternativ la centrala pe gaze), nu am renunta la centrala, insa pentru inceput. Mobila, ce am acum in apartament, imi este mai mult decat suficient ( oricum, acum sa investesc in mobila si nu mai stiu ce fitze, as face-o degeaba, copii sunt mici, si inca mai strica). Gresie faianta am deja, ca luasem pentru balcoanele de la apartament si nu le-am mai facut, pentru o baie imi ajunge.

Noi ne-am hotarat, vrem sa ne mutam, nu mai facem fata cu cheltuielile pe rate la banci, am vinde apartamentul si cu banii ramasi vrem sa reusim sa locuim cat de cat decent in casa care o avem inceputa, ridicata la rosu, deci nu este tencuita, nu are geamuri, nu are utilitati. Nu are rost sa mai pierdem timpul, o lalaim degeaba. Nu vreau sa luam decizii pripite, nu vreau sa raman cu copii in cine stie ce conditii. Este un moment dificil, il vad eu acum, va trebui sa stam cu chirie probabil o perioada ( daca nu gasim cumparatori intelegatori care sa ne lase macar cateva luni pana terminam), dar este necesar. A mai facut cineva mutari din astea? Cum li s-a parut experienta?





Lumea mea

#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:06

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Am si eu cateva intrebari:- pentru o casa de 140mp, la rosu ( acoperisul este cu tabla), ne ajung 20.000 de euro sa o facem locuibila? ( deci, fara lux dar conditii decente),- tot in banii de mai sus, reusim sa tragem utilitatile ( care sunt la 40 ml?- cat timp dureaza sa o facem locuibila de la stadiul de rosu, in cazul in care o echipa lucreaza si nu ne incurca? si cand se poate incepe lucrul cu vremea asta de afara? Lumea mea
Incepeti cu instalatiile; se poate lucra pe vremea asta. Electrica, sanitare, incalzire. La gata. Imediat dupa aia, rezolvati camera in care locuiti: tencuiala, fara glet,o mana de lavabil. Fereastra. Intre timp, se incalzeste, nu mai e pericol de inghet, echipati o baie, fara gresii si faiante, ca sa poata fi folosita. Si va mutati. In camera va incalziti electric pana mai este nevoie. Ba poti sa faci pentru locuit chiar doua camere.Daca te apuci sa cheltuiesti in ritmul fluxului tehnologic, nu ai sanse sa faci prea multe. Mai bine stai comod si santierul merge cu tine acolo. La vara sunteti gata[:)]Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#15
belleane

belleane

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.042 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:12

Geamuri sunt?

Te iubim, printesa Victoria!!!

#16
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:18

Nu are geamuri a scris in ultima postare, deci deocamdata nu se poate lucra, nici macar la instalatii, plus ca daca nu are apa, probe nu se prea pot face.



Aaa si eu am scos in calcul izolatia, cred ca e ultima pe care o facem inainte sa ne mutam.

Incercati sa puneti ap la vanzare, poate obtineti pretul bun si incepeti lucrarile, eventual chiar vorbiti cu viitori proprietari sa va lase inca o luna in plus sa locuiti, plus de asta se mai incalzeste pana terminati cu vanzarea apartamentului.





Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

Ilinca si Rares

#17
belleane

belleane

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.042 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:22

Pai geamuri trebuie sa comanzi deja, ca dureaza si costa destul, apoi instalatiile le faci in toata casa, apoi tencuiala, glet, lavabil.
Noi am inceput instlatiile cand nu aveam geamuri si era exact in aceeasi perioada a anului trecut. Am pus niste folii groase in locul geamurilor prinse cu sipci de caramida.

Te iubim, printesa Victoria!!!

#18
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 17:51

Am scos apartamentul la vanzare! Speram sa-l dam cat mai repede... Apropos, piata imobiliara cum mai merge? Cineva ne-a zis ca in zona noastra sunt cautate apartamentele...



Sunt multe chestii cu apartamentul, ca este ipotecat, banca vrea sa ridicam ipoteca( asta costa si vrem sa evitam cheltuieli aiurea), noi am vrea sa facem un precontract cu viitorul proprietar cumva ( presupune ca viitorul proprietar sa aibe bani lichizi), mai vrem si sa mai stam in el cateva luni ( oricum , daca luam un pret bun, vad eu unde ma mut cu catel cu purcel cu tot).



Rufus, cam asa vrem sa facem.



Sper sa reusim ce ne-am propus...va tin la curent.







Lumea mea

#19
mathilda

mathilda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 21:05

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Am scos apartamentul la vanzare! Speram sa-l dam cat mai repede... Apropos, piata imobiliara cum mai merge? Cineva ne-a zis ca in zona noastra sunt cautate apartamentele... Sunt multe chestii cu apartamentul, ca este ipotecat, banca vrea sa ridicam ipoteca( asta costa si vrem sa evitam cheltuieli aiurea), noi am vrea sa facem un precontract cu viitorul proprietar cumva ( presupune ca viitorul proprietar sa aibe bani lichizi), mai vrem si sa mai stam in el cateva luni ( oricum , daca luam un pret bun, vad eu unde ma mut cu catel cu purcel cu tot). Rufus, cam asa vrem sa facem. Sper sa reusim ce ne-am propus...va tin la curent. Lumea mea
buna,Ti-am pierdut adresa de email. scuze. vroiam sa te intreb in ce zona ai apart, cate camere si care-i pretul. ms Iuliana

#20
mathilda

mathilda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 13 februarie 2012 - 21:11

scuze l-am trimis din greseala pe forum vroiam sa-l trimit in privat mesaj anterior


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -