Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#81
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 16:05

Carmi, gradina ta arata fabulos, totul e f ordonat si florile sunt asezate minunat. Multumesc pt sugestii, mai spune-mi te rog folia cu care acoperi ghivecele, este gaurita? E pusa la o anumita inaltime pt a avea o perna de aer sau e ca si cum ai baga ghiveciul intr-o punga? Merci mult. In ce clasa e scolarelul? L-am vazut ce relaxat statea pe iarba, cred ca ii plac si lui florile si verdeata.
Olympia, si mie mi-a placut ce ai scris pe blog! [:I] Ai un stil narativ f relaxant.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#82
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 18:16

B.nica... dar bulbul plantat in toamna nu a rasarit... ori a patit ceva, ori l-am plantat mai adanc decat trebuia...[bang]

Stiti cum va citesc? Vorba aceea "pe nerasuflate"[olala][olala] [pk][pk]

Am fost ieri in Dedeman (si nu numai)... in sfarsit mi-am luat cada si daca ne vedeati... cu cada de 160 cm bagata in Peugeot... si cu noi inghesuiti pe langa... rasul lumii [alcool] Ideea e ca m-a cadorisit sotul cu un trandafir presupus catarator galben... si mi-am luat un plic de seminte de caldaruse...[:D] Sper sa iasa macar cateva...[:-@] Am pus si garofitele pe care mi le-a dat pretenela... si mai imi da o pretenuta cateva...

Problema este ca am masurat locul pt foisor fetelor... si-mi ia o groaza de teren...[alcool] m-am socat... trebuie sa fac poze... eu as zice sa-l fac de 3/4 m, sotul vrea 4/4... imi ia toata fata la balcon... magnolia pusa "cu cap" de mine acu pica fix in drum... voi aveti foisoare? E suficient 3/4? Ce doamne iarta-ma... pun o masa cu scaune si sau balansoar... nu bag mobila si canapea...[alcool]

Am pus si eu 2 bete de vita "de masa" zice vecina... l-am pus pe lateralele viitorului foisor... sper sa mi se prinda... si pun si trandafirul asta nou sa se urce pe foisor...[:D] Ce de idei frumoase imi vin...[olala]

Va pup si va urez o vreme mai primavarateca, sa va permita sa gradinariti si sa va bucurati de floricelele voastre![flo]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."

#83
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 19:30

Eu vorbeam de fritillaria imperialis (cred ca popular se mai numeste laleaua imparatului) - de bulbul asta ziceam ca nu da niciun semn de incoltire - oare iese mai tirziu? Fitillaria meleagris - am avut in gradina anul trecut si mi-a si inflorit, si eu stiu ca este o floare ocrotita de lege - sunt curioasa daca mai rasare si anul asta pentru ca am citit de ea ca e foarte pretentioasa.

De dimineata am vazut ca mi-a inflorit si Floarea Pastelui - dar nu am apucat sa o fotografiez; plus ca mi-au inflorit si vreo 2 lalele pitice, se vede treaba ca sunt un soi timpuriu, habar nu aveam de ele...[:D]

Ha, georgipuia - as fi vrut sa va vad cu cada inghesuita in masina...[:-)))][:-)))][:-)))] Eu am ales sa nu pun foisor in gradina, mi-am facut pergola peste terasa...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#84
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 20:22

eu am intrat sa spun multumesc Boti[pup], mi-a ajuns coletul (ce frumos le-ai impachetat!)



Am decis ca decat sa-mi cada gradina in paragina mai bine s-o pun la treaba pe soacra-mea. Sotului ii era teama de lacrimile si nervii mei (stie ca ma-sa le comite), dar l-am linistit si i-am spus ca-mi asum pagubele (sigur vor exista) dar cred ca vor fi totusi mai putine decat daca abandonez total.

A facut cate ceva, a udat, a plantat niste bulbi primiti in ghiveci, a mutat niste crizanteme, a plantat un mar si cam atat.

Madalina deja mi-au rasarit lacramioarele [olala] (cele de la Valentina au pierit din cauza monstrilor de gaini).

Am scos si printesa in curte si am inceput sa o train-uiesc[:D]

Stiti un loc aproape de bucuresti cu urzica? vreau multa sa-mi fac solutii pt gradina, dar nu din piata.



tablouri pentru copii

#85
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 20:47

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Fetelor mi-a rasarit si goji car ii pusesem din seminte! Sunt foarte incantata. olimpya, mi-a placut postarea ta despre gradinarit de pe blog :), foarte realista si amuzanta! Michelle- da trebuie sa te orientezi dupa muguri, nici noi nu ne-am dat seama exact cum vin mugurii, asa ca le-am pus intr-un plan inclinat oarecum, am pus cate doua bete in fiecare groapa, sa fim siguri ca se prinde macar una.Le-am bagat aproximativ jumatate in pamant. Vedem acum daca am facut bine, daca s-a prins ceva. POate iti spun fetele mai cu experienta ce si cum. Lumea mea
ma bucur cand mai intalnesc si pe altii novice ca noi.da, si noi am pus 2 intr-o groapa..din 2 poate se prinde una, dar le-am pus drepte.michelle

#86
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 22:54

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug
Carmi, gradina ta arata fabulos, totul e f ordonat si florile sunt asezate minunat. Multumesc pt sugestii, mai spune-mi te rog folia cu care acoperi ghivecele, este gaurita? E pusa la o anumita inaltime pt a avea o perna de aer sau e ca si cum ai baga ghiveciul intr-o punga? Merci mult. In ce clasa e scolarelul? L-am vazut ce relaxat statea pe iarba, cred ca ii plac si lui florile si verdeata.Olympia, si mie mi-a placut ce ai scris pe blog! [:I] Ai un stil narativ f relaxant.Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Liviana, scuze ca nu am reusit sa fotografiez spalierul, sunt in asteptare de musafiri si trebaluiesc precum o albinuta, o sa-ti arat maine. Folia nu e gaurita, e d-aia mai groasa cu care se acopera serele (poti s-o vezi in pozele mele, acolo unde Fabiano culege rosii), o tai de largimea ghivecelor si lunga, cat sa acopere mai multe, iar capetele le bag intre ghivece. Fac asta de obicei noaptea, daca e foarte frig, chiar de maine o sa incep, ca la noi vine inghetul si cica posibil zapada[bang]Ma intrebai de Fabiano, e nascut in acelasi an cu baietelul tau mai mare, dar pe 20 octombrie. Merge la scoala deja, l-am dat cam mic, nu avea nici 6 ani, dar m-au barait educatoarele la cap ca se plictiseste la gradi, ca el e ´mai departe´. Acum imi pare intr-un fel rau ca le-am ascultat, rezultatele la invatatura sunt minunate, insa emotional....nu prea era pregatit. Da, ii plac florile, chiar a cerut un petic de pamant sa aiba si el gradina lui de legume, vrea sa puna rosii, mrcovi, castraveti si trandafiri[:D]Fetelor, mi-am luat 4 gloxinii cataratoare (asa le vindeau, ca eu as fi luat numai una), eu nu am mai avut pana acum gloxinia, la ce trebuie sa fiu atenta? Scrie ca-i rezistenta la iarna, asa e? Adica o pot lasa afara sau tre´sa ierneze intr-un loc ferit de inghet?Carmi si Fabiano-scolarelGRADINA

#87
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 23:12

Inbox, Liviana, ma bucur ca v-a placut! [pup]

Georgipuia, cred ca 3/4 e ok pt foisor, iar de caldaruse nu te-ngrijora ca-s rezistente si chiar invazive, o sa-ti umple curtea.

Tala, bine ai revenit "in gradina", sper ca soacra sa-ti faca numai surprize placute! [:)]

La noi azi a varuit sotul pomii, noroc ca am fost pe faza ca-i picta pana pe ramuri, exces de zel...of incepatorii astia [:D]!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#88
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 23:41

Georgipuia, eu cred ca pot sa-ti impartasesc din experienta mea in legatura cu foisorul.
Eu am avut la prima mea casa ff. modesta de tara un astfel de foisor intr-o curte micuta;era f. practic pt. ca nu aveam o bucatarie ca lumea si casa era compusa din 2 camere.
De acolo am ajuns intr-o casa mai mare dar care avea o bucatarioara f. micuta si la care am atasat una noua si o terasa.
Toate bune pana am constatat ca vecina, curioasa foc, si-a facut un obicei: se aseaza sa croseteze in spatele gardului din ciment inregistrand toate prostiile pe care le debitam cu prietenii in week-end pe terasa care are si o rezonanta deosebita.
Cum aici ma desfasor pe cam 2000 mp, am revenit la ideea de a posta un foisor cochet in mijlocul gradinii si departe de curiosii satului,[:D].
Am o singura problema sa nu-mi fure astia lemnul din foisor!
Acum stau sa analizez, ori imi fac o chestie demontabila din "fer forge", asa ca sa ma urasca etnicii cu apetit pt. "fiareeee vechi!", ori smacoiesc cu ceva uleiuri lemnul ca sa-l fac impropriu pt. foc.

In concluzie, foisorul isi are rostul daca ai spatiu si vrei sa ai intimitate!Daca nu ai spatiu, iesi mai ieftin cu pergola sau cu un pavilion din acela nu prea scump!

#89
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 11:00

Gabriela, fritillaria mea este marisoara, avea sambata vreo 10 cm, acum cred ca s-a mai inaltat! S=ar putea a ta sa nu mai iasa daca pana acum n-a dat nimic! Ale mele, ca am 3, n-au inflorit pana acum niciodata, sper s-o faca anul asta!



Tala, de ce n-ai spus ca nu mai ai lacramioare, ca aveam de unde sa-ti dau altele!





"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#90
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 11:37

Citat:


Stiti un loc aproape de bucuresti cu urzica? vreau multa sa-mi fac solutii pt gradina, dar nu din piata.



tablouri pentru copii





In orice padure ar trebui sa fie, eu am vazut anii trecuti la Calugareni multe urzici.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -