Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (24)


205 raspunsuri la acest subiect

#71
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 15:58

gogosel, eu am luat multe flori - seminte la plic, din horn si brico, si mi-au iesit toate pe care le-am pus pana acum [:)] ochiul boului, regina noptii, gura leului, craite, sanvitalia... le-am pus cam de 10 zile, au iesit pe rand, dar in acest moment sunt iesite toate.



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#72
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 16:37

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Buna dimineata Albinutelor! Ce harnicute ati fost!


In rest mie imi cresc puii de prepelita, sunt foarte incantata de evolutia lor si ma bate gandul sa ma trag "breeder", adica prin inmultire selectiva sa ameliorez efectivul in vederea obtinerii unei greutati mai mari a pasarii, macar sa inteleg o treaba, sa folosesc o pasarica la o mancare [pofta] Deocamdata studiez putina genetica pe niste site-uri americane, greu merge, una pt ca e complicat si doi pt ca-i in alta limba si termeni de specialitate, dar am timp...


Ei, poate ne convingi sa crestem si noi prepelite!M-as bucura sa ne prezinti pe aici ce ai aflat din...documentare,[:D]!
La mine cresterea pasarilor/animalelor se loveeste de problema sacrificarii lor.

#73
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 16:39

Liviana - eu nu am gasit ghivecele astea decit in brico!



Acum vad ca s-a incalzit afara, dupa-amiaza am sa scot iar jardinierele, oricum jumate le-am lasat afara, jumate inauntru...[8D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#74
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 16:50

Sunt curioasa ce minuni vor iesi.In toamna am pus in gradina Frittillaria uvis-vulpis si Frittillaria meleagris(adica fritillaria ca o bibilica,[:D])acum ma tot uit pe net ca au iesit frunzele si nu stiu de la care, pt. ca "bibilica" nu arata prea bine cand am plantat-o,[bang].
Cu Fritillaria meleagris am o dorinta de suflet.Este o mica lalea splendida si protejata de lege in mediul ei natural.

Georgipuia, Frittillaria mea care se zice ca infloreste de Paste este rasarita de mult timp.Are in inaltime cam 30 cm.
Anul trecut chiar era inflorita de Paste!
Am impresia ca in primul an, pana se acomodeaza, nu infloreste chiar asa ca la carte.

#75
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 17:50

Liviana, verifica-ti pm-ul!



"La vita e bella"

Explore Romania





De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#76
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 01:23

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug



Carmi, cum ai facut spalierele pt trandafiri din ramuri de mar, ai cumva o poza? Sa stii ca ma bate gandul sa iau si eu ghivece din zgura sa le pun pe marginea aleilor. Imi spui te rog daca sunt rezistente, adica merita investitita? Florile banuiesc ca le pui tu gata rasarite in ele, adica nu cresc din seminte in aceste ghivece, nu?



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)







Liviana, spalierele sunt asa mai....rustice, nu sunt cine stie ce, aleg ramuri relativ drepte si le leg cu....ceva ca paiele, o sa fotografiez maine unul sa-ti arat, dar nu te astepta sa vezi cine stie ce...insa sunt facute de mine, in fiecare an fac cateva, asta dupa ce taie vecinul mega-marul[:D].

Ghivecele din zgura sunt minunate, insa te sfatuiesc sa nu iei ca ale mele, colorate, ci gri, ca ale Simonei. Astea colorate iau patina timpului, se decoloreaza partial. Chiar acum o saptamana am umplut vreo 15 cu seminte, pun seminte, cum sa nu, cand e nevoie acopar cu folie transparenta, portulacii numai asa i-am facut pana acum, anul asta am pus in casa, dar o sa pun si direct in ghivecele de zgura seminte in mai. Eu iti spun ca merita investitia (aici e cam 2,20 euroi unul mic si vreo 3,50 unul mare), arata foarte ordonat si frumos florile in ele. Eu am 70 care sunt mereu traumatizate de bicicleta, roller-ul si alte d-astea ale lui Fabiano si nu au crapat, nu s-a desprins zgura, sunt f rezistente. Aici sunt f intalnite prin gradini, mai ales cele mari in forma de cerc incomplet, sunt puse in cascada si florile cresc la fel, e f. frumos.

Am citit eu ca tot vorbiti de ´frittillaria´ si ma gandeam ce floare o fi, ca nu-mi zice nimic numele, dupa ce am googleit m-a busit rasul, am si eu doua, cred ca din compost, ca eu nu le-am cumparat. Aici se numeste ´coroana imparatului´.



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#77
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 03:20

am plantat in urma cu cateva luni pt prima data in viatza bulbi de lalele. nu mai pot de bucurie ca am vazut ca mi-au iesit deja primele lalele.
am mai pus si niste bulbi si mi-au iesit un fel de ghioceii din aia galbeni.

vreau sa plantez niste frezii, poate saptamna asta pun bulbii sunt curioasa daca vor da pana la vara.

anul trecut a avut prima recolta de masline(vreo 25) care le-am marinta, le-am pus in sare si apoi in ulei. au iesit super.

saptamana trecuta am mai cumparat 2 maslini care fac masline din alea mari, abia astept sa ii plantez. de la magazin ne-au spus ca in toamana ar putea da deja rod.

cam atit cu gradinaritul meu.
in rest multe buruieni la care abia le mai facem fatza...



michelle

#78
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 03:29

nevoie mare de sfaturi:

vrem sa plantam vitza de vie. ne-a dat cineva niste betze, dar nu stim cu care parte sa le punem in pamant. [bang] conteaza?
am incercat sa ne orientam dupa nodurile alea, sa fie indreptate in sus...dar unele sunt chiar orizontale.

la fel nu stim daca trebuie tot batzul in pamant sau numai jumatate? la noi betzele sunt cam de 30 cm.

michelle

#79
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 11:54

Fetelor mi-a rasarit si goji car ii pusesem din seminte! Sunt foarte incantata.



olimpya, mi-a placut postarea ta despre gradinarit de pe blog :), foarte realista si amuzanta!



Michelle- da trebuie sa te orientezi dupa muguri, nici noi nu ne-am dat seama exact cum vin mugurii, asa ca le-am pus intr-un plan inclinat oarecum, am pus cate doua bete in fiecare groapa, sa fim siguri ca se prinde macar una.Le-am bagat aproximativ jumatate in pamant. Vedem acum daca am facut bine, daca s-a prins ceva. POate iti spun fetele mai cu experienta ce si cum.



Lumea mea

#80
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 13:08

Citat:

Am citit eu ca tot vorbiti de ´frittillaria´ si ma gandeam ce floare o fi, ca nu-mi zice nimic numele, dupa ce am googleit m-a busit rasul, am si eu doua, cred ca din compost, ca eu nu le-am cumparat. Aici se numeste ´coroana imparatului´.


Si eu la fel am facut [:D] si am descoperit ca avem si noi cateva tufe, le-am primit acum muuuulti ani de la o vecina, la noi i se zice "floarea Pastelui", habar n-aveam de denumirea "stiintifica". Dar asa am patit cu majoritatea florilor, le zicem pe numele popular, glicina, caprifoi, clematite, craite, gura leului etc. Citeam pe e-gradini despre anthirrium si ma gandeam ca-i cine stie ce exotica, dar ea e gura leului, la noi in gradina e flora spontana [:D]



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -