Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Taiem motul!


73 raspunsuri la acest subiect

#51
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 30 iulie 2006 - 03:39

Subiect initial: cand se taie motu?
postat de 26-kara la 05/01/2006 15:30:19


ca radu mai are 2 sapt si face 1 an
ai mei spun xca la 3 ani, ca e bine sa lasi sa ii creasca parul nu sa i-l tai de pe acum, cand e firav si crescut din loc in loc. de fapt sa il razi de tot in cap la 3 ani.
da io am auzit ca acum la 1 an.
si ma gandesc ca ii va creste parul mare si tre sa ii fac motz d-ala impletit
e frumos, da ..
nu st ce sa zic
voi?



raspuns postat de camelia72, 05/01/2006 15:39:33

Noi i-am taiat motul lui Mihaita la 1 an,avea niste pleteee...ii prindeam bretonul cu cleme,abia am rezistat sa nu il tund mai devreme!Eu stiu ca se ia motul la 1 an dar de curand am auzit ca s-ar lua intre 1-3 ani...mai asteapta si alte sugestii.
La multi ani voinicului!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)



raspuns postat de hristina, 05/01/2006 16:00:09

Motul se taie inainte de a implini un an sau trei ani!

La multi ani,sa creasca mare si sanatos, sa va bucurati de el!

Poti sa-l razi si dupa un an. Eu cred ca asa am sa fac pt. ca buburuza noastra nu prea are par.Oricum, motul i-l vom taia la un an!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)



raspuns postat de she_wolf, 05/01/2006 16:15:53

Lui Cristi i s-a luat motul la 1 an si 8 luni si am inteles ca se poate oricand intre 1 an si 3 ani. Cred totusi ca de obicei se taie la 1 an.

Claudia si Cristi (16.12.2002)


raspuns postat de bubu05, 05/01/2006 16:22:40

Noi ii luam motul poimaine. De regula, la baieti intre 1-3 ani, iar la fete se rupe turta pana intr-un an.
Eu nu o sa-l rad in cap, ca nu suport ideea, o sa fie tuns mai scurt, ca si Vlad are niste pleteeeee, si nu sta cu mot sau agrafe!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz



raspuns postat de mirela alina, 05/01/2006 16:36:46

Noi i l-am taiat exact cand a implinit un 1 an....asa s-a intamplat a picat sambata.
Sa cresteti mari si sanatosi.

mamica lui Mateut 11.09.2003



raspuns postat de DanielaAB, 05/01/2006 17:08:47

Poate sa-mi explice si mie cineva cum este cu taiatul motului?De ce se face?
Multumesc anticipat.
Daniela



raspuns postat de mariussimiuc, 05/01/2006 17:24:15

Explicatia exacta n-o cunosc,eu m-am gandit ca mai avem un motiv intemeiat de ,dar pe care din pacate l-am ratat ca n-a putut veni nan'su.Asa ca am amanat.Pana la 3 ani avem tot timpul.Si de tuns l-am tuns o data la 6 luni si inca o data acum imediat dupa Revelion.Ca doar n-o sa tin copilu' cu parul in ochi pana la 3 ani sau sa il prind cu clamite.

Miha si Robert (18 nov 2004)



raspuns postat de Natasa, 05/01/2006 18:44:08

Nu are nici o semnificatie religioasa motul, noi am vorbit cu un preot si am hotarit sa nu facem chestia asta. Nu ne interesa ce ia de pe tava si nici ciuntit nu vroiam sa fie, (ca sa nu mai vorbim ca nu vroiam taiere de mot la restaurant, cu dar, asa cum aam auzit ca se poarta), asa ca i-am serbat primul anisor cu tort, jucarii si multa dragaleala si a fost foarte frumos.



raspuns postat de ligia13, 05/01/2006, 17:12:00

cred ca la mijloc e confuzie!
Adicalea taiatul motului nu inseamna ras in cap!
Taiatul motului consta in faptul ca nasha taie o mica shuvitza din parul copilului, cand implineste un an!
Este alegerea parintilor apoi cum vor sa tzina freza copilului. Periutza, ras in cap, usor aranjat (cu gel ).

Eu sunt pentru tunsoarea periutza. Eu asha cred ca voi proceda cu Radu al meu, il voi tunde cu mashina , dar nu ras, periutza. Asta de la 1 an incolo!



raspuns postat de aurastanciu, 05/01/2006, 21:31:28

noi l-am taiat la un an, dar stiu ca nu este regula. daca nu are par de mot, poti amana momentul. noi aveam suficient asa ca abia asteptam sa vina ziua motului. dupa aceea i-am tuns cu masina, dar nu zero. le-am lasar cate putin, "de samanta"

#52
Anady_Diana

Anady_Diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 12:30

Sambata sunt nasa - tai motul! Am emotii, cu toate ca a trecut un an de cand a ramas fara mot copilul meu, dar acum...la finut...parca am emotii! Trebuie sa-i dam si bani finutului? La noi, nasii au adus jucarii, haine...nu bani. Bani i-au dat bunicii...ca sas au vrut ei. E vreun obicei si cu banutii?


#53
rdumitras

rdumitras
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 14 ianuarie 2007 - 22:12

Of! va rog sa ma lamuriti, caci citind pe aici am ajuns si mai confuza.
Peste cateva luni, tai motul finutei mele, stiu doar ca trebuie sa o imbrac din cap pana in piciorae, asaca am dorit lamuriri....Astfel am flat de turta, de banut de argint, de fundita rosie...habar nu am???!!! turta?!...
Va rog dati- mi o mana de ajutor[:)]
Multumesc, Roxana

#54
livia_sampetru

livia_sampetru

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 04:06

Roxanica, o sa incerc sa-ti explic, din cate stiu eu.
Noi o sa luam motul unui baietel in apripie, de Pasti.Ceea ce difera la fetite de baietei este faptul ca la fetite li se rupe o turtita in cap, iar la baietei li se taie motul efectiv.Asa se procedeaza la mine, in Arges.De asemenea, se poate lua si motul chiar daca este fetita, in functie de ce hotarati impreuna cu parintii, sau de ritul zonei respective.

Banutul de argint il daruieste nasa micutului, pentru ca mica codita care se taie , sa fie lipita de banut, cu cateva picaturi de ceara, cred ca mai mult pentru a nu se pierde, decat sa aiba vreo semnificatie aparte.

Fundita, eu as prefera la fetita roz , iar la baietel bleu.
De asemenea, trebuie sa cumperi un set complet de hainute,de la maieut pana la ghetute, cu care imbraci bebelul inainte sa ii iei motul, sau sa rupi turta. Obiceiul cu tavita cred ca il stii.

Sa va traiasca micutul si sa va bucurati de el!Mmmmmm, abia astept si eu sa ii iau motul bebelului mic!Aaaa, si eu o sa ii duc si un tortulet cu poza lui, pentru ca va implini un anisor chiar in acea zi!


LIV

#55
rdumitras

rdumitras
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 19:49

Liv,multumesc, sa- ti traiasca finutul
Zi-mi..inainte de a taia motul, trebuie prin parul in fundita?
De unde fac rost de banut de argint, oare?
Roxana
E cald si bine la tine, nu...te invidiez, vreau si eu soara, mare, vacanta in spania :)...sa sti ca te invidiez cu ganduri bune, nu sunt rautacioasa :)


#56
anymony

anymony

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 26 ianuarie 2007 - 19:44

Si noi facem 1 anisor acusi..am vrea si noi sa stim care is obiceiurile la 1 an. am auzit atitea pareri....



Eu cind i-am tait motzul finutului i-am cumparat hainute, un album foto urias, o jucarie. La parinti nu le-am luat cadou..doar un buchet mare de flori si o sampanie. Nici ei nu mi-au luat nimic pentru ca nu am vrut. I-am pregatit si tavitza...si apoi am petrecut.

Acum la noi e traditie ca se dau colaci la nasi-asa am mai auzit ...dar din punc de vedere religios cica nu se da nimic...pentru ca colacii se dau doar de pomana atunci cind ei nu mai sunt..si cica nu e bine...ca ar aduce ghinion cui primeste.

Astept sugestii



Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)



poze Ioana-Catalina



Povestea nasterii Ioanei-Catalina

#57
mariosmk

mariosmk
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 16:19

buna
eu urmeaza sa-i tai motul baietelului meu peste 1 luna.Cand va implini 2 anisori.Nu prea are parul mare dar nu vreau sa-l chinui toata vara cu parul lung.

mihai ana - maria

#58
mariosmk

mariosmk
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 16:24

taierea motului la baietei se face intre1 an si3 ani





mihai ana - maria

#59
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 08 martie 2007 - 14:55

duminica viitoare tai si eu motul finutei, si m-am contrazis cu maica-sa, ea zicea ca la fete nu se taie nimica, eu ziceam ca da...

cum e pana la urma?!



cat despre turta, eu as face un pandispan de casa, o fi bine?! sau trebuie musai-musai sa fie ceva special? (si in cazul asta - ce?)



madalina

serban

#60
laly29

laly29
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 08 martie 2007 - 18:37

Pe 21 martie avem si noi un anisor si trebuie sa-i taiem motul lui Alexandru. O sa facem acasa chiar daca vom fi vreo 15 persoane. Sa speram ca va fi o dubla sarbatoare pentru ca pe 14 martie avem interviu la ambasada pentru loteria vizelor. [usa][bis]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -