Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Taiem motul!


73 raspunsuri la acest subiect

#1
Klaus29

Klaus29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 18:54

Andrei mai are o luna si o saptamana si implineste un an. Am auzit ca trebuie taiat motul??? Poate cineva sa imi povesteasca??? si ce trebuie facut la mot....mai trebuie invitati bebei???.....

Claudia si bebe Andrei

#2
addiana

addiana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 19:43

eu pot sa iti spun cum am facut noi. am chemat nasii, familia si prieteni apropiati(care au vrut sa vina si acasa, care nu la restaurant). nasa noastra i-a taiat fetei in forma de cruce din par, cum a taiat si preotul la botez. dar dupa nume- taiat din mot- cred ca ar trebui totusi sa se taie pur si simplu motul, ca sa poti sa-l pastrezi mai frumos. am pus pe o tava diferite lucruri: bani, chei masina, mobil,creioane, inel, ata, papa, carte colorat, tigari, etc (primele 3 le-a ales denisa mea, sper sa fie adevarat ce se spune!!!). toata chestia asta a durat mai putin de 10 min. apoi am plecat la restaurant[yum]. am luat si fetita cu noi(era vara 6.7.2003), unde a suflat in lumanari.
[invazie]copii au fost, copii invitatilor bineinteles, de la 2 ani in sus. eu sunt de parere ca ar trebui sa fie si copii, mai ales daca faci doar acasa. [papica]mancarea: aperitive, rontaieli si prajiturele acasa, iar la rest meniu complet[yum]. noi am avut peste 25 de invitati, si nu incapeu toti acasa si de-asta am facut si la restaurant(eram intr-un fel obligati sa-i chemam pe toti, nu puteam sa facem discriminari!!!)
in afara de taiatul din mot propriu zis, restul e ca o zi de nastere normala, cel putin noi asa am facut [disco]
dar sa faci in asa fel incat sa simti si tu ca e ziua bebeului tau , si sa te distrezi (alt motiv pentru care am facut la rest).
vezi ce-ti mai spun si fetele, poate ele stiu alte chestii care trebuiesc facute!

diana si denisa
http://pg.photos.yah...enisa/my_photos

#3
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 20:03

Si noi avem un anisor pe 12 martie si inca n-am hotarit ce sa facem.Presupun ca tot la restaurant ar trebui,deoarece acasa nu incap copii si adulti.Numai ca la restaurant ar trebui sa stau numai cu BB Rares si atunci ce rost are?Voi la ce ora ati facut petrecerea si cam cit ati stat?Cred ca o sa fie complicat,ca noi avem program de somn,de papat,de facut mofturi,etc.Tort i-ati dat sa pape?

dulcetica

#4
marcuali

marcuali
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 20:08

Bravoooooooooo!!
si theutu meu mai are o luna si face 1 an, pe 9 martie - mama, ce baiat mare am!!!Cand a trecut timpul...[alcool].
Subscriu la ce-a zis addiana. M-am interesat pe la prieteni si cunostinte[grup] si cam asa se face, chef cu parinti si bebei. Noi ne-am gandit sa facem acasa si sa continuam la un restaurant, fara copiii aici[berica][jamaica]. sa auzim de bine si sa petrecem cat mai bine alaturi de bebeii nostri!

marcuali

#5
addiana

addiana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 20:17

am inceput pe la 16- 17, eu am avut noroc de soacra mea, care a avut grija de fata mai tot timpul. copii care au venit si la restaurant au fost mai maricei, si au avut spatiu verde langa rest, unde s-au zbenguit pana seara tarziu (pe la 1-2 am incheiat, bineinteles, denisa sforaia cu bunica la ora aia)

diana si denisa
http://pg.photos.yah...enisa/my_photos

#6
Klaus29

Klaus29

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 08 februarie 2005 - 15:51

nu stiam ca trebuie chemata atata lume, ma gandeam la cativa bebei ( dar sunt prea mici din ce cunoastem noi )
trebuie facute si cadouri la nasi???? ca am vazut un articol mai jos si tava cu lucruri cine o pregateste???

#7
Anculina

Anculina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 02:27

Noi am luat motul unui baietel si tava a pregatit-o mamica lui, cu lucruri din casa: bijuterii, bani, etc.
Noi i-am luat hainute din cap pana in picioare, de la pampersi pana la gecuta groasa si cizmulite si o lenjerie completa de patut cu pilota si de toate, i-am facut un tort special cu dalmatieni si
le-am dat si parintilor cate o sticla de ceva fin pt domni si pt doamne.
Cadou ne-au dat o vaza doar ornamentala. Ha !

#8
addiana

addiana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 16:30

claudia, nu trebuie chemata "atata lume", tu faci cum iti spune inimioara. chemi cata lume vrei. eu nu am putut sa chemi mai putin, in primul rand numai familia au fost 10 persoane(+ iubitii cumnatilor=3), si apoi nasii si parintii lor, dupa care prietenii apropiati, si aici la prieteni nu puteam sa chem doar o pereche pt ca se stiu toti intre ei, si asa s-au mai adunat vreo 6-7 perechi.(+ cei la care am botezat noi= finutii nostri).
normal traditia spune ca nasii trebuie sa pregateasca tava, eu cand am botezat asa am facut, dar la fetita mea, eu am pregatit-o, ca sa fiu sigura ca nu lipseste nimic.
cadouri la nasi- ar fi frumos sa le dai ceva, eu zic ca ar merge ceva pt casa, sau sa te axezi pe ce ii place ei, nasei. acum depinde si cat de apropiati sunteti, sunt mai in varsta sau ca voi.
si cel mai important- nu uita de aparatul foto sau camera- eu l-am pus pe cumnatelul meu sa se ocupe cu filmatul, si de poze m-am ocupat mai mult eu.
aaa... era sa uit, daca esti crestina si crezi in ritualurile care se fac: dupa ce se taie din mot, si il imbraca, nasii il iau in brate si vi-l dau voua in brate(la amandoi o data), si spun ceva ce se spune si la botez:de la tine crestin, de la mine fin!!!!!!!!!!![bang][bang][bang]sau invers nu mai tin minte, si bineinteles ca amandoi nasii trebuie sa "goleasca" cate un pahar de vin, ca sa-i mearga bebeului bine in viata! asta nu stiu ce legatura mai are cu biserica[alcool]

diana si denisa
http://pg.photos.yah...enisa/my_photos

#9
mstroie

mstroie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 18:11

Eu stiam ca motul la baietei se taie la 2 ani si la fetite se rupe turta la un an.

Mari[gravi]27+ saptamani [baietel] DAVID

#10
gicutza

gicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 09 februarie 2005 - 22:00

Nuuuuu... la 1 an se taie motul la baietei. Si noi ne pregatim pt. acest eveniment si de asta citesc cu mare atentie ce scriu cei experimentati [:)]

Sa traim bine!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -