Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

divort


70 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 16:19

si daca iti cauti fericirea atunci ce ? e asta o crima ?
sper ca nu pui la suflet, chiar daca vine din partea mamei tale.
fetita ta poate sa creasca armonios langa o mama care e fericita, nu alaturi de 2 parinti care nu se mai suporta si in casa ar fi o atmosfera de nedorit.
astfel ce poate sa invete fetita ta de la tine ? ca induram, noi femeile, pana murim ? sau ca atunci cand se impune, mergem mai departe si gata.
si sa nu uitam ca un tata, daca vrea sa fie un tata bun, o poate face si divortat. doar si numai de el depinde.

_______________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


#12
otilia32

otilia32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 17:07

eu stau la casa mea impreuna cu fetita,dar am o un magazin deschis impreuna cu parintii mei si mama mea ma ajuta cu magazinul si cu cresterea fetitei.sotul meu locuieste in aceeasi localitate cu noi,pe mine nu m-a mai cautat de cand ne-am despartit iar pe fetita o suna duminica si o duce la el cateva ore.

#13
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 19:03


Otilia, fii fata rezonabila !
Ai din ce sa traiesti, unde sta si de unde avea un venit.

Afara de ce spune lumea ce te (mai) impiedica sa-l lasi definitiv, sa te poti vindeca sufleteste ?
Hai curaj, [flo] !


Mik.

#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 19:22

otilia [:D], in acest caz poti sa-i spui mamei tale sa stea linistita in privinta barfelor : faptul ca tu te-ai despartit de sot acum 5 luni este deja cunoscut, barfit si intors pe toate partile, de catre cucoanele care n-au alta treaba. si cum o dai tot nu-i bine : daca divortezi, esti barfita, daca se intoarce sotul acasa si va impacati, sunteti barfiti amandoi.

eu zic sa faci abstractie de ce zice lumea, pe mama ta ia-o nitel mai tare, ca sa zic asa, spune-i ca ai o singura viata de trait si pe asta vrei s-o faci asa cum iti place tie, nu altora. spune-i ca daca ai fi fost intr-adevar o nesimtita, ai fi stat toata viata langa sotul tau si nu ti-ar fi pasat ca iti lipseau atatea...ai fi lasat viata sa treaca pe langa tine, ajungand o femeie nefericita, cu sufletul ofilit.
ce fel de mama este daca nu vrea ca fiica ei sa aiba o viata linistita ? parintii tai cum se inteleg, ce fel de casnicie au ?

mie altceva mi se pare nelalocul lui : cum adica, sotul tau isi suna fiica doar duminica ? in restul timpului nu vrea s-o auda/vada ? cam ciudat...un tata care isi iubeste cu adevarat copilul nu ar proceda asa...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#15
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 20:53

Tu esti singura care trebuie sa iei o decizie.
Eu am fost in cam in situatia ta,la mine de 2 luni nu mai merge,doar ca acum m-am hotarat,maine depun actele de divort si cer incredintarea copilului.Si pe mine m-a innebunit lumea ca sa il iert,sa-i mai dau o sansa,sa-l las sa-si revina,sa ma gandesc la copil ca va fi singura care va avea de suferit,nimic din toate astea nu ma face sa dau inapoi.
Sotul meu si-a gasit pe alta,copilul meu l-a vazut,a pus-o sa vb cu aia la telefon iar asta a pus capac.El imi cere timp pana in vara sa astept cu divortul dar eu nu am ce sa astept.Fetita i-a zis cand a vazut poze cu aia"taty pt urata asta ai lasat-o pe mama mea"Stiu ca sufera copilul meu dar stiu ca el nu se va schimba...

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.web...ser/julia062003

#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 21:53

Citat:
citat din mesajul lui julia23

Fetita i-a zis cand a vazut poze cu aia"taty pt urata asta ai lasat-o pe mama mea"Stiu ca sufera copilul meu dar stiu ca el nu se va schimba...



Adriana si Julia(06.11.2003)

http://community.web...ser/julia062003





Mey...eu cind citesc asa ceva...sincer ma apuca o furie de e nu va spun!!!!



Cum dumnezeu ii potzi face asa ceva propriului copil?????

Intzelegeam s-o prezinta daca sfirsitul relatziei era oficializat prin divortz,daca trecuse destul timp sa se inchida niste rani,dar asa,la 2 luni sa-i prezintzi COPILULUI TAU noua cucerire?????[bang]



Nu intzeleg cum e posibil asa ceva?????Julia,sa fii tare pentru fetitza ta si pentru tine!



Uneori sunt multzumita,sincer spun,ca al meu a fost macar las,atit de las incit a plecat si a evitat ceva ani sa dea ochii cu mine,sa-mi dea o explicatzie!!!!!Bleah...ca iar ma enervez!!!!



Dana



handarbeit

#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 21:56

Hai ca m-am enervat si n-am raspuns la subiect![:D]





otilia,decizia itzi apartzine 100%!Daca tu ai hotarit ca nu mai exista nicio sansa pentru voi,pentru voi ca si familie,mergi pe drumul tau si lasa lumea sa vorbeasca ce-o vrea!



Eu am mai scris pe forumul asta,veneam de la prima infatzisare(parca????)si tata(care fusese martorul meu[:)])imi spunea ca las copilul fara tata[:D],tata care a plecat vreo citziva ani timp in care a uitat de fapt ca e tata si sotz!



Iar tata stia foarte bine cum e situatzia,era de partea mea...insa asa sunt parintzii,asta e mentalitatea lor!



Dana



handarbeit

#18
otilia32

otilia32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 22:05

va multumesc pt raspunsuri si incurajari.nu am cu cine vorbi despre acest lucru.parintii nu ma inteleg,in ,,prietene'' nu am incredere pt ca am observat ca sunt cu 2 fete.

#19
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 22:37

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui julia23Fetita i-a zis cand a vazut poze cu aia"taty pt urata asta ai lasat-o pe mama mea"Stiu ca sufera copilul meu dar stiu ca el nu se va schimba...Adriana si Julia(06.11.2003)http://community.web...ser/julia062003
Mey...eu cind citesc asa ceva...sincer ma apuca o furie de e nu va spun!!!!Cum dumnezeu ii potzi face asa ceva propriului copil?????Intzelegeam s-o prezinta daca sfirsitul relatziei era oficializat prin divortz,daca trecuse destul timp sa se inchida niste rani,dar asa,la 2 luni sa-i prezintzi COPILULUI TAU noua cucerire?????[bang]Nu intzeleg cum e posibil asa ceva?????Julia,sa fii tare pentru fetitza ta si pentru tine!Uneori sunt multzumita,sincer spun,ca al meu a fost macar las,atit de las incit a plecat si a evitat ceva ani sa dea ochii cu mine,sa-mi dea o explicatzie!!!!!Bleah...ca iar ma enervez!!!!Danahandarbeit
Tocmai pt ea merg mai departe si o sa lupt sa nu am custodie comuna cu el.La noi totul a fost ok pana in ianuarie cand a cunoscut-o pe aia pe net,s-au indragostit pe net,Julia a fost prima care a vazut poze cu el si ea pe net dar nu mi-a spus,eu am descoperit intamplator.Cand am fost in Anglia la el mi-a zis ca sunt eu nebuna ca nu are pe nimeni dar ca noi suntem incompatibili si vrea sa divortam cand vine in tara.A venit in tara,a luat-o pe July sa stea cu el la sora lui,nu a mai venit acasa,seara a pus-o sa vb cu aia la telefon iar a doua zi a plecat la ea,eu stiam ca copilul e cu tatal si am primit tel. de la scoala ca nu am ajuns sa iau copilul[bang][bang][bang]Atunci mi s-a pus rau de tot pe el si orice ar fi nu mai dau inapoi.Stiu ca va fi un razboi,stiu ca voi trece prin situatii neplacute la tribunal dar merg inainte.Cum i-am spus si lui,el era colo,eu aici,nu stiam ce face,dar sa se afiseze pe net si sa-mi bage copilul in porcariile lui nu tine.El se bazeaza ca nu introduc actele ca nu am bani acum,anul trecut am hotarat sa renunt eu la servici sa am grija de July si el sa trimita bani,iar anul asta sa ne mutam acolo,ce nu stie el este ca am prieteni care ma sustin si ma vor ajuta momentan cu orice am nevoie.Ma simt asa linistita acum si stiu ca am facut cea mai buna alegere pt mine si copil,2 luni am suferit si m-am tot gandit cum ar fi mai bine,dar sunt sigura ca am luat cea mai buna decizie.Otilia,gandeste-te bine si sper sa iei cea mai buna decizie pt tine si fetita.

#20
otilia32

otilia32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 22:58

sotul meu consuma alcool,isi petrecea noptile prin baruri unde platea muzica si dansatoare,acasa nu facea scandal dar cand ii ceream bani spunea mereu ca nu are.nu s-a implicat in cresterea si educarea fetitei noastre,mie nu mi-a acordat atentie si nici dragoste,in ultimul timp ajungand sa comunicam din ce in ce mai putin.acum mama mea spune ca se va schimba si trebuie sa ii mai dau o sansa.sincer nu mai stiu ce sa fac


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -