Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fiv cu Dr. Dragos Albu 58


279 raspunsuri la acest subiect

#21
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 14:03

honeys,primul FIV a fost la medlife?[flo]

#22
Cata84

Cata84
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 14:53

Buna, fetele!

Suntem un cuplu casatorit de aproape 3 ani. Anul acesta implinesc 28 de ani si sotul 32. De vreo 2 ani vrem sa facem un bebe, asa ca am inceput sa fac analize pre-sarcina, controale si toate cele. Toate bune si frumoase. Am toto incercat si nimic. Am vorbit cu un medic ginecolog care ne-a dat si niste hormoni pentru a ajuta sa raman insarcinata mai repede si ne-a sugerat o spermograma. Aici a aparut problema: AZOOSPERMIE. [q]
Am inceput cu alte si alte investigatii: teste ADN (microdeletiile cromozomului Y s.a.), nivelul fructozei din sperma, pentru a vedea daca sunt cumva blocati pe undeva. Toate au iesit bune, totul e ok, dar totusi nu sunt [gica][gica].[bang]
Am fost cu toate rezultatele la dr. Albu si ne-a trimis la Genesys pentru FIV. Eu credeam ca el ne poate ajuta si ne poate spune ce sa facem de acum incolo, insa sunt foarte confuza.
Am citit si de programul national de FIV, insa nestiind care e cauza azoospermiei sau daca sunt cumva blocati pe undeva sau nu, nici macar asta nu stiu daca putem face.
Problema e ca nic nu ne permitem prea multe, mai ales ca am mai dat si ceva bani pe investigatiile si consultatiile de pana acum, ca sa ne aflam intr-un punct care pare mort.
Vreau sa va intreb, va rog, daca ma puteti ajuta cu ceva informatii, sfaturi, daca ati trecut prin asta sau stiti pe cineva, nu stiu, orice...
As vrea sa stiu daca se poate sa intram in programul national de FIV (si cum ar trebui sa procedez), sa stiu daca se poate face doar o punctie sotului pentru a vedea daca se gaseste ceva sau nu si daca da, oare se pot pastra cumva pentru inseminare (tinand cont ca, cel putin toretic, eu nu am probleme)?
Va multumesc ca existati si ca imi luati in seama suferinta si frustrarile, pentru orice sfat sau informatie.
Va urez multa sanatate si sa vi se indeplineasca dorintele! [bb][bb][bb]

Cata


#23
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 14:58

Salutare viitoare gravidute!!
Dupa lupte seculare , dupa luni intregi de citit pe acest forum, la insistentele bunei mele prietene ,arwen ( sora mea de suferinta[alcool]), mi-am facut curaj sa intru si sa ma prezint[flo].
Am 30 de ani, sunt casatorita de doi si ca multe alte fete, am descoperita ca sufar de PCOS ( sindrom ovare polichistice) in momentul in care am decis ca e timpul ca in viata noastra sa apara un bb. Din pacate si sotul meu a fost diagnosticat cu oligoastenoaspermie iar sansele de a concepe un copil pe cale naturala sunt extrem de mici.
Pentru ca noi, putem sa aplicam pentru Subprogramul Ministerul Sanatatii, am luat decizia sa intocmim acest dosar, sa-l depun la Medlife si sa mergem pentru primul FIV pe mana doctorului Albu. Asa cum a spus si Arwen , suntem programate pe 23 martie la prima consultatie.
Astea fiind spuse, iar gheata sparta, sper sa stam cu toatele foarte putin pe aici si sa trecem fuguta la topicul gravidutzelor!![fetita]


INFERTILITATE PRIMARA
Eu: 30 ani, diagnosticata cu Sindrom Ovare Polichistice( PCOS) , pe tratament metformin din 2010
El: 35 ani , diagnosticat cu Oligoastenoteratospermie
Recomandare :ICSI

#24
honeys

honeys

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 514 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 16:22

Velvet, da.

L-as fi facut si pe al doilea tot acolo dar l-am facut prin programul de la stat si cand am depus eu programul, Medlife fusese respins. Eram in cabinet cu dl Albu cand a primit vestea prin telefon.

Bafta multa fetelor.[pup]

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
FIV 1 reusit, sarcina oprita in evolutie, FET nereusit
FIV 2 reusit
[gravired]17+[baietel]

#25
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 16:56

cata[pup]bine ai venit!si va ajute Dumnezeu sa puteti face FIV si sa reusiti!ma mir ca dr albu te-a trimis in alta parte[:I]ti-a zis si motivul?

monik[pup]bine ai venit!sa vina bebe repede![flo]

honeys,multumec de raspuns.[pup]si eu daca e sa facem FIV tot cu dr albu as vrea sa il fac.dar as vrea sa intocmim dosar,pt ca nuavem atatia bani.dar din ce citesc,medlife e abia la inceput si dureaza fff mult pana iti dau un raspuns chiar daca dosarul este aprobat.

#26
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:00

cata, monik,
sa dea Domnul sa vi se indeplienasca visul cat mai curand [ruga][ruga][ruga]!


[ruga] [gravi] 23 + [baietel] [ruga]

#27
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:41

Monik, iti doresc succes la Medlife si sa ai nervii tari [:D]
Sau poate o sa inceapa sa mearga mai repede procedurile. Mie mi-a fost aprobat dosarul in februarie - singurul dosar trimis si aprobat, si de-atunci astept, pt ca nu stiu ce contract cu ministerul trebuie semnat (probabil pt finantare). Lucia Vaduva s-a ocupat de dosar, ea l-a trimis, m-a sunat sa ma anunte ca a fost aprobat, dupa care asistenta sefa trebuia sa se ocupe sa sune la minister si sa ma anunte cand sa vin. Nu stiu ce dureaza atata, cert e ca atunci cand am sunat la Medlife asistenta sefa nici nu a stat de vorba cu mine sa imi explice ce se intampla, mi-a transmis prin altcineva ca o sa ma anunte cand e semnat contractul. Poate ca nu e nimeni de vina, poate chiar atata dureaza, dar ma asteptam sa dau si eu peste cineva care sa imi explice care sunt pasii de urmat.
Deci daca te duci in curand la consultatie, poate te lamureste dr Albu cat dureaza pana poti sa incepi procedurile.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow

#28
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:44

Honeys,eu abia acum am vazut ce culoare are caruciorul tau de bebelas.Felicitari mamico pt putzulica, sa fiti sanatosi si fitzoshi
Un pup dulce de la noi[pup]

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

#29
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:47

Fetelor noi , mult succes si sedere cat mai scurta pe aici!
Pupici la toate doamnele[pup][flo]

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

#30
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:58

Bun venit fetelor noi si sedere cat mai scurta la aspirante. Repede repede in gasca [gravi]-dutelor si apoi in gasca mamicilor cu [fetita]sau [baietel].

cata, este vorba despre acelasi dr Albu? Albu Dragos de la Medlife? Am inteles c-ar mai fi un dr Albu la Giulesti parca.

[gravi] 30+[fetita][ruga]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -