Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Alaptatul - Help Line (13)


84 raspunsuri la acest subiect

#61
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 22:30

Buna seara!

Am un baietel de 4 luni care pana astazi a fost alaptat exclusiv.A luat tare bine in greutate , l-am nascut  cu 3.300 si la 3 luni fara o sapt avea deja 6 kg.Spuneam ca l-am alaptat excusiv pana astazi , deoarece astazi din disperare am facut cateva linguri de orez cu morcov si i-am dat.Asta deoarece de cateve zile incoace imi da semne clare ca nu-i mai ajunge laptele meu: cand il pun la primul san e disperat, se enerveaza pana vine lapicul trage cu putere de san , ii da drumul, plange, iar apuca.Mananca repede si lacom.Cand se termina plange imediat uitandu-se intrebator la mine.Suge si din al doi-lea  si la final tot  nemultumit este .Mi se rupe sufletul.Nu stiu unde am gresit, ce n-am facut sau ce am facut de s-a ajuns aici.Il pun la san si din ora in ora , dar laptele nu se mai aduna ca inainte .Nici in aceste patru luni nu l-am alaptat nicodata mai rar de 2,5 ore , dar acum deja e prea mult.Noaptea nu mai dorm aproape deloc, el e mereu plangacios si agitat si era un copil tare linistit fata de primul baietel. De ce a scazul lactatia? Nu  am tinut nicio cura de slabire, am baut f multe lichide, m-am odihnit atat cat se poote odihni o mama cu doi copii. Ma gandesc ca poate nu mi-a scazut mie lactatia ci i-au crescut lui nevoile... nu stiu... oricum sanii mei sunt acum mereu moi.Recunosc c-am incercat sa-i dau lapte praf.Am incercat trei marci diferite.Nici nu vrea sa le vada, desi ceailul tot din biberon dat il accepta.Deci nu-i place laptele praf.Ce sa fac? N-as vrea totusi sa incep diversificarea de la patru luni , dar ce solutie sa gasesc?



#62
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 17:02

Daca tu crezi ca tu ai mai putin lapte decat vrea el, incearca sa bei ceaiuri de lactatie si sa iei Galafor. Sau chiar More Milk Plus care e mai scump dar functioneaza. Esti sigura ca nu e un puseu de crestere si de aia nu ii ajunge laptele tau? In timpul puseelor de crestere bebelusii cer mai mult si mai des decat de obicei. Si dupa ce trece puseul, totul revine la normal. Mai ai rabdare cateva zile si vezi daca situatia se mentine.

Eventual intreaba pediatra despre diversificare acum pentru ca eu sincer nu cred ca fix la 6 luni toti bebelusii sunt pregatiti pt diversificare si nicidecum inainte. Poate al tau e pregatit.



#63
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 17:03

Daca tu crezi ca tu ai mai putin lapte decat vrea el, incearca sa bei ceaiuri de lactatie si sa iei Galafor. Sau chiar More Milk Plus care e mai scump dar functioneaza. Esti sigura ca nu e un puseu de crestere si de aia nu ii ajunge laptele tau? In timpul puseelor de crestere bebelusii cer mai mult si mai des decat de obicei. Si dupa ce trece puseul, totul revine la normal. Mai ai rabdare cateva zile si vezi daca situatia se mentine.

Eventual intreaba pediatra despre diversificare acum pentru ca eu sincer nu cred ca fix la 6 luni toti bebelusii sunt pregatiti pt diversificare si nicidecum inainte. Poate al tau e pregatit.



#64
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 17:04

Daca tu crezi ca tu ai mai putin lapte decat vrea el, incearca sa bei ceaiuri de lactatie si sa iei Galafor. Sau chiar More Milk Plus care e mai scump dar functioneaza. Esti sigura ca nu e un puseu de crestere si de aia nu ii ajunge laptele tau? In timpul puseelor de crestere bebelusii cer mai mult si mai des decat de obicei. Si dupa ce trece puseul, totul revine la normal. Mai ai rabdare cateva zile si vezi daca situatia se mentine.

Eventual intreaba pediatra despre diversificare acum pentru ca eu sincer nu cred ca fix la 6 luni toti bebelusii sunt pregatiti pt diversificare si nicidecum inainte. Poate al tau e pregatit.



#65
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 17:05

Daca tu crezi ca tu ai mai putin lapte decat vrea el, incearca sa bei ceaiuri de lactatie si sa iei Galafor. Sau chiar More Milk Plus care e mai scump dar functioneaza. Esti sigura ca nu e un puseu de crestere si de aia nu ii ajunge laptele tau? In timpul puseelor de crestere bebelusii cer mai mult si mai des decat de obicei. Si dupa ce trece puseul, totul revine la normal. Mai ai rabdare cateva zile si vezi daca situatia se mentine.

Eventual intreaba pediatra despre diversificare acum pentru ca eu sincer nu cred ca fix la 6 luni toti bebelusii sunt pregatiti pt diversificare si nicidecum inainte. Poate al tau e pregatit.



#66
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 21:09

Multumesc pentru raspuns! 

Azi am fost la doctorita de familie pentru vaccinul de la 4 luni.Are 6700 g . Doctorita a zis ca e f bine  si "sa-l educ" ca-i "tzatos si mamos" ca-i dau prea des  din ora in ora si din acest motiv nu am suficient lapte.Asta banuiam si eu dar el de ce vrea din ora in ora.Nu pentru ca-i este foame si nu se satura.Oricum in acest moment sunt cu berea fara alcool in fata si tocmai am faut o cana de ceai pentru lactatie.Astept rezultatul.



#67
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 07:58

Liliana: Sunteti bine? Au intrat lucrurile in normal?



#68
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 20:16

Da, mihaela , suntem bine, multumesc. de fapt din acest punct de vedere, al alaptarii sunteb bine, ca acum avem alta : multe scaune 4-6 diareice aproape a caror cauza n-o stiu inca.Ar putea fi oare de la vaccin ? sau oare de la nurofenul administrat imeniat dupa vaccin? oricum laptele se pare ca a revenit , am baut ceai pentru lactatie si fff multa apa.



#69
omidee2011

omidee2011

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 13:14

Pediatra greseste cand iti recomanda program de alaptare, cu cat il pui mai des la san, cu atat se produce mai mult. O greseala frecventa si mare e sa se spuna mamelor ca nu mai au lapte pe la 3-4 luni pentru ca sanii nu mai sunt la fel de plini. De fapt lactatia se regleaza dupa nevoile copilului si  sanii nu mai produc la fel de mult  in plus. La pusee de crestere sug mai mult decat de obicei dar dupa 24-48 de ore productia se regleaza din nou. Laptele nu se termina niciodata, chiar daca goleste sanul la o masa, laptele se produce in continuare.  Scaunele unui bebelus alaptat exclusiv sunt aproape lichide si este usor sa le confunzi cu diareea. Daca ii dai si altceva posibil sa faca reactie si sa aiba scaune diferite. Exista posibilitatea sa fi luat ceva pentru ca de pe la 3-4 luni incep sa atinga diferite obiecte sa intra in contact cu alte persoane. In cazul in care are scaune multe si moi nu trebuie sa-i dai altceva decat san sa fie hidratat. Nu am citit din urma dar sper ca nu te-ai apucat sa-i dai ceai.



#70
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 18:28

Multumesc  pentru sfaturi .Ne-am revenit din toate punctele de vedere.Multa sanatate !




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -