Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Alaptatul - Help Line (13)


84 raspunsuri la acest subiect

#41
adrianadana

adrianadana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 17:05

Buna ziua

Sunt o proaspata mamica (pentru a doua oarA)

Baietelul meu are 11 zile. Dupa ce prima data nu am alaptat fata, din diverse motive, acum cred ca voi face o depresie daca nu reusesc. Problema mea principala este unul din sani. In care nu am lapte. Bebe papa cam la 4, chiar la 5 ore si daca incerc sa-l mulg inainte de alaptat, nu scot mai mult de 20 ml. Am incercat sa-l pun mereu prima data la acest san dar probabil nu scoate nici el nimic si dupa jumatate de ora de nervi, renunt.

Pe langa asta in primele zile se obisnuise sa stea la fiecare masa mai mult de doua ore si am fost sfatuita sa-l tin cate 20 minute la fiecare san si apoi sa-i dau muls. Acum cred ca astepta biberonul pentru ca nici din celalalt nu trage cine stie ce. Oricum cand a ramas mama cu el la 7 zile si i-a dat muls, a mancat 100 ml la masa.

Va rog mult sa ma ajutati

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

#42
anouk3

anouk3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 537 mesaje

Postat 20 octombrie 2012 - 15:12

Citat:
citat din mesajul lui adrianadana

Buna ziua

Sunt o proaspata mamica (pentru a doua oarA)

Baietelul meu are 11 zile. Dupa ce prima data nu am alaptat fata, din diverse motive, acum cred ca voi face o depresie daca nu reusesc. Problema mea principala este unul din sani. In care nu am lapte. Bebe papa cam la 4, chiar la 5 ore si daca incerc sa-l mulg inainte de alaptat, nu scot mai mult de 20 ml. Am incercat sa-l pun mereu prima data la acest san dar probabil nu scoate nici el nimic si dupa jumatate de ora de nervi, renunt.

Pe langa asta in primele zile se obisnuise sa stea la fiecare masa mai mult de doua ore si am fost sfatuita sa-l tin cate 20 minute la fiecare san si apoi sa-i dau muls. Acum cred ca astepta biberonul pentru ca nici din celalalt nu trage cine stie ce. Oricum cand a ramas mama cu el la 7 zile si i-a dat muls, a mancat 100 ml la masa.

Va rog mult sa ma ajutati

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008


Imi pare rau ca am vazut mesajul abia acum. Cu siguranta biberonul nu ajuta cu nimic daca vrem sa facem un bebe sa accepte sanul. Este mult mai comod, curge mai repede, efort minim.
Si eu am primit acelasi sfat inca din maternitate: 20 de minute la un san, 20 la altul. Si l-am ignorat cu exceptia unor momente cand simteam ambii sani ca sunt gata sa explodeze.
Dar in general am mers pe regula o masa - un san.
Chestia cu mulsul nu e deloc relevanta ca sa vezi cat lapte produce un san. Nici o pompa nu va scoate atata lapte cat suge gurita copilului.
Eu as proceda cel mai simplu: as pune bebe la san cat mai des posibil ca sa stimulez lactatia si as elimina complet biberonul.
Si pustiul meu avea un san preferat, iar pe celalalt il molfaia putin si urla. Dar am insistat pana i-a acceptat pe amandoi la fel.
Mult succes iti doresc si nervi tari!

Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)


#43
patrycia82

patrycia82
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 18:00

Buna mamici
Am o intrebare catre voi si as avea nevoie de un sfat din partea voastra.Cand am nascut primul copil,am avut lapte destul in sani dar din pacate nu a putut sa il pun sa suga la san deoarece eu aveam sfarcurile bagate in interior .Si acum sunt la fel.Au incercat si in spital sa mi le scoata in afara cu ajutorul unei siringi taiate,era ok pana puneam copilul la san...dupa aceea intrau din nou inauntru.Atunci mi-au spus in spital ca singura solutie era sa folosesc o pompa de muls si sa ii dau sa bea din biberon.In concluzie dupa 1 luna am ramas fara lapte.Ce as putea face ca sa stiu ca il voi putea alapta pe cel de-al doilea copil care trebuie sa vina peste o luna?

#44
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 00:50

Am citit destul de mult din postarile de aici si vreau sa va impartasesc povestea mea de succes pana acum in ceea ce priveste alaptatul si lucrurile pe care le-am invatat.

Pentru ca am nascut prin cezariana, lapticul bineinteles ca s-a lasat asteptat. Dupa nastere nu aveam pic de lapte, sanii erau moi, netensionati si toti medicii si asistentele care ma luau la palpat strambau din nas la intrebarea mea "Si cand imi vine laptele?"
Puneam pitica la san tot timpul si spre norocul meu sugea saracuta si cand nu ii era foame si mai sugea si cand ii era foame, chiar daca nu-i curgea nimic. Apoi, cand deja urla de foame mitica, primea si biberonul cu formula, intotdeauna cantitate dubla fata de alti copii de varsta ei.
Asa am dus-o in maternitate, eu beam intre timp cel putin 2l de apa pe zi si inca 2l de ceai de chimen si anason si copilul era atasat de mine si sugea non-stop.
Din fericire m-am documentat o gramada cat eram insarcinata despre tehnicile de alaptare si am stiut cum s-o pun la san sa suga, asa ca, desi erau destul de iritate sfarcurile, nu am facut rani.
In ultima zi in maternitate, una din asistente, mare fana a alaptatului, m-a sfatuit (privindu-ma cu mila) sa mai incerc si galafor, ca sa nu ma invinuiesc singura ca n-am facut tot ce se putea. Si sa pun copilul la san chiar daca nu am lapte, ca sa pastram legatura intre noi doua. Simteam in vocea ei ca nu credea ca o sa am lapte, dar eu nu concepeam asa ceva.
Si am insistat cu copilul la san, cu apa, ceaiuri, de toate, fara medicamente, pentru ca nu am considerat sa fie necesare... doar alaptatul e ceva natural si oricine o poate face.
Si bine am facut, pentru ca pana la urma mi-a venit si lapticul si de atunci domnisoara mea nu a mai vazut biberon, iar eu nu am mai avut nevoie nici de ceaiuri, nici de suplimente.
Am trecut usor si peste furia laptelui, inca mi se mai intampla sa ud tricouri prin casa, dar din ce in ce mai rar, semn ca incepe si oferta sa se adapteze cererii.
Rani am avut o singura data la unul din sani (la un puseu de crestere, unde fetita mea a decis sa manance timp de doua zile si doua nopti din ora in ora) si le-am rezolvat lasand o picatura-doua de laptic sa se usuce pe sfarc. Plus ca o zi am alaptat la sanul respectiv cu protectie de silicon.

Am fost sfatuita de doctori sa golesc intotdeauna sanul dupa masa piticei, dar nu am vazut logica de a stimula sanul sa produca si mai mult lapte, asa ca nu am mai facut-o. Pompa am folosit-o doar ca sa-mi detensionez putin sanii in cazul in care trecea prea mult timp de la ultima masa sau daca vroiam sa fac provizii pentru congelator.

Am vazut ca unele fete intrebau daca pompa manuala inhiba sau stimuleaza secretia de lapte... Pai le poate face pe ambele, depinde cum o folositi.
Daca folositi pompa manuala pentru a scoate laptele din san si a-l hrani pe bebe cu biberonul, e posibil sa pierdeti laptele din simplul motiv ca o pompa nu scoate la fel de mult lapte cat un bebe. Iesind mai putin lapte, organismul intelege ca trebuie sa produca mai putin si tot asa pana nu mai ramane aproape nimic.
Daca o folositi dupa ce suge bebe, ca sa goliti sanii, atunci creste secretia de lapte, pentru ca din san iese mai mult lapte decat are nevoie bebe (ce bea bebe + ce scoateti voi)

Pana acum nu am avut probleme cu alaptatul, deci sfatul meu este sa va informati si sa cititi cat mai mult despre asta. Desi e ceva natural, e mult mai usor cand esti informat. Si nu mai plecati urechea la toti atoatestiutorii: Da, aveti lapte si da, e bun pentru copilul vostru si nu, nu aveti nevoie de formula. Dupa parerea mea, e mai bine ca lui bebe sa-i fie putin foame 2 zile pana ajungeti voi sa aveti suficient lapte, decat sa-l treceti pe formula definitiv.
Curaj si succes la alaptat!

#45
alinaflisc

alinaflisc
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 20:45

buna mamicilor,eu am un bb de 2 luni care acum refuza sa mai manance la san,la 10 zile de la nastere avand rani la sani,curgand si sange iar el plangand ca nu se satura am decis sa ii dau si supliment.Problema acum este ca s-a obisnuit la biberon si e lenes nu mai vrea sanul ce sa fac,a mai trecut cineva prin asta?pe lenga cele mentionate trebuie sa adaug si faptul ca la 5 saptamani a facut un fel de bronsita si respirand mai greu medicul a recomandat sa il las sa bea la biberon pentru ca il obosea prea tare suptul la san si plangea continuu dar sa continui sa il pun la piept ceea ce am si facut,acum daca ma mulg il bea dar la san nu mai vrea sa stea deloc de vreo 2 zile.astept raspunsul vostru

[gravi]19+[baietel]

#46
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 22:12


Daca vrei neaparat si te inarmezi cu multa rabdare, poti sa ajungi curand sa-l alaptezi exclusiv din nou. Nu e usor, ar trebui ca in urmatoarele 2 saptamani sa te astepti la greu si la rau si mai ales sa ai ajutor pe langa tine, in treburile casnice.

Trebuie sa stai cu bebe la san cat de mult poti, sa-l inveti iar cu mirosul tau, sa te adulmece, sa inceapa sa suga iar, cand ii e foame si cand nu. Incearca, atunci cand urla de foame sau stii ca e ora mesei, sa ii dai sa suga intai, iar spre finalul suptului, sa completezi cu supliment din bibe, care trebuie sa fie din ce in ce mai putin cantitativ, pana la eliminarea completa.

Pentru ca nu ai mai alaptat in ultimele zile, e posibil ca lactatia ta sa fi scazut, insa daca bebe suge iar, cu cererea se formeaza si oferta.

Imi pare rau ca ai fost sfatuita sa nu alaptezi, taman cand bebe era bolnav - prin laptele de mama se transmit multi anticorpi, de care l-ai privat chiar pe fond de boala. Stiam ca se recomanda inhalatii, batista bebelusului, spray cu apa de mare cand e bebe racit, nu intreruperea alaptatului...
Inca o data, daca vrei din toata inima, vei reusi sa alaptezi din nou exclusiv. E cea mai buna alegere pentru bebelusul tau, asta trebuie sa te motiveze!






"You only live once, but if you live right, once is enough."

#47
chadnana

chadnana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 16:42

Buna,

Am un baietel nascut pe 26 ianuarie. In primele doua saptamani jumatate, dupa ce am venit de la spital l-am granit doar la san dar nu a luat deloc in greutate si din acest motiv la controlul medical pediatrul mi-a spus sa-i dau completare cu lp, dupa ce suge la san. Adormea f repede la san si banuiesc ca manca foarte putin. Acum cand are putin peste o luna nu reusesc sa-l determin sa suga la san. Nu stiu daca problema este la mine (nu am suficient lapte..etc) sau la el. Dupa ce il pozitionez la san suge de cateva ori, se foieste, da drumul la san, il cauta si-l apuca iar..iar se foieste si da drumul la san, plange...si o tine asa si jumatate de ora daca-l las, pana cand adoarme la san fara sa fi mancat mare lucru. Din acest motiv..pt ca dupa ore de stat la san plange foarte tare - a trebuit sa-i dau lp in biberon. Eu nu am scos niciodata mai mult de 40 ml din ambii sani dupa ce a supt el dar din ce-am mai citit nu cred ca asta e problema. Lp i-am dat cu biberonul si dupa ce-si mananca portia se linisteste si doarme bustean. Din acest motiv - faptul ca se linisteste duce ce mananca lp - ma gandesc ca nu se satura la san si nu stiu ce sa fac.

Multumesc pt sfaturi.

#48
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 20:33

Bun venit pe forum, Chadnana, si felicitari pentru bebelus! [flo]



Vad ca nu-ti raspunde nimeni, asa ca scriu tot eu. :) Tare greu e la inceput, cand nu e nimeni sa te incurajeze si sa-ti dea confortul acela, al faptului ca ceea ce faci e bine, desi pare prost.

Faptul ca alaptezi e un lucru bun, chiar daca bebe urla si pare ca nu se satura, ca nu poate suge, ca plange continuu ( si tu crezi si iti imaginezi ca sigur e de la foame si ca mai are putin si moare de inanitie, cand de fapt mai sunt 100 si unu de alte motive posibile!)... In prima perioada, bebelusii se lupta cu dureri crunte de burtica, pana sistemul lor digestiv se obisnuieste cu laptele de mami, cu toate microorganismele pe care stomacelul lui nu le are inca si trebuie populat. Din cauza asta, chiar de la primele inghitituri de lapte supt, plange tare, se strang piciorusele si refuza sa mai manance. Nu inseamna ca laptele e rau, ori ca tu nu ai lapte destul...



Trebuie sa te asiguri totusi ca il tii corect la san si ca bebele prinde bine mamelonul cu gurita. Foarte multe informatii despre alaptare poti gasi pe blogul Roxanei, Mami, alapteaza-ma!, ideal ar fi sa te intalnesti cu vreo alta mamica prietena care sa te/se asigure ca bebe e pozitionat corect la piept- asta face foarte mult!



Te incurajez sa il alaptezi, spui ca ar sta la san si jumatate de ora daca il lasi...mie nu mi se pare mult jumatate de ora, uneori dureaza una, doua ore, chiar mai mult cu bebe in brate, la piept, mai ales in faza incipienta, cand bebe e asa mic, lactatia abia se formeaza...Oricum nu ai unde sa te duci si ce sa faci... adica sigur se gaseste treaba, dar incearca sa vezi timpul asta ca fiind al bebelusului tau, ii apartine lui, nu ca pe ceva de care el abuzeaza. El are nevoie de tine, iar tu te pui la dispozitia lui. Cel putin asa vad eu lucrurile si pana acum ne-a fost bine asa, mie si piticilor mei. [flo]











"You only live once, but if you live right, once is enough."

#49
chadnana

chadnana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 14:39



Multumesc mult pt sfaturi JuliaSM. Stau cu bebe la san si cate 2 ore. Problema este ca se agita foarte mult la san, plange, mai suge putin si cam dupa jumatate de ora de agitat si plans adoarme..fara sa fi mancat nimic. Il mai trezesc eu, il pun iarasi la san..si o luam de la capat. Si seara ne gaseste pe amandoi epuizati si pe el flamand. Asa ca ii dau un biberon de lp pt ca nu stiu ce altceva sa fac.
Sper din suflet ca daca o sa mai creasca o sa suga mai bine. Acum plange la san ca si cum nu ar fi lapte. Eu storc si vad ca este. Nu pot insa sa stiu cat de mult este sau daca debitul este ok. Am tot citit ca si debitul laptelui poate sa fie o problema pt care bebe sa refuze sanul...debit prea scazut.

#50
aly_k

aly_k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 05 aprilie 2013 - 22:14

buna fetele.
Sunt mamica unei fetite de 1 an si 3 luni si inca o alaptez.Sunt insarcinata in aprox 12 saptamani,intrebarea mea este pana cand ii bine sa o alptez pe fetita mea in condita in care sunt insarcinata.Iar o alta intrebare,daca o intarc datimi va rog un sfat cum pot sa o fac fara ca sa ii dau biberon,ea nu a suportat deloc bieberonul,nici macar cu ceai si nici suzeta.

Alina [mamica] de Isabella Andreea
[14.12.2011]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -