Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Alaptatul - Help Line (13)


84 raspunsuri la acest subiect

#1
oana1984

oana1984

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 18:59

Alaptatul-Help Line-(1)

Alaptatul-Help Line-(2)

Alaptatul-Help Line-(3)

Alaptatul-Help Line-(4)

Alaptatul-Help Line-(5)

Alaptatul-Help Line-(6)

Alaptatul-Help Line-(7)

Alaptatul-Help Line-(8)


Alaptatul-Help Line-(9)


Alaptatul-Help Line-(10)


Alaptatul-Help Line-(11)




Alaptatul-Help Line-(12)




Primii pasi spre alaptare



Alaptatul si carentele vitaminice si de minerale ale mamei care a alaptat indelungat





Mastita si tratamente naturiste





Menstruatia si alaptatul





Laptele de inceput, cand vine, cum e, etc.





Pentru intarcare, cum oprim lactatia





Plansul bebelusului in timpul suptului





Mamicile care au alaptat mult peste un an sau doi





Salutare, mamici!

Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.



Mandra [mamica] a Lidiei Stefania



Sondaj: http://forum.desprec...TOPIC_ID=171049

#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 14:50

Citat:
citat din mesajul lui oana1984
Salutare, mamici!Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.Mandra [mamica] a Lidiei StefaniaSondaj: http://forum.desprec...TOPIC_ID=171049
noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul. mai bine du-te sa te vada un doctor, mai ales daca zici ca e dureros...
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz

#3
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 17:37

am si eu nevoie de un sfat, sau macar sa ma vait putin sa ma descarc. am un bebe de aproape 6 luni, alaptat exclusiv. probabil ca acum suntem intr-una din perioadele de crestere accelerata si dureaza cateva zile pana se obisnuiesc sanii sa produca mai mult lapte, pt ca acum e foarte putin. stiu ca solutia e ca bebe sa suga cat mai mult, sa stimuleze productia de laptic, la mine problema e ca nu vrea. se repede cu mare pofta spre san, trage de doua ori si daca vede ca iese prea putin se enerveaza si nu mai vrea si se pune pe plans. incerc la celalalt san, aceeasi poveste, se vede ca vrea sa suga, cauta sanul cu disperare, dar cand vede ca e gol incepe sa urle. il mut iar la primul, in speranta ca s-a mai strans putin lapte si tot asa. in ultima vreme doarme foarte putin, se trezeste de nenumarate ori, asta cand a reusit sa adoarma satul de plans(el era obisnuit sa adoarma la san). suntem obositi si eu si el, ma gandesc ca e si un cerc vicios, la mine scade cantitatea de lapte daca sunt obosita, agitata. am zis sa-mi calc pe inima si sa-i dau o data putin lapte praf, sa adoarma si sa ma odihnesc si eu o noapte, poate imi revin, dar e baiat destept, stie ce e cel mai bine pt el, nici n-a vrut sa auda de asa ceva.am zis sa ma mulg, sa incerc sa stimulez eu sanul daca el nu vrea sa suga in conditiile astea, dar daca mulg eu nu iese nimic, se preling cateva picaturi si gata. e vreo solutie? sau incerc in continuare sa-l fac sa suga pana se regleaza cantitatea de lapte? am mai patit asa si la ceilalti copii, in general se regla dupa 2-3 zile, dar la ultimul a durat la un moment dat vreo 7-8 zile si acum nu stiu ca mai sunt in stare sa trec iar prin asta. ma doare rau spatele, ca stau numai cu el in brate si trebuie sa ma ocup si de fratiorii lui.si as vrea sa gasesc o metoda minunata sa treaca repede perioada asta si sa revenim la alaptatul cu liniste si bucurie pt amandoi

#4
oana1984

oana1984

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 13 martie 2012 - 13:29

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
Citat:
citat din mesajul lui oana1984
Salutare, mamici!Am si eu o intrebare: in perioada alaptarii, v-a aparut vreodata un nodul la axila? Al meu e dureros si se simte la palpare. Presupun ca daca e dureros nu e grav, dar tot ma cam sperie.Mandra [mamica] a Lidiei StefaniaSondaj: http://forum.desprec...TOPIC_ID=171049
noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul. mai bine du-te sa te vada un doctor, mai ales daca zici ca e dureros...
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
Da, m-am programat la endocrinologie pt saptamana viitoare. Eram insa curioasa daca a mai avut cineva asta.Mandra [mamica] a Lidiei StefaniaSondaj: http://forum.desprec...TOPIC_ID=171049

#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 13 martie 2012 - 15:00

adita in primul rand wow... 6 copilasi? [pk] felicitari

imi inchipui ca ti-e greu. nu stiu ce sfaturi sa dau, poate e in greva suptului, poate mai dureaza o zi nelinistea lui, sau poate mai dureaza o saptamana. daca nu vrea sa accepte LP, nu prea vad alternativa, decat sa te "chinui" cu sanul in continuare.

sper ca-si va reveni in curand. [flo]






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#6
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 13 martie 2012 - 15:02

azi a fost mai bine, am inceput sa ne intram in normal

#7
BESTUTZA

BESTUTZA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 17:43

[flo]Eu beam muuuuuulta apa,ceai,lapte, luam Nutrinatal, polen,miere,terci de cereale si ar lichide ,chiar fara sa imi fie sete!Stiu nu e tocmai comod ca faci nspe mii de ture la baie,dar la noi a functionat!

Mami de viezurici:TUDOR-CONSTANTIN 9.02.2005, ILINCA-CRISTIANA 31.07.2006, DIMITRIE-DANIEL 21.04.2010

#8
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 18:00

da, si eu m-am plimbat zilele alea cu sticla dupa mine, am baut multa apa, am incercat sa ma odihnesc mai mult si mi-am revenit

#9
si_monna

si_monna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 16:04

adita - ma bucur ca ti-ai revenit. sa-ti traiasca copiii si sa fie sanatosi, sa te bucuri de ei! pupici!

Simona, [alap] mamica Dianei [fetita] (08.02.2011)

[8**]Cum iarba poate creste prin asfalt, asa dragostea te poate gasi in orice moment al vietii.[8**]

#10
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 18:50

Am o prietena cu bebe de 1 luna si rani la san de 10 zile. Ce sa-i spun sa foloseasca? Eu nu am experienta, nu am avut rani niciodata.



Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza



Video alaptare

Informatii despre canale infundate si mastita


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -