Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***410***


439 raspunsuri la acest subiect

#91
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 20:35

am revenit. so:



Sunt unele lucruri pe care le-am vre:

- fara de sfarsit;

SAU

- si fara de sfarsit dar si fara schimbare.



In viata, pe diverse planuri, intalnim lucruri pe care le bagam in categoria 1, si altele in categoria 2. In ce categorie ar trebui sa le bagam, nu ne invata nima. Fiecare simte in felul lui. Insa, dupa "alocarea categoriei", cateodata... ne ciocnim de diverse detalii, intamplari care ne produc dezamagire, si tindem sa inchidem acel capitol, intr-un program de "prezervare", ca la fabricile in faliment. Aceasta tendinta, cel putin eu, am aplicat-o de n ori, si nu doar pe plan afectiv. Insa, cu timpul, am inceput sa ma mobilizez sa mai stau otzara si sa ma gandesc, inca 1 data, daca inchiderea si prezervarea ar tebui sa fie decizia ok, sau poate, schimbarea categoriei? Si, uneori, dupa aceatsa a 2-a reevaluare, reusesc sa REdefinesc/REaloc o alta categorie acelui lucru. Aceasta realocare uneroi, imi ofera noi valente, noi porti, si, privind in urma, cred ca as fi avut de pierdut dc nu faceam aceasta "miscare".



Revenind la forum, e adevarat, atmosfera s-a schimbat, asa este, nu putem fi prefacuti sa zicem ca nu. Caqnd ai intrebat tu dc a venit inceptul sfarsitului, eu am si explicat motivatia gasita de mine. Insa, am uitat sa adaug, si o fac acum, ceva:



DOAR atmosfera s-a schimbat, nu si noi, esenta noastra. Si nici motivatia initiala de a fi aici, virtual "impreuna". Si nici sentimentul de a ne fi drag acest club. De aceea, pentru ca si eu am avut momente de dezamagire/neregasire, inteleg dorinta ta de acum. Dar ea, am reusit mereu sa revin in mine insumi, sa redefinesc categoria, sa ACCEPT ca atmosfera de aici este in categoria 2, sunt schimbari, sunt si reveniri, si atunci, am batut palma cu mine insamai:



- noi, oamenii, suntem in categoria 1, si de aceea, nu as vrea sa "ne pierdem", si nici sa ne "schimbam", in adancul nostru

- atmosfera e din categoria 2, ea "are voie" [e natural] sa fie schimbabila.



Din acest motiv, eu nu mai sufar/"impacientez" f tare cand atmosfera se mai dilueaza/strica/etc. STIU ca ea, atmosfera, fiind din categoria 2, se schimba, si deci, doar astept.



Astept schimbarea schimbarii [:D].



Dar ca la sah, astept activ :), de aceea, eu nu parasesc.



Pentru ca, nu vreau sa PIERD ce stiu ca exista aici la noi, in background, indiferent de cum e atmosfera la suprafata.



Vorba lui novusache, "coafura rezista".



Eu sper, din cand in cand, sa mai citesti aici la noi, si sa te regasesti, si pe noi, si pe tine.



Iti fac si o dedicatie:











http://www.youtube.com/watch?v=cwUTrUWCvts&feature=related



http://www.youtube.com/watch?v=iQbeCqtQUH8



[pup]



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#92
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 20:59

Eu azi am fost in pragul unui colaps nervos, zilele trecute am avut un sir de cheltuieli neprevazute si de neevitat si azi faceam balantza dezastrului financiar si imi venea sa urc pe pereti vazand ce suma mi-ar trebui sa achit cheltuielile aferente acestei luni si ce suma am pe card (si imi iesea cam...-800[:I]). Si eram deprimata.
Si apoi am intrat pe un link pe FB si am citit si am zis hai sa vad si filmuletul, nu face bine pentru psihicul meu, dar copilasul asta exista, parintii lui exista, atata lucru pot sa fac si eu, sa vad ce traiesc ei, de ce sa-mi ascult mereu instinctul de auto-conservare care-mi spune sa stau deoparte, ca daca nu stii/ nu vezi, e mai bine pentru sanatatea ta mintala? Si m-am uitat si am plans in hohote si mi-a fost rusine de ce batuta de soarta ma simteam eu cu cacatii aia de bani in minus.
Eu probabil n-am nas, n-am fler, nu stiu, nu simt ca s-au daramat nu stiu ce situatii pe aici, nu ma simt dezamagita (in mare, per ansamblu normal ca am avut mici dezamagiri in 3 ani:)) dar nu vad nicio tragedie care sa ma faca sa sufar si sa nu mai intru pe aici.
Povestea cu Ruxandra mi s-a parut foarte trista si mi-a fost si mie mila de Ruxandra dar mai mult de inapreda, caci asemenea atitudini sunt specifice unor firi foarte sensibile, pesimiste si melancolice. Si mai ales idealiste, ceea ce cateodata poate fi un handicap, ceva ce-ti ingreuneaza viata. Asemenea persoane urla in sufletul lor:"clipa, ramai, esti atat de frumoasa!" si stiu, tot in sufletul lor, ca nu e posibil si atunci prefera sa nu traiasca acea clipa frumoasa, de ciuda/spaima/tristete ca se va termina si vor fi nefericiti. De parca daca aleg sa NU traiasca acea clipa, nu sunt tot nefericiti...
Stiu asta fiindca am fost de multe ori asa. Asa sunt si acum cand ma gandesc, spre exemplu, sa iau alt caine. Pe de o parte tanjesc dupa un caine si stiu ca viata e mai frumoasa cu ei si Phiphi s-ar distra...si pe de ata parte stiu cum va fi peste 8-10-12 ani si nu pot sa-mi mai asum nefericirea asta, nici macar in schimbul fericirii insumate in acei 8-10-12 ani.
No, nu stiu cat se intelege din ce am vrut sa spun. [:)]

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#93
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:06

Eu am inteles multe din ce ai scris, si ai scris minunat.



Si, pe deasupra, ai exprimat f bine, si mai sentimental decat mine [eu am scris cam tehnic/rece]:



Citat:


asemenea atitudini sunt specifice unor firi foarte sensibile, pesimiste si melancolice. Si mai ales idealiste, ceea ce cateodata poate fi un handicap, ceva ce-ti ingreuneaza viata. Asemenea persoane urla in sufletul lor:"clipa, ramai, esti atat de frumoasa!" si stiu, tot in sufletul lor, ca nu e posibil si atunci prefera sa nu traiasca acea clipa frumoasa, de ciuda/spaima/tristete ca se va termina si vor fi nefericiti. De parca daca aleg sa NU traiasca acea clipa, nu sunt tot nefericiti...




Citatul asta mi se pare ca ar trebui sa fie citatul lunii... lunii martie :).



:)



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#94
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:21

ILINCO, si eu is la fel de ne-fleroasa ca tine. Adica in afara de faptul ca scriem mai putin, nu mi se pare ca s-a stricat clubul.

Cat despre ce spui tu cu trairea clipei, stiu ca e un pic dur ce scriu, dar a alege sa NU traiesti clipa nu e cam... lash?

E o discutie care ma intereseaza direct si personal acum, intrucat sunt si eu in plina criza... existentiala, dupa cum probabil am mai zis...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

#95
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:28

mon, :), [pup]



si pe mine m=a pus pe ganduri ce au scris ina pe de o parte si ilinca pe de alta parte.



Nu legat de forum, ci asa..., despre drumurile pe care le alegem/schimbam in viata...



Tocmai pt ca suna "las", si pt ca nu vreau sa raspund cu lasitate sansei de a veni eu pe lume, am ales acea auto-mobilizare de a incerca, inainte de a inchide un capitol, sa regandesc/reevaluez/redefinesc. Si, cateodata, reusesc sa redefinesc, si sa pot continua, tot bucuroasa, si nu in sensul de schimbare din radacini a acelui lucru/stare, ci de acceptarea provocarii de a incerca si o alta abordare, MAI ALES cand acel lucru a fost/este important.



Dar tu, iubire mica, de ce esti "pansiva"?



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#96
olishka

olishka

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.776 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:35

Buna seara,

Ina multumesc de sfaturi si imi pare rau ca te-a dezamagit ceva, cineva...

Noi tocmai am venit de la urgenta, caci David al meu si-a bagat o bila in nas si nu mai putea sa respire [alcool] Totul s-a terminat cu bine, doar ca ne speriasem ca ci putea sa inhaleze biluta si sa-i ajunga in plamani. O sa avem mai multa grija...

Anca multumesc de sfaturi. Inca nu stiu sigur daca este de operat, abia pe 4 avem programare la dr Spataru de care am auzit numai lucruri bune. Sper sa fie asa cum zici tu si sa nu fie nevoie de operatie sau macar s-o putem amana cat ma mult. Nu v-am zis, dar si cu putica lui Leon am probleme, are un testicul umflat si mi-a zis dr pediatru ca are nu stiu ce lichid acolo, care s-ar putea sa se retraga, daca nu...operat [alcool][bang] La putica David are fimoza, de aceea i se umfla. Trebuie rezolvata si asta.

Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)

#97
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:37

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas


Cat despre ce spui tu cu trairea clipei, stiu ca e un pic dur ce scriu, dar a alege sa NU traiesti clipa nu e cam... lash?



CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Ba da, e cam las, dar e un mod de auto-aparare.
E teoria aia pe care nu am inteles-o niciodata, ii fac un rezumat:"iubesc pe cineva la nebunie, ne intelegem minunat, suntem facuti unul pentru celalalt, suntem pe aceeasi lungime de unda, suntem la apogeu...ups...apogeu...inseamna ca urmeaza declinul, cu timpul pasiunea va scadea, atractia nu va mai fi asa de mare, vom uita ce fericiti am fost, vom fi rutinati, plictisiti...mai bine plec acum cat totul e in floare, totul e la apogeu, sa ramanem cu amintirea aceasta a relatiei perfecte, sa nu riscam sa se ofileasca, sa scada, sa dispara...plec fara sa spun nimic, caci partenerul nu va intelege, dar e mai bine asa!"
Si partenerul, care nu e asa idealist si temator de viitor si profund...va ramane cu ochii in soare si niciodata nu va sti ce l-a lovit, cand totul parea perfect si se pregatea de un viitor forever impreuna...


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#98
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:43

Eu inteleg si ce spune Monn, si gestul Inei (in ce o priveste pe Ruxi).

Dar tot m-am pleostit tare citind ce ai scris, Ina. Miine ma tund la razvan... aveam in plan niste unghii....nu stiu daca la cizme lungi negre si fusta bleu de jeansi sa pun dres negru sau culoarea piciorului...:(
Si in clipele de maxim optimism, ma tot gindesc la cum ai fost tu martora transformarii mele...:((


______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#99
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:45

OLI, ce de probleme imPUTZite aveti...

Bine ca s-a terminat cu bine la David, cred ca ati tras o sperietura... [pup]

Si prietenul cel mai bun al lui Cristi a fost operat pt chestia asta, la Grigore, s-a rezolvat f frumos, n-a fost nevoie de a 2a interventie, a stat cam 2 zile in spital. Leon accepta biberonul? Ca ai putea sa te mai mulgi in alea 2 zile si sa ii dai in sticluta...

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

#100
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 21:50

Citat:
citat din mesajul lui olishka


Noi tocmai am venit de la urgenta, caci David al meu si-a bagat o bila in nas si nu mai putea sa respire [alcool] Totul s-a terminat cu bine, doar ca ne speriasem ca ci putea sa inhaleze biluta si sa-i ajunga in plamani. O sa avem mai multa grija...



Olga, mamica fericita de David (16.04.2009) si Leon (19.02.2012)


Doamneeee!!![q] Asta e una din spaimele mele mari, v-am zis ca si eu cand eram la gradi aveam pasiunea asta, de a inspira margele[bang][bang][bang] Bine ca a trecut cu bine!! Dar daca a trecut socul, spune cum ai observat, cum a fost, ce ai facut pe moment...sa stim si noi sa observam in caz de ceva[q][q][q]

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -