Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 5 voturi

Agitatie si zapaceala(2)


364 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 23:06

alea de pe tocul usii iese cu servetele de mobila sau universale.....rapid....

Nu e de speriat....unde e problema?

E un copil si gata.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#22
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 23:30

Citat:

Eu ma consult cu ea in multe situatii, inclusiv cand i-am luat o camasa cadou lui tati. [:D] La baie, cand ta-su deschide usa si cere prosop si chiloti curati, ea ma da deoparte, sa i le duca ea, nu ma lasa sa i le duc eu.





Eu m-am "speriat" cind am citi asta ...este doar un copil de 3 ani .

Cred ca parintele (de fapt parintii) trebuie sa se 'maturizeze' primul ....si sa nu se mai comporte ca un copil de 3 ani.



#23
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 23:39

Citat:
citat din mesajul lui ab5174
Citat:
Eu ma consult cu ea in multe situatii, inclusiv cand i-am luat o camasa cadou lui tati. [:D] La baie, cand ta-su deschide usa si cere prosop si chiloti curati, ea ma da deoparte, sa i le duca ea, nu ma lasa sa i le duc eu.
Eu m-am "speriat" cind am citi asta ...este doar un copil de 3 ani . Cred ca parintele (de fapt parintii) trebuie sa se 'maturizeze' primul ....si sa nu se mai comporte ca un copil de 3 ani.
serios?[alcool]fi-mea (3 ani si o luna) ii alege ea lu ta-su ce ciorapi sa poarte in ziua aia.el se conformeaza alegerii ei.sa inteleg ca tre sa-i spun lu' barbati-miu sa-si bage mintile in cap si sa se maturizeze naibii o data[:-@]BAZAR UMANITAR

#24
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 23:47

Selene cred ca tu ar trebui sa ti acorzi putin timp numai pentru tine.Vorbeste cu sotul,cu mama,cu soacra cu cine vrei lasa fata 2 3 ori si iesi undeva chiar si singura,vezi un film,mananca ceva pe undeva,bea o cafea.Acorda ti putin timp.
Faptul ca universul tau se invarte in jurul fetite tale si a treburilor gospodaresti te epuizeaza si te cred si te inteleg[flo]
Fetita ta este un copil f rasfatat care s a obisnuit sa nu respecte regulile impuse nu pentru ca te sfideaza ci pentru ca ei i se pare amuzant,e plictisita[:D]Si a mea face la fel.Atunci cand fetita mea se plictiseste face exact ce face fetita ta.Si i gasesc ceva de lucru si se calmeaza instant.
Cred ca trebuie sa mai lucrezi la felul in care iti pui in aplicare regulile,un ton ferm ajuta copilul sa inteleaga ca nu glumesti si constientizeaza ca a gresit,parerea mea.La mine functioneaza.

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#25
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 00:15

Am adaugat si pozele cu ce e in spatele cartonului. [:D]



Pentru dungi, imi asum vina, am supraestimat capacitatea copilului de a se limita la foi/bloc de desen/carti de colorat. Si nici n-am stat mereu langa ea, m-am gandit ca pot sterge si eu un praf, trage un aspirat, invarti intr-o oala...



Dungile curse si stampilele sunt recente. [:D]



eumada, nu iese cu servetele universale. Am consumat destule si stiu. [:)] Cu ceva tot o iesi, acetona, cred.



ab5174, copiii au dreptul sa aiba preferintele lor. Datul ochilor peste cap e exagerat. De exemplu, Daria mereu ma intreaba daca e asortata, daca se potriveste X cu Y. Sa inteleg ca ar trebui sa-i pun pumnu' in gura, ca e mica si n-are dreptul la opinie?



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#26
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 00:16

nikol, multumesc. [flo]



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 00:49

Aoleuuuu.... a inceput sa mi se faca rusine.... Am si eu cateva "mazgaleli" din astea prin casa, le-am "incadrat" in peisaj, nici nu mi-am facut probleme pentru ele. Unele din ele seamana cu ce are Selene, de ex. liniile fine de pe usa de la balcon...am si eu vreo 2-3, mai am cateva linii la baie, la faianta, acolo unde este chitul dintre placi (a dat Ana Maria cu creionul pe acolo - n-am certat-o, dar i-am facut observatie sa nu mai faca), si tot asa, niste urme fin de creion prin vreo 2-3 locuri prin casa... Am mai dat cu guma, le-am mai si lasat, dar nu mi-am facut probleme pt ele ca ar fi murdara casa.... cum am mai zis, nu sunt stilul de gospodina prea cine stie ce...

E drept, picturi nu au facut pe pereti, de fapt nici prin casa nu le-am lasat cu acuarele, ele picteaza cat vor la tara, in curte, de primavara pana toamna tarziu, fac cat vor... ele stiu ca acolo e voie cat vor, asa ca acasa fac altceva. Plus picteaza si pe la gradi.



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#28
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 01:26

monica, da' am zis eu ca le consider mizerie, murdarie? Nici vorba, le consider mazgaleli pe peretii/lucrurile unei case care nu ne apartine si o tzara de motiv de ingrijorare in cazul in care proprietarului i se va "pune pata" daca le va vedea. E clar, ca i se pune, ca nu, ca tre' sa zugravim.



Din categoria "mizerie/murdarie" fac parte:



- praful (si e mult, toate geamurile noastre sunt la strada)

- urmele de degete sau de limba de pe oglinzi

- petele de orice fel de pe jos (gresia aia matuita din bucatarie ma dispera!!!)

- firimiturile de pe covor

- parul de matza

- scamele

- vasele murdare

- aragazul murdar

- faianta stropita

- hainele murdare

- mucegaiul (n-avem aerisire la baie)

- monitorul stropit

- noroiul de pe incaltaminte



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...













#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 01:38

Parerea mea e ca nici curate nu le poti numi ...

PArerea mea e ca DAria e un copil needucat. Sa nu-mi ziceti ca are numai 3 ani. Educatia incepe cu mult inaintea acestei varste.

In grupul nostru suntem 10 familii cu copii intre 1 si 6 ani. La nimeni nu am vazut mazgaleli pe pereti.
Au venit toti de nenumarate ori la noi. NU am avut de strans mancare de pe jos, suc sau mai stiu eu ce nicioadata. Da, s-au jucat in voie, au scos toate jucariile, dar nu au stricat nimic. Cei mari doreau sa deseneze la un moment dat. O mamica vine si-mi zice sa nu le dau ca al ei scrie pe pereti (eu nu am vazut la ei acasa peretii scrisi insa). Ei, toti ceilalti au inteles, si au trecut la altceva.

____________________________
Vicky si Printzesone




#30
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 02:01

Iar eu, fiindca vreau sa ma tin, pe cat pot, de iesitul afara, am transformat duminica in zi de curatenie. Azi am curatat dormitorul (matzele nu au acces acolo si tot se aduna, de duminica pe duminica, praf, scame, par...) si am spalat baia, alt loc murdar, ca in bancul ala, "iubitule, spune-mi lucruri murdare", "Holul, bucataria, baia..." Am lasat-o pe Daria sa se distreze cu tati si eu am facut treaba.



Asa, ca tot ati zis sa las copilu' cu buni si sa ma duc la medic...



Eu, catre buni: - Maine vreau sa ma duc la medic, sa ma interesez de analize...

Buni: - Nu pot sa ma ocup de Daria, ca mi-am chemat niste baieti la zugravit...



[:D]



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...














Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -