Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Taxa de botez


44 raspunsuri la acest subiect

#21
Crissa85

Crissa85
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 11:15

A botezat cineva in sectorul 6?Aveti idee cam cat este taxa?Dar petrecerea unde ati facut-o?Cam la cat va dus?Cat este un meniu ....eu nu ma pricep ca nu sunt din Buc sunt din Snagov ..stau in buc de un an jumate...

cristinica

#22
Crissa85

Crissa85
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2006 - 11:16

este cineva pe aici?sunt singura care nu are somn?

cristinica

#23
Mia.

Mia.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 23 noiembrie 2006 - 08:16

ca fapt divers in Canada, eu am platit 100$ pt biserica si popa(rus) mi-a cerut aceeasi suma pt el!



poze cu Corina Elena

poze



Piersicuta mea

#24
ancasilv

ancasilv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 12:24

Neata nasicilor!

O sa botez si eu prin februarie. STiti cumva daca sint doi...platesti taxa la dublu? ca eu nasesc o frumoasa pereche de gemeni si eram curioasa sa stiu cam citi bani aloc pt biserica.





Poze nunta...

#25
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 16:47

Nu platesti la dublu, eu asa stiu, caci se face aceeasi slujba pt. ambii.



#26
Messa

Messa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 09 decembrie 2006 - 04:05

Oare daca cerem chitanta fiscala, primim? Asa ar fi firesc...

#27
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 08 martie 2007 - 20:38

Revin si eu cu acceasi intrebare. Care mai este taxa de botez? Eu am fost astazi si am facut rezervarea, iar taxa oficiala este 65 ron. Cel de la lumanari, care mi-a facut rezervarea a tinut sa precizeze ca toti abii aia se duc la stat si ca vor fi 2 preoti, 4 persoane care canta in cor, plus el care o sa imi faca apa :)

So, la ce sa se astepte nasha??



Iriss - mami de Yvonne Maria 05.02.2007

http://family.websho...98051179gBsgDY

#28
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 20:36

2 preoti pentru un botez???? Dar ce foame au in gat?! Eu am facut nunta ( si o sa fac si botezul) la biserica Cuv. Alexie, de la Sincai. Am facut logodna inainte, ca nasa noastra era gravida in 8 luni si nu putea sta atata la slujba; la botez preotul nici nu a vrut sa ne ia bani, a zis sa-i dam doar dascalului, iar la nunta nu ne-a cerut nimic in avans, DUPA ce a oficiat slujba a zis ca taxa e de 50 ron si daca vrea sa dea ceva peste e treaba lui (a nasului) cat da!! Nasul, care avusese nunta cu 6 luni inainte la Sf. Anton si i se ceruse 300 ron, a scos sa dea 200 ron, parintele a zis ca e prea mult si i-a luat din mana doar 150 ron! Dar adevarul e ca nu am mai vazut sau auzit de asemenea preot. Nu cere bani nici la pomelnice, slujbe sau ce mai face. Are un cos langa altar sau trec copii cu cosuri prin biserica sa puna lumea care vrea. Am inteles ca asa se face prin Ardeal.

#29
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 16 aprilie 2007 - 00:37

Imi pare rau sa spun asta, dar mi se face [vom] efectiv cand aud cu cata nerusinare cer "oamenii Domnului" asemenea taxe...E scandalos!!! Nu trebuie intretinute astfel de practici, imi pare rau...e mult prea mult...si dascalul care i-a aruncat banii in fata femeii pe motiv ca nu i-a dat destul[soc][soc][soc]...eu ii luam (banii) si ii intorceam spatele fara a mai cotiza NIMIC...si eu am botezat de doua ori si am dat bani la preot (cu precizarea clara "pentru biserica", desi bineinteles ca i-au intrat in buzunar), dar nicidecum sumele despre care vorbiti voi...cat despre taxa de 200.00/300.000 sau chiar mai mult, asta e taxa anuala pentru ca esti enorias al bisericii (un fel de abonament la TVR1 [:D]) si se plateste de catre parintii copilului.





Oana[mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)

Slideshow Ingerasul nostru drag

Varsta Denis



#30
asiza

asiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 16 aprilie 2007 - 00:39

quote:
Originally posted by dicirstea
2 preoti pentru un botez???? Dar ce foame au in gat?! Eu am facut nunta ( si o sa fac si botezul) la biserica Cuv. Alexie, de la Sincai. Am facut logodna inainte, ca nasa noastra era gravida in 8 luni si nu putea sta atata la slujba; la botez preotul nici nu a vrut sa ne ia bani, a zis sa-i dam doar dascalului, iar la nunta nu ne-a cerut nimic in avans, DUPA ce a oficiat slujba a zis ca taxa e de 50 ron si daca vrea sa dea ceva peste e treaba lui (a nasului) cat da!! Nasul, care avusese nunta cu 6 luni inainte la Sf. Anton si i se ceruse 300 ron, a scos sa dea 200 ron, parintele a zis ca e prea mult si i-a luat din mana doar 150 ron! Dar adevarul e ca nu am mai vazut sau auzit de asemenea preot. Nu cere bani nici la pomelnice, slujbe sau ce mai face. Are un cos langa altar sau trec copii cu cosuri prin biserica sa puna lumea care vrea. Am inteles ca asa se face prin Ardeal.
Intr-adevar in Ardeal NU CER preotii, dar asteapta totusi sa le dai ceva!Oana[mamica] cu [bebic] Denis Cristian (19 decembrie 2006)Slideshow Ingerasul nostru dragVarsta Denis


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -