Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Din Romania. Ce stim, ce nu stim?


59 raspunsuri la acest subiect

#1
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 11:48

Aveti de impartasit lucruri mai putin cunoscute despre Romania? Din orice domeniu, din orice timp, bune, rele, despre locuri, despre oameni mai cunoscuti, mai necunoscuti, tot ce credeti ca merita mentionat.

Incep eu cu cateva, din domenii cat mai diverse:

- pestera Movila, descoperita din intamplare in 1986 in apropierea Marii Negre este primul ecosistem din lume a carui viata se bazeaza pe chemosinteza (viata fara oxigen). Descoperirea a uimit intreaga lume stiintifica, pana si NASA a venit sa vada viata in conditii imposibile, asemanate cu cele de pe Marte;
- marina romaneasca a luptat in Al Doilea Razboi Mondial si cu submarine. Marina romaneasca a avut in dotare un total de noua submarine, opt au luptat in timpul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, cele mai cunoscute fiind "Delfinul", "Marsuinul" si "Rechinul";
- Romania este prima tara din lume cu productie de petrol inregistrata statistic, in 1857, cu o productie de 275 t; a fost urmata de SUA in 1859, Italia in 1860, Canada in 1862, Rusia in 1863. Prahova este cea mai cunoscuta zona din care petrolul a fost exloatat inca din antichitate;
- la Campina, in 1904, s-a infiintat prima scoala de maistri sondori si rafinori din lume.




#2
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 16:32

Revin cu o chestiune care mi s-a parut interesanta, atunci cand am aflat-o. Daca cineva are alte informatii, sunt gata sa le imbogatesc pe ale mele.
Cand i s-a spus pentru prima oara tarii noastre pe numele pe care il are si astazi (adica "Romania") ?
Din informatiile pe care le-am gasit, prima oara cand apare cuvantul "Romania", cu referire la cele doua principate, Valahia si Moldova, a fost in 8/20 septembrie 1850 la Paris, in titlul unei reviste, "Romania viitoare", revista romanilor ce au emigrat la Paris in urma evenimentelor din 1848.

Conform altor surse primul care ar fi folosit numele este un carturar de origine greaca, Daniil Dimitrios Filippidis, cara a publicat la Leipzig, intre 1816 – 1818, lucrarile "Geografia Rumuniei" si "Istoria Rumuniei".

#3
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 02:08

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
pestera Movila, descoperita din intamplare in 1986 in apropierea Marii Negre este primul ecosistem din lume a carui viata se bazeaza pe chemosinteza (viata fara oxigen). Descoperirea a uimit intreaga lume stiintifica, pana si NASA a venit sa vada viata in conditii imposibile, asemanate cu cele de pe Marte;

Asta este o informatie distorsionata. Infloriturile (nu-i vina ta ci a "anumitei parti" a mass media care inventeaza astfel de bombe) le-am marcat cu rosu.

#4
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 10:49

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
pestera Movila, descoperita din intamplare in 1986 in apropierea Marii Negre este primul ecosistem din lume a carui viata se bazeaza pe chemosinteza (viata fara oxigen). Descoperirea a uimit intreaga lume stiintifica, pana si NASA a venit sa vada viata in conditii imposibile, asemanate cu cele de pe Marte;

Asta este o informatie distorsionata. Infloriturile (nu-i vina ta ci a "anumitei parti" a mass media care inventeaza astfel de bombe) le-am marcat cu rosu.


Bine, atunci, starnit interesul unei parti din lumea stiintifica. [:D]. Mi-ar placea sa am informatii mai exacte. Ai o sursa de informatii mai exacte ?

Fara legatura cu pestera, sunt atatea lucruri pe care ar fi bine sa le mai "inflorim" un pic decat sa le dam uitarii cu totul. Altii sunt in stare sa faca atractie turistica dintr-un drob de sare.

#5
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 11:07

Uite ca, printre altele, suntem tara cu rata mortalitatii infantile dubla fata de media europeana. (potrivit acestei surse).

Iar in UE cica am fi chiar pe primul loc.

#6
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 14:39

Exista dovezi arheologice conform carora, acum 4500 de ani, in zona Muntilor Apusenilor, o femeie a suportat, o operatie pe creier. Operatia a fost facuta de o maniera tehnica ireprosabila si pacienta a supravietuit. Este cea mai complicata operatie de acest gen descoperita pana acum in Europa.

#7
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 08 martie 2012 - 16:22

Despre ce se mai "tace" pe la noi...

Un exemplu: zonele radioactive din tara noastra, gen "cazul Ciudanovita".

Un om s-a zbatut pentru recunoasterea si marcarea lor ca atare. El afirma intr-un articol: "Credeti-ma, am vazut corturi montate pe halde radioactive, pentru ca turistii, mai ales strainii, nici nu se gândesc ca un asemenea loc se poate sa nu fie marcat!" Pe noi nu ne mai surprinde, nu?



Dupa cativa ani, intr-un alt articol aflam ca situatia pare sa nu se fi schimbat din punctul de vedere al ecologizarii.



#8
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 12:15

Pentru cei interesati, aici este, asa cum se autoprezinta, "cea mai importanta biblioteca digitala romaneasca accesibila gratuit în Internet."

#9
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 21:18

Iata ce mai arata datele statistice: potrivit acestei surse, barbatii si femeile din Romania sunt pe primul respectiv al doilea loc in UE la riscul de saracie si excluziune.

#10
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 21:29

Dar potrivit acestei surse, Romania a ocupat primul loc in topul inmatricularilor de autoturisme noi din Uniunea Europeana in luna ianuarie a acestui an.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -