Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

primul buletin, un ajutor va rog

69 raspunsuri la acest subiect

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.157 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:33

Eu n-am mers nicaieri,insa daca eu m-as reintoarce acum in Romania si as cere asigurare medicala,m-ar intreba ce s-a intimplat cu mine intre perioada in care am platit ultima suma si perioada prezenta!

Iar daca nu pot face dovada prin pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate ca am locuit in afara granitzelor romaniei in perioada respectiva,esti bun de plata!

Este o chestie care mie mi s epare logica...dar ma rog,fiecare face cum crede ca e mai bine pentru el!

Daca te uitzi la legislative sunt citeva subiecte(printre care si unul a lui Rufus daca-mi amintesc eu bine)in care se discuta exact problema asta cu plata din urma!(cetatzeni romani care au locuit in Romania,exact ca si tine sau Andreia,pentru ca voi d efapt tot in Romania locuitzi:))))

Dana

handarbeit
  • 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 28.622 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:38

Da, am inteles din prima Dana, intrebam cum ai facut mai departe, atat. Nu te luam la rost [:D]. Hai ca bag un ochi si la legislative, nu am vazut subiectul. Ca aici suntem off topic.

pur si simplu...

Hobby

calator de profesie

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 27.157 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:41

Dar n-am simtzit ca m-ai luat la rost![:)]Ca te intrebam daca simtzeam!

Scriind imi aminteam ca am discutat cu cineva si spunea ca daca vor te pun s aplatesti retroactiv si taxa la gunoi,ca nu potzi face dovada ca n-ai trait in Romania![:-)))][:-)))]

Dana

handarbeit
  • 0

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 28.622 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:46

Nah, nu gasesc subiectul. Ma poti ajuta cu un link?

Dar ma gandeam...daca eu duc acte de aici ca am muncit, ca am locuit aici, ca am avut contract de munca...astea nu pot fi dovezi? Numai acel pasaport cu domiciliul in strainatate e valabil?

pur si simplu...

Hobby

calator de profesie

• 0

helbi

helbi

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 10:18

Dana, prietena mea s-a intors in RO dupa 8 ani de DE si nu a pus-o nimeni sa plateasca din urma asigurare medicala si nici aici nu a muncit vreodata. Acum, are bine merci asigurare romaneasca. Pasaportul era ca si al meu.
Sa faci dovada ca ai locuit ani de zile in alt aparte, e simplu: daca pleci definitiv oricum itzi faci Abmeldung la Bürgeramt si cu foaia aia pe care scrie printre altele ziua de cind tu traiesti in DE, dovedesti autoritatilor ca nu ai fost in tara. Eu cind i-am facut Biancai passul acum 3 ani, sau cind mi-am facut eu CI-ulam spus ca nu locuiesc in RO si nu a fost nici o pb- In plus, eu am fost si la casa de pensii acum citiva ani, mi-am luat de acolo dovada pt perioada lucrata in RO. La primaria unde m-am casatorit am cerut dovada ca am nu mai sunt casatorita (in baza hot. def. de divort) si au scris pe hartie ca se elibereaza in vederea unei eventuale casatorii in Germania.

Ei, pina una alta, noi tot aici suntem[:)] Asigurarea aia obligatorie in RO nu e mult (lunar vorbesc) si nu cred sa te puna sa platesti din urma pe zeci de ani....poate pe ultimi 5 maxim...ar fi vb de citeva sute de euro.......nici nu-mi bat capul acum cu asta.

Andreia

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 27.157 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 11:31

Eu v-am spus din ce stiu eu(documentat,nu pe baza vecinei de la coltz)si ce informatzii mi s-au dat mie cind am facut tipul asta de pasaport!

Mai departe n-are rost sa insist,daca voi asa consideratzi ca e corect...e decizia voastra si eu nu pot decit s-o respect!Cum am spus fiecare face cum vrea!Atita timp cit legea nu e clara si precisa...normal ca exista zeci de interpretari!

Andreia,nu stiu daca e chiar citeva sute de euro asigurarea medicala,cert e ca nu tzi se acorda gratuit???? fara s aplatesti dinn urma!Si eu ma indoiesc ca actul medical in Romania e chiar ieftin...sa ne permitem sa-l platim din mina d efiecare data!

Mihaela,nu-mi amintesc subiectul,dar trimite-i lui Rufus un pm eventual,pentru ca stiu sigur ca el intreba de asigurarea medicala,plata din urma,pentru a putea beneficia de asigurare medicala!

PS Andreia ce tzi-ai luat de la casa de pensii din Ro si pentru ce tzi-a trebuit aici?Eu am primit de la Renteversicherung un plic cu 50000000 [:D]de formulare de completat,mi-am facut un termin la Verbandsgemeinde si mi.-au spus ca cartea de munca din Ro este suficienta!Ma rog pe linga restul documentelor(certificate de nastere,al meu,a lui Andrei,diplome,act d edivortz,de castaorie)

Dana

handarbeit
  • 0

helbi

helbi

Membru senior

• Membri
  • 3.545 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 11:44

Dana, pai ce nu e corect?[:D] Ca doar stam legal in tarile astea si platim toate darile in tara in care stam. De ce ar trebui oare sa imi fac pass cu domiciliul in strainatate?! Cind am rezidenta permanenta.
Apoi, cu intorsul in tara, si eu itzi zic ff sigur ca prietena mea nu a platit nimic din urma dupa 8 ani de RO. E avocat si sigur stie legile[:I]

Eu am fost acum 3-4 ani nici nu mai stiu la casa de pensii si mi-au dat scos din calculator si in baza cartei de munca, perioada in care am lucrat in RO. In calculator nu aveau decat din 2000 incoace, de aceea au avut nevoie si de cartea de munca pt perioada lucrata inainte de 2000. Eu m-am dus eu de la mine putere si le-am cerut astfel de dovada la vremea aia.
Eu nu am primit nimic de la casa de pensii de aici, dar am mai auzit pe la Viata in Germania fete care au primit recent un astfel de plic. Ziceau parca,cum ca Renteversicherung-ul de aici ia leg cu aia din RO...dar dureaza, evident......Nu mai retin cine a scris, dar e parca la capitolul anterior celui la care discutam acum.

Andreia

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 27.157 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 11:49

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Dana, pai ce nu e corect?[:D] Ca doar stam legal in tarile astea si platim toate darile in tara in care stam. De ce ar trebui oare sa imi fac pass cu domiciliul in strainatate?! Cind am rezidenta permanenta. Apoi, cu intorsul in tara, si eu itzi zic ff sigur ca prietena mea nu a platit nimic din urma dupa 8 ani de RO. E avocat si sigur stie legile[:I]Andreia
Pai in cazul asta chiar nu mai am ce sa spun!Oi fi fost eu cea mai fraiera romanca care-au prostit-o astia sa-si faca tipul asta d epasaport![:D]Eu am cartea de munca din Ro,mi-au spus sa vin cu ea!Gata am plecat!Danahandarbeit
  • 0

maraki

maraki

Membru senior

• Membri
  • 4.336 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 12:10

Buna dimineata,

Mi-a venit si mie plicul cu o gramada de hartii care trebuiesc completate pt pensie. Asta a fost in urma cu 2 saptamani.

Monica
http://www.community...m/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )

• 0

mcoca

mcoca

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.246 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 19:43

Acum 4 ani, cand mi-a expirat pasaportul romanesc, am fost la consulat sa-mi fac acolo altu. Consula m-a intrebat de CI, m-am codit sa-i spun ca am, ca stiam si eu povestile alea despre domiciul in strainatate. Ei, consula de atunci, o simpatica peste masura, mi-a explicat, ca de cand e Romania in UE, pentru UE nu se mai ia CI, si nu are sens sa-ti faci pasaport cu domiciliu in strainatate, ca putem avea mai multe domicilii si bla, bla.
Si voila, mi-am facut pasaportul cu adresa parintilor mei din ro.
Ca o paranteza, sunt cetateam francez de mai multi ani.

• 0

Panic Questions

• Morfologie trim II

Beatrice29
    - Ieri, 23:34

• Calculator Menstrual

custuracamelia2022
    - Ieri, 10:53

• Somnul bebelusului de 2 luni

Adob
    - iun 27 2022 21:27

• E posibil sa fi rămas însărcinată?