Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

primul buletin, un ajutor va rog


69 raspunsuri la acest subiect

#21
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 00:40

Citat:
citat din mesajul lui andacos



Ei nu au de unde sa stie ca tu locuietsi definitiv sau temporar in alta ,tzara,este in mod normal datoria ta sa anuntzi domiciliu corect!



Dana



handarbeit





Dana, ei pot sa stie: noi avem in pasaport un Daueraufenhaltsheft cu poza si adresa de aici. Eu il tin in coperta de la pasaport si trebuie sa-l avem cu noi, de fiecare data cind calatorim. L-am obinut de la Ordnungsamt si a aparut in locul vizei in pasaport; atesta rezidenta permanenta. Noi avem pasapoarte normale, cu domiciliul in RO.



Andreia





#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 01:06

Andreia,avem si noi ,insa lucratorilor vamali le aratzi buletinul sau pasaportul!Pe ei nu-i inetereseaza aceasta Bescheinigung des Daueraufenthalts(la noi nu scrie adresa,scrie kreis-ul de unde a fost emisa dar nu adresa),asta este pentru noi aici sa nu mai purtam pasapoartele dupa noi in permanentza!



Insa cu ea nu potzi calatori,fara pasaport sau buletin!



Nu-tzi spun ce mindru era Andrei cind a primit-o,el tare si-a dorit si el(ca si colegii)sa aiba buletin![:)]Chiar si in seara asta m-a intrebat cind poate depune pentru cetazenie ca el vrea sa aiba pasaport nemtzesc...sa calatoreasca la Los Angeles![:-)))][:-)))][:-)))]



E in faza de vise mari![:D]



Dana



handarbeit

#23
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 01:39

Da, nu potzi calatori cu ea, dar nici fara ea[:D] Ca se uita nemtii la iesire si intrare (sau la noi asa a fost).

Pai la LA poate caltori si cu pass RO[:D] Ii trebuie viza[:)]

Oricum, interesanta info ca la 16 ani pot aplica pt pass nemtesc daca au mai mult de 8 ani aici...Bia va avea 15 ani de Germania[:D] Insa, intrebarea e: renunta la cetatenia RO sau le va avea pe amindoua? Bia mi-a zis ca ea nu vrea sa renunte le cetatenia RO[:)]. Eu oricum in 2 ani ii fac CI romanesc. Pina la 16 tot va avea nevoie de ceva, si cum eu cu passul asta cu domiciliul in strainatate am avut o retinere (nu ma intreba de ce, ca nu stiu, dar asa, nach Bachgefühl[:D]), nu-mi ramine decat sa-i fac CI.

Andreia



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 01:45

Da,bineintzeles ca poate detzine in continuare cetatzenie romana!Germania accepta acum dubla cetazenie!



Iar copii nostri(daca depun singuri ,fara noi)nici nu fac testul ,pentru ca fac socialkunde la scoala!Si platesc o suma mica(undeva la 50 de euro daca imi amintesc bine)la ridicarea cetazeniei!(sau ma rog cind depun actele ca nu stiu exact cind se platesc dar banuiesc ca la depunerea dosarului)



(pai Bianca figureaza in cartea de imobil undeva in Romania???Ca nu-i potzi face buletin romanesc daca nu figureaza undeva in spatziu!!!)



Dana



handarbeit

#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 01:50

Andreia,tot eu![:D]



Eu nu vreau sa te sperii,dar stiu ca tu cochetai la un moment dta cu reintoarcerea acasa!ce faci daca te pun autoritazile romane sa platesti din urma asigurarea de sanatate?Ca nu-tzi dau asigurarea(mai departe)fara s aplatesti din urma?



Si asta este una dintre urmarile lipsei acestui tip de pasaport!



Sa nu mai spun ca acum de ceva timp,chiar daca esti detzinator de acest tip de pasaport si te intorci in Romania pentru o perioada mai mare de 3 luni(parca!!!nu sunt sigura)itzi potzi lua buletinul romanesc![bang][alcool]



Dana



handarbeit

#26
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 01:54

Dana, dar de ce sa te puna sa platesti din urma? Chiar e asa o lege in RO? Tu nu ai beneficiat de asigurare de sanatate in Ro cat ai trait in alta tara...suedezii nu ne-au pus la asa ceva. Care ar fi logica? Platesc asigurare de sanatate in momentul in care am nevoie de sistenta medicala. Pana atunci calatoresc cu card european. Diana mea sta cate doua luni in Ro, cu cardul european la ea...







pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:00

Mihaela,intre perioada cit ai fost asigurat in Ro si perioada cit ai fost asigurat in alta tzara,dar cu domiciliul tot in Romania fiind,nu figurez in catastifele lor(din Romania)!



Asa ca ei te pot pune sa platesti pe toata perioada pe care nu figurezi,pentru a beneficia in continuare de asistentza medicala in Romania!(este acelasi lucru ca atunci cind nu figurez nici ca angajat,nici ca somer,dar solicitzi asigurare medicala dupa un anumit numar de ani/luni!Si in acest caz esti pus sa platesti din urma!(nu stiou exact daca pe intreaga perioada sau un anumit numar de luni/ani)



Bineintzeles ca e cazul celor care se reintorc in Romania dupa perioade de domiciliu in strainatate!



Dana



handarbeit

#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:07

Citat:
citat din mesajul lui helbi
Da, nu potzi calatori cu ea, dar nici fara ea[:D] Ca se uita nemtii la iesire si intrare (sau la noi asa a fost).Andreia
Vezi noua nu ne-au cerut niciodata dreptul de sedere,tocmai pentru ca in pasaport scrie ca domiciliul e Germania![;)]Danahandarbeit

#29
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:26

Am inteles acum Dana! [flo] Dar tu te-ai dus si ai aratat undeva pasaportul cu domiciliul in strainatate de te-au scos ei din catastife? ca in Ro nu e nimic legat intre institutii...daca nu mergi tu cu hartia in mana...



Noua nu ne cere nimeni nimic cand iesim la granita, in afara de pasapoarte. Care sunt cu domiciliul in Ro. Nici macar nu ne intreaba unde mergem. :)





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 02:30

Si ca sa raspund la subiect: noi nu i-am facut Dianei buletin romanesc. Are numai suedez, dar nefiind cetatean, nu poate calatori cu el, doar se legitimeaza pe teritoriul Suediei. Pasaportul ei e valabil pana in 2014, noi acum in toamna devenim cetateni suedezi. O sa vad cum facem cu actele romanesti mai departe, cand ne expira...





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -