Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 14


217 raspunsuri la acest subiect

#1
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 17:29

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13



Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.

Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.

Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.




PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite



"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"



Gravide: dupa prea mult timp

tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!





Mamici:

Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.

many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012





Tatici:

tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel









#2
Lara27

Lara27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.492 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 17:58

Sami[pup], am mai zis, dar repet de fiecare data cu maxima placere[:D]:

"maybe, it's just not the right time for you to be pregnant"..insotit de un shoulders shrug (adica, ridicat din umeri a neputinta[:D]..), eu ranjesc mereu obraznic si completez "but I do want to get pregnant..NOW", el ranjeste inapoi si zice "ok, we'll see that you get pregnant sooner rather than later"..etc.,etc. adica repetitio est mater studiorum si cheia succesului zace in incercari repetate, fara numar, fara numar, pana se-ntoarce norocul[:D][:D]..

pup apasat baba harnica, ce a deschis capitol nou[flo][flo]
sa fie cu noroc[pk]

________________________________________
to be continued..


#3
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:31

da,da...mi-am adus aminte ca ai mai spus....de fapt... tot aia mi-a spus si mie.

parca e un pitic in creierii mei care tipa ca de Luni pot sa-i scriu lu' PK...ca se intoarce din contzed[:D].
pana acum nu m-am gandit la el...dar de azi iar mi-a casunat iar[pk]

oare unde ajung eu sa fac urmatoarea incercare???
e foarte amuzanta situatia cu sotul meu:intr-o zi il anunt inflacarata:
-facem FIV in X loc...pentru ca...bla bla bla si bla bla bla.
el-te-ai decis???esti sigura??
eu-daaaaaaaaaaaa!!!!!
el-bine,eu merg pe mana ta ca stiu ca te documentezi.

peste o vreme
eu-facem FIV in Y loc..pentru ca....bla,bla,bla
el-pai nu mai facem in X???
eu-nu....in Y e mai bine.
el-daca zici tu...acolo facem.

peste inca o vreme
eu-facem FIV in Z loc...pentru ca bla,bla,bla...
el-aha!!!bine

peste inca o vreme
eu-m-am gandit mai bine...facem totusi FIV in X loc.
el-.............
eu-de ce nu zici ceva???suntem impreuna in treaba asta sau sunt singura???am nevoie sa vorbesc cu tine si sa-ti stiu parerea.
el-bine,facem in X loc...daca tu stii ca-i cel mai bine.

si o iau de la cap cu locul Y,locul Z...si iar ma intorc la X si tot asa....si mai am pretentia sa ma si inteleaga barbatu si sa ma sustina [:D]

________________________________________________________
[;)]



#4
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:41

luck,nu mi-am analizat celulele NK...dar presupun ca sunt marite-asta daca tin cont de toate coordonatele mele.
am decis ca nu fac profilul imunologic pentru ca mi se pare aiurea sa dau niste zeci de milioane pe analize cata vreme niciun medic nu e dispus sa-mi trateze eventualele probleme imunologice.
am deja 3 pareri in sensul asta:PK,dr.Ozan din Turcia si dr.D.


________________________________________________________
[;)]



#5
pa55enger

pa55enger

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.813 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:41

oh samira identic si la mine
la inceput zicea ca mine.
acum tace
incearca in sfarsit sa judece singurel pentru ca vede ca eu "sunt in butoi".
mda la mine au fost X, Y, Z, W si Q...
mna...am si un voucher cumparat la doctorul din iasi pe care am dat 800 de ron si...nu ma duc. credeam ca sunt ca o floare ca un crin. neeee.
dar tare bun doctorul. am vb cu el pe romaneste si m-a suportat mai mult decat toti ceilalti impreuna. numai ca n-am incredere in laborator.

#6
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:47

asa....si luck,noua ne trebuie valoarea NK cells din tesut uterin nu din sange periferic...si in Ro nu gasesti asa ceva...si am decis ca gata!!!atat!!!pana aici sunt dispusa sa merg in momentul asta.

fac tot ce pot sa nu-mi administrez chestii care sa-mi potenteze activitatea NK cells si cu asta basta.

chiuretajul terapeutic,corticoterapia si estrogeni scrie pe mine la urmatorul FIV...si atat.

________________________________________________________
[;)]



#7
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:48

io nuj' cine a deschis capitol nou...dar multumim.
l-am si votat deja [:D]

________________________________________________________
[;)]



#8
luck

luck

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:50

sami
iti redau mai jos una din postarile uneia din fetele dragi mie de pe forum:
"Dragele mele, eu am cele mai mari (sau aveam) rezultate procentuale pt NK (21 fata de 12% cat era normal) am facut primul FIV la care am luat toate prostiile posibile (imi facusem o schema complicata, cu multe aiureli) si rezultatul a fost un mare zero.
Am obosit tot scormonind despre NK, mai ales ca la ultima analiza, la un an dupa prima, NK scazusera inexplicabil destul de aproape de normal si m-am decis sa las gandurile despre intralipid si IvIg si sa merg numai pe heparine si prednison, deci ceva mai "pamantesc" dar mai ales pe un regim dietetic de viata, fara E-uri pe cat posibil, mult ceai verde, pinovital, antioxidanti, omega 3. Si muuuult progesteron, iar ca as din maneca - cu toata raspunderea !!! - pregnyl sau ovitrelle secvential dupa ET, la 4 zile, pana la 12 saptamani.
Din vointa Celui de Sus, al doilea FIV am reusit, desi cu rezultate la stimulare mult mai proaste decat la primul (3 embrioni fata de 9 la primul, cu care obtinusem apoi 2 blasto si o morula) ... daca nu as fi reusit, cred ca as fi dat vina tot pe bietele NK.
Ce vreau sa spun este ca mecanismele imune sunt extrem de fine si complicate, este mai precaut sa mergem pe cai batatorite, pe heparine si corticosteroizi, care se dau oricum la FIV si pe produse naturale.
Sa nu uit vinul rosu, de calitate, care cred cu tarie ca mi-a ajutat.
"

MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot,ATPO pozitivi

#9
pa55enger

pa55enger

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.813 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 18:57

luck am citit si eu chestia aia (goldi spunea)
asa e samira. asa am citit si eu. alea din uter sunt importante si e f buna abordarea. dar eu...le-as putea avea in singe nu? din cauza anticorpilor...care ma ataca. ei...si mi-a iesit si IgG-ul ala mare.

revin putin putin mai incolo sa pun doua linkuri: unul cu ceva cu IgG, IgA si unul cu ceva de genul ca ovarele chiar pot fi atacate de anticorpi, hranite prost etc. si da luck...am gasit pe undeva ca clexane si/sau aspirina sunt importante in faza de stimulare pentru a iriga bine ovarele si prednison cum zice lara incepand doar cu cateva zile inainte de punctie pentru a opri reactiile astea autoimune.
sa le gasesc...si va umplu aici de inkuri.

#10
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 19:04

luck sunt total de acord cu postarea respectiva...mai putin partea cu "muuuuuuuuuuuuuuult progesteron" si am si argumente aici.

asta incerc si eu sa fac....ritm de viata cat mai sanatos.
nu mai iau toate minunile din lume,s-a terminat cu schemele-celebrele tabele in Excell, interminabile si greu de urmarit...am terminat cu inghitul de pastile cu pumnul.

iau vit.D, Zn si Acid folic....in scop de FIV.

Metforminul,Cromul sunt daily basis pentru prediabetul meu.
singura extravaganta pe care mi-am permis-o acum...e o cura de 3 luni cu Acid Lipoic.

iar Aspenterul de seara e tot asa pentru FVL pe care ma intereseaza totusi sa-l tin sub papuc nu doar pentru FIV ci pentru toata viata.

________________________________________________________
[;)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -