Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ionela,are nevoie de 1900euro pana in aprilie!


157 raspunsuri la acest subiect

#1
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 12:01


Fiti alaturi de noi Ma numesc Mihaela Samareanu si am o fetita de 5 ani ,grav bolnava care are nevoie urgent de un tratament in Germania Fetita mea ,Ionela s-a nascut pe data de 15 iulie 2005 la maternitatea din Ploiesti,orasul in care si locuim.Eram foarte bucurosi cand ea a venit pe lume,dar din pacate bucuria ni s-a umbrit imediat ,cand dupa cateva ore dupa nastere doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala grava.Dupa mai multe investigatii doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala foarte rara numita,cutis marmorat congenital(o boala a pielii)Atunci ei ne-au mai spus ca ac boala asta nu o sa afecteze si alte organe,dar nu a fost sa fie asa.Pe la varsta de 8 luni am vazut ca fetita ,nu sta in fundulet si nu facea unele lucruri pe care le facea majoritatea copiilor de varsta ei.Am plecat cu fetita la Bucuresti pentru investigatii si doctorii de acolo ne-au spus ca ea sufera de o boala grava a sistemului nervos-tetrapareza spastica.Cand am auzit ca fetita mai sufera si de o alta boala grava am zis ca pica cerul pe noi,nu vroiam sa acceptam ca fetita noastra este atat de bolnava.Am fost la multe centre de recuperare aici in tara dar rezultatele au fost mici.Acum 2 ani am auzit de o clinica din Ucraina unde am fost si noi cu fetita pentru tratament.Dupa acele cure de tratament ,incepuse sa se vada progrese vizibile,Ionela statea mult mai bine in fundulet si intelegea mult ,mai multe lucruri.Dupa ce am venit cu ea din Ucraina am fost cu ea la un control oftalmologic la Bucuresti si doctorii ne-au dat o alta veste proasta,Ionela mai suferea de inca o boala grava :glaucom congenital la ambii ochi.Noi am vazut ca fetita nu vede prea bine ,dar nu ma gandeam sa sufere de o boala atat de grava a ochilor.Am operat-o de urgenta la ambii ochi,iar acum un an in iulie a mai suferit inca doua operatii la ambii ochi.Si parca nu era de ajuns asa ,ca in ianuarie anul trecut ,dupa o pneumonie foarte puternica ,fetita noastra a intrat in coma de gradul 3 din cauza sistemului imunitar foarte slabit.Atunci doctorii nu i-au mai dat nici o sansa ,dar Ionela s-a luptat cu boala si dupa 3 zile ea a iesit din coma.Din cauza acestei suferinte ea pierdut toate progresele pe care ea le-a facut pana atunci.De curand am mai fost internate la Bucuresti si acolo am aflat ca Ionela mai sufera de inca 2 boli:limfangiomatoza retroperitoneala si sangerari digestive,ptr care v-a trebuia sa ia tratament zilnic .Acum de curand am aflat de o terapie,numita terapia ABR,care ajuta f mult copii cu tetrapareza spastica si care da rezultate f bune .Aceasta terapie se face numai in Macedonia si Belgia ,iar costul acestei terapii este de 1520 euro .Am trimis si noi e-mail in Macedonia si suntem asteptati pe 18 aprilie,dar ptr a merge acolo avem nevoie de 1900 euro ,tratament+transport+cazare .De aceea rog pe toti cei care vor si pot sa ne ajute sa ajungem cu Ionela in Macedonia,ptr ca noi nu dispunem de acesti bani .Cei care vor sa o ajute pe Ionela o pot face in conturile deschise la Banca Transilvania, beneficiar cont: Samareanu Mihaela-Mariana.in lei este: RO70BTRL03001201G38617XXin euro: RO45BTRL03004201G38617cod swift: BTRLRO22PHAPana azi avem in cont 790 lei[flo][asia]AVEM PAY-PAL CONT PAY-PAL -MIHAELA77OPREA@YAHOO.COM -CU SPECIFICATIA PTR IONELA[flo] date de contact: Blog;http://ionelasamareanu.wordpress.com/ email:mihaelasamareanu@yahoo.com tel.0765708270 Multumim, Carminabulina[flo],Flowers[flo],Alex_andra[flo],Corinasmile[flo] Katya[flo],Carrie[flo],Boticelina[flo],Madyrizi[flo],Selene_bunny[flo] Eseea[flo],Alexandrina[flo]Mamagiuliei[flo],Maggyc[flo],Kriss79[flo],Kid[flo] Ducky[flo],Olishka[flo],Valentina[flo],Valentina_22[flo],Ana_I[flo] Marybehappy[flo],Tanti Zavaidoc[flo],Georgipuia[flo] Anangel_lexi[flo] ,Kid[flo], Hapiness_4_us[flo], Katya[flo], Mandreeac[flo],Catod[flo],Mamaluiana[flo],Nerantula[flo],M&M[flo],Laura25[flo],Bebelu86[flo]Bonsai[flo],Alinamoro[flo]Va multumim din suflet pentru tot ceea ce faceti pentru noi[flo][asia]
Bazar umanitar Ajutor ptr Ionela[flo][flo]

#2
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 16:21

Buna tuturor.[flo]



Confirm si eu 140 euro -initialele N.F.[flo]

si 50 euro-initialele I.D.[flo]



Multumim din suflet donatorilor[asia][flo]








Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]









#3
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 09:04

Buna dimineata tuturor.



Azi mergem si noi cu Ionela la centru Don Orione din Voluntari ptr evaluare.La ora 10 ,trebuie sa fim acolo.Speram sa venim cu vesti bune.







Va pupam si o zi frumoasa va dorim![flo][pup]
















Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]













#4
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 03 martie 2012 - 00:15

Buna seara!



Astazi am fost si noi la centrul Don Orione Din Voluntari.



Deocamdata ne-au spus ca nu ne pot primi pana in august,septembrie ,asa ca acum speram sa reusim sa strangem banii ptr terapia din Macedonia sa putem merge acolo.



Astazi au mai intrat 15 lei de la Alex_andra si 20 lei de la Papanash.



Va multumim f mult![asia][flo]








Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]





#5
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 19:22

Buna tuturor.[flo]





Am mari emotii,ca maine dimineata vom merge cu Ionela la controlul oftalmologic.Sper sa fie totul bine si sa nu-i mai fi crescut iar tensiunea oculara,ca daca ar mai fi nevoie de o alta operatie ,cred ca as innebuni,nu as mai suporta.



Dupa ce vom pleca de la oftalmologie,daca vom scapa mai devreme,vom incerca sa ajungem si la spitalul de stomatologie sa ne programeze, ptr a-i scoate Ionelei maseluta.



O seara cat mai frumoasa va dorim![flo][pup]








Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]







#6
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 16:41

Buna tuturor.



Venim si noi de la Bucuresti cu vesti f bune.

Din fericire tensiunea oculara,nu a mai crescut deloc.Nici nu-mi vine sa cred ,de cate ori mergeam la control,tensiunea era f ridicata,.Acum d-na doctor,ne-a aratat si un masaj al ochisorilor,pe care trebuie sa i-l fac cate 3-5 minute zilnic,ca tensiunea sa nu-i mai creasca.



Am trecut si pe la spitalul de stomatologie,dar am ajuns putin cam tarziu si nu am mai gasit anestezistul si doctorul(de care ne- zis sapt trecuta d-na doctor stomatolog ) si vom merge vineri ptr programare .



Acum sunt si eu putin mai optimista,cand vad ca toate merg spre bine.[:)]



Speram sa putem strange si banii ptr terapia din Macedonia,sa putem merge si acolo.



Confirm si eu 60 lei de la Ancadragoman si 35 lei de la Catod[flo][asia]














Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]



















#7
catod

catod

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 17:01

Bun gasit!

Felicitari pt. vestile bune primite de la oftalmolog!!
Mihaela, asa trebuie sa ramai si pe mai departe... optimista!!

hai ca putin cate putin, se mai strange la suma de care fetita ta are nevoie pt. a pleca la tratament in Macedonia.

[grup] cu drag!!

_________________________

mami si minunea Mihnea [avion]


_________________________

"Nu merge in spatele meu,s-ar putea sa nu conduc.Nu merge in fata mea,s-ar putea sa nu te urmez.Mergi langa mine si fii prietenul meu" ( Albert Camus)



#8
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 11:43

Catod,multumim![flo][pup]










Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]









#9
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 09 martie 2012 - 18:31

Buna tuturor.[flo]

Confirm si eu 65 lei de la Gabby [flo]

Ninny-26 lei[flo]

My_lady0091-6 lei[flo]





Ieri nu am putut intra pe net ,ca mi-a plans Ionela toata ziua,am fost cu ea la medicul de familie si mi-a spus ca din cauza la burtica plange asa.

I-am dat siropele care i le dau eu zilnic si ce mi-a dat doctorita de familie si mai pe seara s-a linistit.



Azi am fost si la Bucuresti,,la spitalul de stomatologie,am plecat la 7 dimineata si am ajuns acum 15 min.

Am stat si am asteptat doctorul pana la ora 13 ,pana a iesit din operatii si ne-a dat analizele care trebuie facute pentru a putea sa-i faca anestezia generala si ne-a spus ca dupa ce facem aceste analize sa mergem la doctora anestezista cu ele sa le vada si dansa.Ne-a spus sa facem analizele cat mai repede, sa ne poata programa pe 6 aprilie,dar eu am sunat deja la vreo 4 laboratoare si a spus ca tocmai la sfarsitul lunii ne poate programa ,ca sa le facem gratuite.

Voi intreba si la alte laboratoare luni sa vad daca ni le poate face mai repede ,iar daca ne vor programa tot asa tarziu,vad cat costa toate si daca costa mai putin le vom face cu plata.





Va pup si scriu mai tarziu ,ca acum ma duc la Ioana ca e f obosita si a inceput sa planga[flo][flo]














Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]



#10
mikaeela

mikaeela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.266 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 19:50

Buna tuturor![flo]



Pana azi 11.03 avem si noi in cont 1000 lei si 190 euro .[asia][asia][flo][flo]





Va spuneam acum vreo 2 saptamani ,ca un domn s-a oferit sa-i cumpere timp de un an laptele Ionelei.

Ne spusese atunci ca incearca sa vina la noi acasa,dar nu a mai putut ajunge si ne-a sunat zilele trecute si ne-a spus ca la inceputul fiecarei luni ,pe data de 1,2 ,ne va pune in cont 400 lei.



Maine dimineata,voi merge sa-i fac si analizele Ionelei si cum vom avea rezultatul vom pleca la Bucuresti sa ne programeze ptr extractia maselutei.



Va pup si o seara placuta va doresc![flo]












Bazar umanitar




Ajutor ptr Ionela[flo][flo]








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -