Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Si azi citim. 2


201 raspunsuri la acest subiect

#21
carminabulina

carminabulina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 03:54

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
Carmina ce chestie... mie mi s-a parut optimista Impreuna [:)] Si da, am citit-o nu chiar pe plaja, ci in pauza de pranz, intre plaja de dimineata si cea de dupa-amiaza [:)]
[:)], optimista, zici? Depinde in ce colt al camerei stai. Eu una as zice pass la optimismul asta. Mi s-a parut mai degraba resemnare... fuse si se duse dar ia uite ce frumoasa este totusi viata!!! De la mine de aici seamana a resemnare, eu fiind o optimista desavarsita [:D]. Cred, de fapt am certitutinea, ca "neplacerea" asta s-a datorat si faptului ca inaintea ei citisem "Zilele regasirii mele" de Elena Ferrante, pe care o si recomand impreuna cu vreo 4 stele. Puse impreuna, una langa alta, una dupa alta, a Gavaldei pierde detasat. Nu are zvac, nu stiu, ceva nu m-a prins.In alta ordine de idei, in ultimele 3 zile m-am delectat cu fetele din Iran. "Persepolis" si "Sangele florilor" in ordinea asta. Tocmai am terminat de citit pe ultima si ma simt...Doamne, cum ma simt?! este atat de frumoasa si atat de delicata aceasta poveste incat ii multumesc din suflet celei care a pomenit de ea, aka Laura [flo].Nu mai ia somnul, as fi vrut sa mai citesc inca sute de pagini. Am citit si partea cu Multumiri si Explicatii suplimentare, doar doar sa nu o las din mana. Am lasat si copiii nemancati, neschimbati, si rufele in masina de spalata, de ieri dupa amiaza pana acum o ora, nu am dormit decat vreo cateva ore, m-am culcat si m-am trezit cu gandul la ea. Este o Poveste Frumoasa si frumos scrisa!!! Dupa ce imi voi reveni din acesta dulce stare am sa scriu mai multe...desi ce naiba sa spun eu despre o poveste!Am intrat doar sa o recomand si eu la randul meu pentru ca merita citita!Noapte buna!Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si Nadia 3 decembrie 2009 Poze cu noiCei 3

#22
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 12:53

Hmm... as zice ca optimismul se manifesta taman in capacitatea de-a percepe pozitiv ce se intampla. [:)]
Da, personajele Gavaldei sunt in plina renuntare, s-au retras fiecare in coltul propriu neavand energie sa faca nimic diferit. Asta pana se intalnesc si reusesc cumva sa se conecteze, insumandu-si energiile. Atunci, impreuna [:)], isi recapata speranta si revin la viata.
D-asta si place cartea, e un semn ca se poate. Unul accesibil, direct digerabil.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#23
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 13:04

eu am vazut putin altfel cartea: cele 4 personaje sunt clar pierdute daca judeci prin prisma conventiilor sociale curente.
dar impreuna, in grupul de "ciudati/altfel/diferiti" isi regasesc forta, se sprijina unul pe celalalt, se pun in valoare, isi regasesc increderea in ei. si ajung sa straluceasca fiecare in felul lui unic si diferit, si asta fara sa se schimbe / sa cedeze presiunii sociale curente. reusesc sa-si arate frumusetea unica si diferita.


#24
BrimUnfold

BrimUnfold

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 14 martie 2012 - 08:27

"Cit de tirziu seara straluceste soarele", G. Laporte.

#25
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 martie 2012 - 19:19

Mi-a placut "Impreuna" pentru ca personajele sint atasante, puternice si mesajul cartii este optimist. Mi s-a parut cam melodramatica explicatia renuntarii la pictura a lui Camille, cam trasa de par. Intrebare pentru cei care au vazut filmul: cum vi s-a parut Guillaume Canet? Mie mi-a placut la nebunie [olala], desi nu se potriveste deloc cu descrierea autoarei.

In schimb am fost foarte dezamagita de "La consolante" (Cea care alina). Un roman dezlinat, care dupa mine sufera de parizianism. Nu cautati in dictionare, ca io am inventat termenul. Il folosesc atunci cind intr-un film sau intr-o carte eroii isi plimba spleen-ul din taxi in avion, intotdeauna in Paris in frumoasele cartiere, intotdeauna cu o meserie banoasa (doctor, avocat, ziarist, arhitect) si intotdeauna apare un/o amant/a in peisaj. Si am dat dreptate cui a scris ca in acest roman Anna Gavalda a suferit de "diaree verbala", prea multe "..." fara sa spuna nimic concret.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#26
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 16:05

eu inca astept necredincioasa de la elefant - ori ei tocmai zilele astea isi muta depozitul, buna alegere am facut [alcool]

intre timp ma delectez cu persepolis - azi-noapte am desigilat-o si ma intreb daca o s-o "citeasca" fii-miu pana ajung acasa au ba (are 6 ani si e mare amator de BD [:D]).

#27
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 17:41

ma indoiesc ca o sa-l atraga - poate prima parte :)

eu am mai citit, in afara de cartea clubului pe care nu apuc s-o comentez din lipsa de timp
gustul samburilor de mar - mi s-a parut excelenta la inceput, dar a avut ceva siroposo-dezamagitor la un moment dat; excelenta coperta [8D]
simetria ei infricosatoare - mi-a placut
the mousetrap (adaptarea) - una din putinele agathe care mi-au scapat
si o carte de bucate [:D](nu am citit-o integral) - alice b toklas - murder in the kitchen

(plus carti cu paddington, hugo cabret si de-astea... abia astept sa-l dau la scoala sa-si citeasca singur)

#28
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 19:23

Citat:
citat din mesajul lui corap

(plus carti cu paddington, hugo cabret si de-astea... abia astept sa-l dau la scoala sa-si citeasca singur)


[:)] asta o crezi tu ! [:)]
Cind va avea fise de lectura de facut ai sa vezi cine pune mina si citeste "de-astea".
(cind eram in Mexic am citit si in spaniola pentru cel mare care era la sfirsit de clasa primara si apoi la gimnaziu[8D])

Mik.

#29
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 03:34

Mother of Pearl- Maureen Lee. Ador cum scrie femeia asta.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#30
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 00:36

Eu tocmai am terminat "Tipul de la mormintul de alaturi" de Katarina Mazetti. Sfirsitul m-a lasat cu gura cascata! A mai citit-o cineva?

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -