Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ATENTIE ! LUCRUL LA DOMICILIU O MARE TEAPA


7 raspunsuri la acest subiect

#1
story

story
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 17:09

Buna.Vreau sa atentionez pe toata lumea, in legatura cu mesajele din ziare cu munca la domiciliu.Stand acasa cu nepotelul m-am gandit sa imi fac si eu rost de bani prin munca bineanteles, numai ca surprizele au fost foarte mari.Am trimis un plic timbrat autoadresat la cutia postala mentionata in anunt si am primit un raspuns dupa 2 saptamani in care mi-au trimis o oferta de servicii ce cuprindea corespondenta la domiciliu insirat margele,confectinare pungi cadou, felicitari,cusut plapumioare etc., iar ca sa primesti datele de contact ale acelor firme trebuia sa platesti o taxa.Am optat o oferta ce cuprindea corespondenta la domiciliu si margele ,felicitari si pungi ce costa 48 lei.Am fost la posta am platit taxa si am primit raspuns dupa 3 SAPTAMANI ce cuprindea tot niste hartii unde nu am primit decat oferta de corespondenta la domiciliu.O mare dezamagire erau puse tot felul de conditii care ii avantaja pe ei ,consta in a lansa tot anunturi mincinoase in ziare ,iar plicurile primite pe o casuta postala pe care o inchiriai tu ,le trimiteai lor la o casuta postala pentru a nu da de iei bineanteles, iar tu castigai 2 lei pe plic din care 16% plateai impozit.IN CONCLUZIE TU LA RANDUL TAU PACALEAI PE ALTI SA LE TRIMITA BANII LOR.Foarte urat sa profiti de pe urma unor oameni care poate isi dau ultimii bani din casa cu gandul ca vor avea posibilitatea de a muncii si castiga un ban.Eu una am fost foate dezamagita si lansez acest anunt ca sa nu m-ai aiba nimeni de suferit.

#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 21:21

De ce nu faci reclamatie la Politie ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 22:59

Chiar... desi este casuta postala ea poate fi verificata si mai ales filata.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#4
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 15:25

oho, e veche povestea...

am vazut acum vreo 2 ani (cred) un reportaj la TVR pe acest subiect.

niste reporteri au trimis plicul cu banii, exact asa cum ai facut tu, au primit niste margele pe care sa le insire pe o ata [alcool] sau alte materiale pt. confectionarea de pungi de cadou.



in paralel reporterii au mers la o fabrica de pungi de cadouri si au vazut ca acestea se confectioneaza cu sutele pe ora si costul lor era infim, cativa bani/punga, plus ca ieseau profesionist, nu lipite cu lipici si strambe, cum le-ai fi facut tu acasa... deci era o munca inutila, doar praf in ochi, sa zica ca faci si tu ceva...



apoi au mers si au filat casuta postala unde au trimis plicurile si banii. intr-un tarziu a venit o femeie sa ia plicurile din casuta postala, reporterii au urmarit-o si au intrebat-o detalii etc. bineinteles ca ea nu a spus nimic, ca ea doar ridica plicuri pt. cineva, dar nu stie ce contin, baliverne bineinteles.



reporterii au fost apoi la administratia fiscala si au cerut adresa firmei care se face responsabila de aceste actiuni. au primit adresa, au mers acolo si au gasit un apartament obisnuit, de locuit, nu sediu de firma. la usa aparuse o femeie care chiar parea sa n-aiba habar de ce se intampla, probabil au prostit-o si pe aia cumva sa accepte sediul firmei acolo in documente.



apoi reporterii s-au intors la ANAF si au cerut detalii despre obiectul de activ. al firmei etc. aveau trecut comert prin corespondenta (adevarat!!!) si sustineau ca trimit bunuri in plic (ceea ce si faceau, trimiteau margele, hartii - prostioare) contra cost. aveau platite taxe, impozite la zi, nu aveai ce sa le reprosezi. plus venitul anual destul de substantial (nu mai stiu exact cat) deci cazusera multi in plasa lor.



concluzia a fost ca nu avea ce sa le faca, platesc impozite (la urma urmei si statul castiga ceva la buget de pe urma lor, nu?), sunt cu documentele in regula...

cel putin asta se intampla acum vreo 2 ani, sincer nu credeam ca se mai intampla si acum asa bazaconii. [alcool]








Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#5
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 01 martie 2012 - 00:10

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
oho, e veche povestea... am vazut acum vreo 2 ani (cred) un reportaj la TVR pe acest subiect. niste reporteri au trimis plicul cu banii, exact asa cum ai facut tu, au primit niste margele pe care sa le insire pe o ata [alcool] sau alte materiale pt. confectionarea de pungi de cadou. in paralel reporterii au mers la o fabrica de pungi de cadouri si au vazut ca acestea se confectioneaza cu sutele pe ora si costul lor era infim, cativa bani/punga, plus ca ieseau profesionist, nu lipite cu lipici si strambe, cum le-ai fi facut tu acasa... deci era o munca inutila, doar praf in ochi, sa zica ca faci si tu ceva...apoi au mers si au filat casuta postala unde au trimis plicurile si banii. intr-un tarziu a venit o femeie sa ia plicurile din casuta postala, reporterii au urmarit-o si au intrebat-o detalii etc. bineinteles ca ea nu a spus nimic, ca ea doar ridica plicuri pt. cineva, dar nu stie ce contin, baliverne bineinteles.reporterii au fost apoi la administratia fiscala si au cerut adresa firmei care se face responsabila de aceste actiuni. au primit adresa, au mers acolo si au gasit un apartament obisnuit, de locuit, nu sediu de firma. la usa aparuse o femeie care chiar parea sa n-aiba habar de ce se intampla, probabil au prostit-o si pe aia cumva sa accepte sediul firmei acolo in documente.apoi reporterii s-au intors la ANAF si au cerut detalii despre obiectul de activ. al firmei etc. aveau trecut comert prin corespondenta (adevarat!!!) si sustineau ca trimit bunuri in plic (ceea ce si faceau, trimiteau margele, hartii - prostioare) contra cost. aveau platite taxe, impozite la zi, nu aveai ce sa le reprosezi. plus venitul anual destul de substantial (nu mai stiu exact cat) deci cazusera multi in plasa lor.concluzia a fost ca nu avea ce sa le faca, platesc impozite (la urma urmei si statul castiga ceva la buget de pe urma lor, nu?), sunt cu documentele in regula... cel putin asta se intampla acum vreo 2 ani, sincer nu credeam ca se mai intampla si acum asa bazaconii. [alcool]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
conform codului muncii oice cetatean roman are dreptul la munca, acest drept nu poate fi conditionat de costuri, prin urmare cand vedeti anunturi de oferte de munca in care vi se cer bani ignorati-l.... mai e un adevar in Romania cata vreme dai banutul de buna voie nu esti considerat nici victima, nici pagubit asa ca o data pacalit slabe sperante sa iti dobandesti dreptatea, cel mai bine e sa iti aperi cocoasa si buzunarele singur si cand dai de oferte avantajoase sa mai discuti si cu altii inainte de a raspunde anuntului[flo]Nina,mami de, [fetita]

#6
Posea

Posea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 14:32

Dar dincolo de tepe..munceste cineva acasa?
Pentru mine cel putin, care sunt deja angajata, as vrea sa fac ceva in timpul liber sa mai scot un ban in plus
Prin sfaturile citite de pe net gasesc, ca posibilitati de lucru, tehnoredactare, corectare texte, diverse studii de piata, numai ca atunci cand cauti astfel de job-uri nu exista cereri...
Am inteles ca sunt persoane care au diverse site-uri, dar ca munca de baza...
Eu doresc sa-mi pastrez job-ul actual (macar pentru socializare si tot e bun) si avand in vedere ca dupa ora 17 sunt libera, as mai putea face ceva..
Ceva idei???

#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 11:07

Tu si 90 la suta dintre functionarii publici doresc sa faca asa ceva.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -