Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Idei pentru a invata copiii sa se protejeze!


24 raspunsuri la acest subiect

#21
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 01:53

Hmm, dificil topic. Astea sunt cele mai mari spaime ale mele. Dar sincer pana acum din toata tirada de sfaturi, copilul a inregistrat mai putin de 10%. Solutia mea fiind sa o tin sub supraveghere. E adevarat ca asta ma transforma in mama elastic, si uneori ma face sa cred ca sunt la antrenamente de enduranta, dar n-am ce-i face. Mai bine sa stiu ca e in siguranta. 

La locul de joaca stie ca n-are voie sa paraseasca incinta fara sa ii spuna ceva lui mami sau lui tati, si stie ca trebuie sa raspunda la apel. De obicei daca e loc de joaca cu vizibilitate buna il alerg pe cel mic si in acelasi timp o supraveghez si pe ea cu coada ochiului. Daca nu e, sunt ca tiganii cu fierul vechi (fara sens peiorativ) si tip "Bella" la fiecare minut. In caz ca lipseste la apel, il iau pe junior la subtioara si o cautam.

La cumparaturi nu pleaca de langa mine, punct. Nu se admite nici o abatere. 

 

O situatie amuzanta am avut odata in parc cu o fetita. Ma jucam prinselea cu copii in parc, si se refugiasera sub o tufa pe care o scuturau cu mare spor. Alte doua fetite s-au bagat sub tufa cu ei, una cam la 5 ani  si cealalta 2-3 anisori  si cum eu tot mormaiam la ai mei ca o sa-i prind iese cea mica si imi zice "Hi" cu un zambet larg. I-am zambit si i-am zis "Hi". Sora ei mai mare ii zice "Hey Amy, you're not supposed to talk to strangers", la care pustoaica se intoarce la mine cu acelasi zambet larg, si zice "Hi stranger".  Asa ca sfaturile sunt zero la varsta asta, supravegherea conteaza.

 

La gradinita sunt sub supraveghere constanta, dar asta nu inseamna ca nu au mici accidente. Edi deja a invatat care e primul ajutor in caz de cazaturi, cauta musai punga cu gheata, plasturele si pupicele de rigoare. La toaleta merg singuri chiar daca Edi nu este inca scapat de scutec, si se sterg singuri. Daca sunt accidente, pentru asta sunt hainele de schimb pe care le aducem. 

 

 

Si pentru ca ziceati de inot si de copii care ies uzi de acolo. Am fost dusa la inot de la 3  ani, si mama avea grija sa ma usuce si sa ma infofoleasca sa nu racesc. Apoi inscrisa fiind la o scoala cu profil sportiv axata pe inot, am facut inot ca sport pana la 10 ani. Acolo nu me mai avea grija nimeni. Dupa ce ieseam din piscina, faceam dus si apoi tusti in haine, nu ne mai stergeam ca trebuia sa prindem autobuzul inapoi inspre oras, de uscat nici nu putea fi vorba. Daca era toamna/iarna aveam geaca si caciula, daca era vara era cald oricum. N-am avut nimic, nu tu raceala, nici alte probleme.

Problema mare era sa nu pierd autobuzul, ca altfel mergeam o groaza pe jos pana acasa (pe langa liniile de cale ferata, ca piscina era in zona industrializata a orasului, Ploiestenii stiu de bazinul Vega). 



#22
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 12:19

Sora ei mai mare ii zice "Hey Amy, you're not supposed to talk to strangers", la care pustoaica se intoarce la mine cu acelasi zambet larg, si zice "Hi stranger".  Asa ca sfaturile sunt zero la varsta asta, supravegherea conteaza.
 
 


Pentru ea erai un "stranger" de incredere [:)] .



#23
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 12:31

in mod clar supravegheati copiii.

chiar azi am citit in ziarele locale ca un pusti de 3 ani a cazut de la etajul 5 al blocului. parintii credeau ca el dormea, iar el era in balcon si a sarit pe geam. Doamne fereste de asemenea situatii!



#24
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 14:00

Doamne fereste! La varsta asta copiii nu au simtul pericolului. In plus, oricat ai vorbi cu ei, oricat le-ai explica, oricat de bine ar parea ca inteleg, nu poti fi 100% sigur ca, lasati singuri, nu vor face lucruri periculoase.

#25
Acce

Acce
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 iunie 2013 - 11:59

Trebuie sa pregatim copiii pentru lume si nu lumea pentru copii. Ince incet ii putem invata cum sa reactioneze in anumite situatii. Toate acestea depind de varsta si de capacitatea de intelegere a copilului.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -