Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Idei pentru a invata copiii sa se protejeze!


24 raspunsuri la acest subiect

#11
Simonix

Simonix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.302 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 18:54

Dai, ai dreptate cu poarta deschisa - la noi, din fericire, nu e cazul, dar stiu multe scoli unde copiii sunt liberi ca pasarea cerului [:D], la modul ca pot deschide poarta, sau cand pleaca parintii cu copiii lor sunt condusi si de alti copii care pot pleca bine merci daca doresc, nu le zice nimeni nimic. O alta problema ar fi ca in scolile respective, mai ales cele comunale, am vazut, poate intra oricine oriunde si oricand -- eu personal am haladuit pe holurile unei scoli cand voiam sa il inscriu pe Robert - nu am dat de nimeni pe acolo, am intrat ca in branza, cum se zice, nu gaseam pe nimeni sa imi zica si mie ce sa fac. Asta nu mi-a placut ...



Eu una am evitat scolile alea, la noi este videofon la intrare iar seara la iesire poarta este inchisa si are un sistem care impiedica piticii sa iasa. Si la noi sunt destul de bine supravegheati, avem madame foarte atente la ei si scoala e mica. In pauza ei ies, insa cu madamele, i-am vazut odata pe pitici cand m-am dus sa il iau pe robert mai devreme si erau madamele printre ei, tineau pe unii copii de mana, se fatzaiau si ele prin curte cu ei.



Asta nu inseamna ca nu se pot intampla diverse, mici accidente (chiar si noi am avut parte de impingaturi sau cazaturi) sau altele. Cu loviturile, astea nu le poti prevedea... Grija cea mare este sa nu care cumva sa plece sau, de ce nu, sa nu fie atras afara. Eu lui pitic i-am zis ca numai mami sau tati il pot lua de la scoala si ca nu are voie sa iasa singur pe poarta. Cu nimeni, cu nici un copil si cu nici un alt om mare. Acum, eu il stiu pe al meu destul de precaut, stiu insa ca sunt copii care nu asculta neaparat ce zic cei mari [:D] sau pur si simplu atentia le poate fi distrasa. Insa aici intervine si unitatea respectiva: treaba madamelor este sa ii supravegheze, sa aiba grija de ei ... De aceea imi place scoala noastra, unde zic eu ca li se ofera destula atentie, madamele ii cunosc pe toti pe nume, ne cunosc pe noi, parintii, ii pazesc [:D], e scoala mai micutza.



Oricum, vorbitul mult si des cu piticii ramane de baza, eu cam repet ca o moara stricata una alta si ne iese, baga la tartacutza [:D]



Simona, mami de Robert si nu numai... S-a dat comanda si de un carucior ROZ (9+)



Cum a venit Robertzel in viata noastra



Poze cu noi toti

#12
Picky_toto

Picky_toto

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.418 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 20:50

Citat:
citat din mesajul lui vdrag
In Belgia intr-adevar oamenii sunt mai prietenosi si se saluta mai mult mai alesc cand locuiesti ca noi, intr-un orasel mai mic. De lipsa de timp nu poate fi vorba, caci stau acasa si o supraveghez continuu lasandu-i posibilitatea sa fie si independenta. Dar ce pot face in privinta scolii(caci asa este sistemul aici in partea flamanda, sistem pe care il consider total nepotrivit pentru un copil de 3ani!),caci am ales varianta cea mai safe desi unica de care dispunem si pot spune ca de la inceputul scolii, am urmarit programul copiilor si am observat ca au perioade scurte de timp in pauza de pranz in care nu sunt supravegheati, poarta de la intrare in scoala fiind deschisa, ceea ce ma frapat si ma speriat oarecum, gandindu-ma la securitatea fiicei mele si de aici si dorinta de a gasi o modalitate de a-i insusi unele notiune prin care sa fie mai retinuta. Nu mai vorbesc de problemele legate de sicanarea cu rea vointa dintre copii, aceasta intamplandu-se de la varste mici pana la adolescenti, problema care este destul de evidenta. Stiu ca in Romania nu este vorba de asa ceva, dar totusi copii trebuiesc atentionati si invatati ce sa faca in anumite situatii! mamica unei printese
De acord cu tine in privinta sistemului. Copila mea de nici 3 ani merge singura la toaleta, se sterge singura, isi ridica singura hainutele, cum poate si ea, ca tot timpul o iau cu spatele gol, sa nu mai zic de faptul ca-i lasa sa planga, neingrijiti.. merg fara geci, fesuri la toaleta (grupurile sanitare sunt in curtea scoli, la locul de joaca al lor) Si da unii copii mai maricei, ii mai necajesc pe cei mici. Cand m-am dus sa o iau odata la ora 13, mititica era ascunsa in toaleta si plangea ca o alta fetita din grupele mai mari o necajeau (am vazut faza atunci cand o cautam in curte). Mi-a sarit in brate speriata si mi-a tot plans ca nu mai vrea la gradi. Am discutat cu educatoarea, ea nu a vazut si nu poate sa stea mereu cu ochii pe copii, mai ales ca ea atunci era la ora de masa si alte ingrijitore/educatoare aveau grija de copii. Usa de intrare la gradinita nu am vazut-o deschisa decat atunci cand aveau de livrat sau lucrau in incinta scolii. In schimb cand merg sa o iau sun la poarta, unde au si camera de vede cine suna.. Dar nu iti deschid pana nu e fix. In schimb am vazut la alte scoli, unde copii puteau iesi in voie...Cat despre "sicanarea" dintre copii, nu stiu ce ai putea sa faci, poate doar sa vb cu educatoarea..stiu doar ca daca un copil e abuzat fizic sau psihic de alti colegi, el poate sa se planga la profesor/director si se iau masuri in privinta acelor colegi..dar aici vb deja de copii mari.
Bella [mamica] de [copil] Stefania si [copil] AnnaBuburuza mea*********************Fluturasul mic*********************Povestea Printesucai*********************

#13
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 20:53

pe mine chestia asta ma sperie rau...
anul trecut la scoala elementara unde merge al meu, a fost o tentativa de rapire si stam intr-o zona f. buna.
2 fete care mergeam pe jos la scoala au fost atacate de niste tipi cu o duba,la o strada aproape de scoala.
una a reusit sa fuga din start si sa alarmeze scoala, cealalata sa zbatut si s-a luptat cu agresorul si a reusit sa nu fie urcata in masina si sa fuga.
agresori au fugit in timp si nu au fost prinsi.
totul s-a intimplat in plina zi, la ora 9 dimineatza, in zona de case.
zona a fost incercuita de politie in cateva minute,noi parintii am primit telefoane acasa de incident, copiii au avut iar lectie de autoprotectie etc. A fost groaznic!

anul asta iar a fost o masina suspicioasa cu niste indivizi care stateau in zona scolii asteptind...
un baiat a sesizat-o si a spus la office si a fost chemata politia dar la fel au reusit sa fuga in timp.

Slava Domnului ca nu s-a intimplat nimic rau...

eu zic ca treb sa fim cu ochii pe copii 100%, ca traim intr-o lume destul de inpredictibila.
poate ca in Rom. nu se intimpla asa frecvent ca in alte tari...nu stiu. dar imi amintesc ca tousi si in Rom. au fost cazuri cu copii disparuti.
aici e un codul Amber pe toata America si cand dispare un copil se transmite automat un mesaj la radio, tv...panouri pe strazi...descrierea copilului, si eventual al suspectului.


michelle

#14
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 18:50

[quote]citat din mesajul lui Simonix
Dai, ai dreptate cu poarta deschisa - la noi, din fericire, nu e cazul, dar stiu multe scoli unde copiii sunt liberi ca pasarea cerului [:D], la modul ca pot deschide poarta cand pleaca parintii cu copiii lor...Asta se intampla la scoala la care este si fetita mea, iar chestia asta ma sperie destul de tare! In primele doua zile de scoala in septembrie, m-am dus in pauza de pranz sa urmaresc de la departare cum se descurca fetita mea, avand in vedere ca doream sa o las sa ramana toata ziua acolo fara sa o mai iau la pranz acasa. Nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut cu ochii mei cum copii au fost lasati in curte nesupravegheati cateva minute, putandu-se intampla orice! Asta in prima zi de scoala! A doua zi am revenit din nou dar m-am trezit luata la intrebari de directoarea scolii, cum ca invatatoarele sunt deranjate de ceea ce fac si ca nu este de acord cu acest lucru. I-am explicat ceea ce am vazut si nu a gasit de cuvinta sa gaseasca decat diferite motive pentru cele intamplate, punandu-ma oarecum in postura unei persoane care face ceva ilegal! Din pacate dupa acest incident, fetita mea a avut de suferit nenumarate repercursiuni despre care nu doresc sa imi mai aduc aminte, asa ca am ales calea de a o lua acasa din nou la pranz o perioada pana cand apele s-au mai linistit. Nu am o alta alternativa deocamdata, dar sper ca pe viitor dupa ce voi obtine carnetul de sofer sa pot gasi o alta scoala in alta localitate unde sa mearga si sa fie mai in siguranta. Nu mai vorbesc despre "ca tot timpul o iau cu spatele gol, sa nu mai zic de faptul ca-i lasa sa planga, neingrijiti.. merg fara geci, fesuri..." asa cum spune si Picky_toto Sunt total nemultumita de sistem si de aici si frustrarea pe care o am ca nu pot sa-i ofer fetitei mele ceva potrivit varstei ei in care sa am incredere si sa o stiu in siguranta. De aici si dorinta de a gasi idei pentru a-i dezvolta reactia de autoaparare! mamica unei printese

#15
Simonix

Simonix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.302 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 23:00

Woow, vdrag, dar unde e scoala asta minunata? Tocmai ca aici nu ai asemenea probleme daca indraznesti sa te plangi, mie asta imi place - copiii sunt tratati egal, indiferent de nemultumirile tale pe care chiar e cazul sa le exprimi. Eu mereu am facut asa, mereu m-am plans daca a fost cazul, pana la director, scris mailuri etc si Robert al meu niciodata nu a fost "discriminat".



Fara geci afara? iar mi se pare aiurea, totusi pe ai nostri ii imbraca madamele, e drept ca ei au grija de lucrusoarele lor, insa de cand am inceput niciodata Robert nu a pierdut nimic si chiar e foarte atent cu lucrurile lui, invatat de madame.



Cred ca ar fi bine sa cauti si alta scoala, nu stiu daca gasesti aproape de tine, stiu ca poate fi mai greu in anumite orasele. Iti doresc succes. Sunteti in Flandra? Si sa stii ca faci bine ca incerci sa o atentionezi de pe acum, indiferent de scoala unde merge - e important. Doar sa nu o sperii si sa nu exagerezi, trebuie bine dozat :)



Simona, mami de Robert si nu numai... S-a dat comanda si de un carucior ROZ (9+)



Cum a venit Robertzel in viata noastra



Poze cu noi toti

#16
stefania_97

stefania_97

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.182 mesaje

Postat 02 martie 2012 - 16:21

Asta e si dilema mea. Catarina e foarte prietenoasa, vorbeste cu strainii, ii intreaba o groaza de chestii, adora sa vorbeasca.



Pe de o parte imi place ca e asa, extrovertita, prietenoasa si sociabila pe de alta parte nu mi-ar placea sa se intample ceva neplacut din cauza asta.



Eu o voi invata sa nu plece cu nimeni dar ca e ok sa vorbeasca fara a accepta cadouri in schimb. Daca vreo data va avea nevoie de ajutor e ok sa stie ca poate vorbi cu strainii.



La gradinita se sterge singura la fundulet. Portile sunt inchise, doar adultii le pot deschide. Sunt liste si cand iei copilul scrii ca l-ai luat, nu ii lasa sa plece cu nimeni decat daca au autorizatia parintilor.





Viata in patru :)

Stefania, mami de fetita nazdravana Catarina din 25/08/07 si baietel cuminte Andre din 02/08/10





#17
oraluna

oraluna
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 iunie 2013 - 23:00

 

Citat: citat din mesajul lui vdrag
In Belgia intr-adevar oamenii sunt mai prietenosi si se saluta mai mult mai alesc cand locuiesti ca noi, intr-un orasel mai mic. De lipsa de timp nu poate fi vorba, caci stau acasa si o supraveghez continuu lasandu-i posibilitatea sa fie si independenta. Dar ce pot face in privinta scolii(caci asa este sistemul aici in partea flamanda, sistem pe care il consider total nepotrivit pentru un copil de 3ani!),caci am ales varianta cea mai safe desi unica de care dispunem si pot spune ca de la inceputul scolii, am urmarit programul copiilor si am observat ca au perioade scurte de timp in pauza de pranz in care nu sunt supravegheati, poarta de la intrare in scoala fiind deschisa, ceea ce ma frapat si ma speriat oarecum, gandindu-ma la securitatea fiicei mele si de aici si dorinta de a gasi o modalitate de a-i insusi unele notiune prin care sa fie mai retinuta. Nu mai vorbesc de problemele legate de sicanarea cu rea vointa dintre copii, aceasta intamplandu-se de la varste mici pana la adolescenti, problema care este destul de evidenta. Stiu ca in Romania nu este vorba de asa ceva, dar totusi copii trebuiesc atentionati si invatati ce sa faca in anumite situatii! mamica unei printese
De acord cu tine in privinta sistemului. Copila mea de nici 3 ani merge singura la toaleta, se sterge singura, isi ridica singura hainutele, cum poate si ea, ca tot timpul o iau cu spatele gol, sa nu mai zic de faptul ca-i lasa sa planga, neingrijiti.. merg fara geci, fesuri la toaleta (grupurile sanitare sunt in curtea scoli, la locul de joaca al lor) Si da unii copii mai maricei, ii mai necajesc pe cei mici. Cand m-am dus sa o iau odata la ora 13, mititica era ascunsa in toaleta si plangea ca o alta fetita din grupele mai mari o necajeau (am vazut faza atunci cand o cautam in curte). Mi-a sarit in brate speriata si mi-a tot plans ca nu mai vrea la gradi. Am discutat cu educatoarea, ea nu a vazut si nu poate sa stea mereu cu ochii pe copii, mai ales ca ea atunci era la ora de masa si alte ingrijitore/educatoare aveau grija de copii. Usa de intrare la gradinita nu am vazut-o deschisa decat atunci cand aveau de livrat sau lucrau in incinta scolii. In schimb cand merg sa o iau sun la poarta, unde au si camera de vede cine suna.. Dar nu iti deschid pana nu e fix. In schimb am vazut la alte scoli, unde copii puteau iesi in voie...Cat despre "sicanarea" dintre copii, nu stiu ce ai putea sa faci, poate doar sa vb cu educatoarea..stiu doar ca daca un copil e abuzat fizic sau psihic de alti colegi, el poate sa se planga la profesor/director si se iau masuri in privinta acelor colegi..dar aici vb deja de copii mari. Bella [mamica] de [copil] Stefania si [copil] AnnaBuburuza mea*********************Fluturasul mic*********************Povestea Printesucai*********************

 

parca mi-ai descris scoala piticei mele, din Limburgul batav...Clona! :)



#18
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 22 iunie 2013 - 16:36

Am fost si sunt in continuare tare nemultumita de sistemul de aici!

Si acum fetita mea mai are probleme din cand in cand cu unii copii dar singura solutie pe care am gasit-o avand in vedere ca am inceput sa lucrez si ea a mai crescut, a fost sa o invat sa mearga si sa spuna la juff despre tot.

Urasc indiferenta lor fata de copii si modul in care ele trateaza situatiile aparute. Dimineata in loc ca toate educatoarele sa fie prezente afara pentru a prelua copii de care sunt raspunzatoare, majoritatea stau in una din clase, discuta sau chiar isi iau micul dejun, timp in care copii stau afara supravegheati doar de o educatoare la careu si una care preia copii la poarta de la parinti, uneori fiind supravegheati de catre eleve care sunt in practica fiind prezenta doar educatoarea care preia copiii de la parinti si care nu este in fiecare zi aceeasi, caci fac cu schimbul ca nu care cumva sa fie una care sa faca acest lucru in fiecare zi!

Faptul ca nu pot manca la pranz o mancare calda si ca nu pot dormi, se adauga la lista de nemultumiri!

Uneori au activitati dar insuficient personal la care se cere ajutorul parintilor, care daca pot veni fiecare isi au grija de propriul copil.

Si ca un exemplu: lectiile de inot care sunt oarecum obligatorii incepand cu varsta de 4ani si daca copilul nu are motive de sanatate trebuie sa participe si nu poate ramane in scoala cu alta clasa, lectii de inot la care merg odata la fiecare 3saptamani cu o singura educatoare la 14 copii(uneori mai multi!) doar pentru o jumatate de ora, mai mult timp pierzandu-se cu drumul pana la piscina, dezbracatul si imbracatul!

Sa nu mai spun ca unii copii sunt imbracati in fuga, fara a fi stersi foarte bine si ramanand cu parul ud! Nu ar fi o foarte mare problema pe timp de vara desi vremea aici in Belgia nu este foarte calda mai tot timpul, dar toamna si iarna chiar nu imi doresc sa ma gandesc ca acest lucru se poate intampla.

Solutia a fost ca de fiecare data sa fiu prezenta la aceste lectii si sa ajut impreuna cu alte 2-3 mame, educatoarea care am vazut clar ca in general este depasita de situatie, copii asteptand sa fie ajutati tremurand de frig!

Si asta nu ar fi totul, caci sunt o multime de alte aspecte intalnite care sunt greu de crezut ca se pot intampla intr-o tara ca Belgia ajungand la concluzia ca sistemul din Romania, chiar cel din perioada comunista, este mult mai potrivit, iar posibilitatea mamelor de a sta o perioada mai indelungata acasa cu copiii este lucru extraordinar.   

Nemultumirea pe care o am fata acest sistem ma indepartat un pic de subiect dar astept in continuare idei!


Editat de vdrag, 22 iunie 2013 - 16:40 .


#19
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 23:46

la varsta de 3-4 ani nu cred ca se poate asa ceva... parintii treb sa fie cei care ii protejeaza NON STOP. de aceea e sarcina parintilor sa gaseasca, camin, bona de incredere . stat de vb cu copilasi zilnic sa spuna cum a fost ziua, ce au facut...,atentie la schimbari de comportament. cam de pe la 6 ani cred ca inteleg sa se fereasca de straini, bomboane, catzei pierduti...dar un adult de incredere treb sa fie mereu cu ei. michelle



#20
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 24 iunie 2013 - 11:54

Da, stiu ca e sarcina parintilor sa-si protejeze copiii NON STOP si sa gaseasca solutia pentru probleme, dar ce te faci cand sistemul este unul care nu da multe posibilitati, cand sistemul are multe lacune si nu ai un alt adult de incredere sa fie mereu cu copilul, iar parintele trebuie sa inceapa sa lucreze. De aceea am deschis acest subiect, pentru acei parinti care nu au foarte multe posibilitati dar care totusi cauta sa gasesca idei!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -