Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

PUNCTIA TESTICULARA - ramane singura solutie


21 raspunsuri la acest subiect

#21
Azoowify

Azoowify
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 iunie 2018 - 19:42

Soțul meu a fost diagnosticat cu azoospermie la sfarsitul anului 2015 și de atunci am fost la f multi urologi și am efectuat multe analize .

Eu am 34 de ani si el are 33.

Acum 2 ani am aflat de un varicocel bilateral pe care un renumit urolog din Cj ( in urma unui consult de 10 min care a inclus și o ecografie) s-a oferit să îl opereze (pret 7000 ron) cu promisiuni ca asta rezolva problema.Mare noroc am avut ca am mers si pt a doua părere la alt urolog care a avut răbdare cu noi și ne-a convins că operatia de varicocel nu prea ajuta la azoospermie, si ca trebuie sa optăm pt fiv+icsi.

Ne-am orientat spre clinica Kali de la Szeghed , unde dl dr Zadori ne-a recomandat sa luam legatura cu dl dr Kiraly pt biopsie.

Am aflat în urma biopsie efectuate de dl doctor Kiraly ca e vorba de azoospermie nonobstructiva..Suntem extrem de dezamăgiți , mai ales că dânsul ne-a zis ca materialul recoltat parea ok dar cand a ajuns la embriolog ,aceasta nu a găsit nimic..NIMIC..nici spermatozoizi maturi ,nici imaturi, nimic ..Ne-a comunicat ca daca dorim ne poate efectua biopsia și pe celălalt testicol dar sunt sanse mici sa găsească ceva..Suntem devastati dar nu renunțăm!

Profilul hormonal al sotului pare ok, mai puțin FSH care era 16 (in 2016) și 18 săptămâna trecută ( limita maximă este 12).

Testele genetice au ieșit toate ok.

Profilul meu hormonal pare ok la prima vedere , am reusit sa imi identific și ovulatia cu ajutorul benzilor..

Din cate am citit ( abia după biopsie, din pacate) înainte de biopsie se face o stimulare testiculara , în cazul nostru nu s-a făcut nimic.Nu i s-a prescris absolut nimic , abia după biopsie s-a prescris clexane 2000 , care este împotriva cheagurilor de sange din cate am citit.

Va rog sa ma ajutati. Mai exista cineva care a facut biopsie și nu a găsit nimic , după care să o repete și să se găsească spermatozoizi necesari Fiv+Icsi ?

In urma la ce am citit pe forum, dorim să facem fructoza și inhibina B ( nu le-am făcut deloc anii acestia) după care să luăm legatura cu dl dr Voinea.

Luam in considerare Micro-tese la dl doctor sau eventual in afara tarii.

Multumesc.



#22
Optimista43

Optimista43

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 28 iulie 2019 - 22:37

Vreau Bebel, ați făcut până la urmă puncția?ați reușit?




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -