Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

PUNCTIA TESTICULARA - ramane singura solutie


21 raspunsuri la acest subiect

#11
Goofytza

Goofytza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 16:06

Datorita antecedentelor din copilarie si pentru ca e azoospermie secretorie s-a facut biopsie(taiat).Daca este azoospermia obstructiva cred ca se poate numai punctie aspiratie(netaiat)ca acolo se produc multi gigei numai nu au cum sa iasa.
La noi nu se produceau calumea dar s-au gasit intr-un procent mic dar s-au gasit;si gigei vii dar si celule precursoare.Pentru FIV cu ICSI e suficienta prezenta acestor celule din cate am inteles pentru ca fertilizarea oricum se face sub microscop.

[pup]

**********************************************
Nothing is impossible, some things are just harder than others.

#12
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 20:07

Goofyta pe cand Fivul? Este pt prima data cand fiv?
In perioada in care va documentati pt biopsie ati gasit ceva recomnadari despre medici din Rom care au reusite la punctii/biopsii?
Pup!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#13
rodicuta32

rodicuta32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 20:15

Goofytza-cum si-au dat seama ca e azoospermie secretorie? Dupa analize? Si daca poti sa-mi spui cam cat ati platit pt. biopsie+analize
in Ungaria...
Sotul meu a facut biopsie in urma cu 6 ani,atunci ne-au zis ca nu avem nici o sansa, decat cu donator.Ce-i drept ,am facut-o in tara,fara prea multe analize in prealabil, doar cele hormonale si spermograma.


#14
Goofytza

Goofytza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 23:47

vreau_bebel este primul FIV si am vrea cat de repede dar am un fibrom care cred ca va trebui sa-l scot inainte[bang]
In ceea ce priveste biopsia cand am vazut ca marele profesor urolog al Clujului nu ne da nici o sansa si ne trimite direct la donator am fost sfatuiti sa incercam in Ungaria la clica de fertilizare Kaali si de acolo mai departe.Nu ne-am mai interesat de nimeni in tara, probabil ni s-ar fi recomandat Buc ,dar a fost mai usor pentru noi la Buda(seriozitate,costuri si conditii incomparabile cu Ro-si toate astea intr-un spital de stat).Imi pare rau dar nu pot sa te ajut cu reusitele medicilor din Romania...

rodicuta- datorita antecedentelor din copilarie(testicule necoborate in scrot pana la varsta de 2 ani si coborate chirurgical pe la 8 din cauza ca nimeni din familie nu a vazut ca baiatul nu are testiculele acolo unde ar trebui [bang][bang]),azoospermia nu poate fi decat secretorie deoarece testiculele au stat prea mult la caldura corpului si celulele producatoare de spermatozoizi s-au distrus intr-un procent destul de mare.Prin biopsie s-au gasit niste insule de tesut normal, neafectat de boala care si acum produc gigei normali doar ca sunt mult prea putini sa se elimine prin ejaculat.
Ca si costuri: analizele(mutatiile,microdeletiile cromozomului Y si cariotipul-facute in tara= 1450 lei)iar interventia in sine a fost cam 120000 HUF care inseamna cam 1800 lei.
Noi am facut in tara si eco testiculara care ne-a aratat ca nu e vreo problema de obstructie a vreunui canal sau varicocel. Un testicul a iesit mai mic in dimensiuni decat normalul ceea ce inseamna acea atrofie a tesutului secretor.Toate acestea au diagnosticat clar azoospermia secretorie.



**********************************************
Nothing is impossible, some things are just harder than others.

#15
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 04 martie 2012 - 17:32

Noi pe 14 martie avem programare pt punctie testiculara, daca gaseste dr. gigei ne apucam de fiv. Ar fi cea mai buna veste a noastra in ultimul an si jumatate.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#16
Goofytza

Goofytza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 11:51

vreau_bebel sa va ajute Dumnezeu sa gasiti!
Unde faceti interventia?

**********************************************
Nothing is impossible, some things are just harder than others.

#17
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 20:43

Multumim!
Punctia o facem la Medlife la dr. Mihalca Radu. Acum ma intrebam daca este chiar cea mai buna alegere. Noua ni s-a parut ca stie ce vorbeste, dar de facut nu am auzit pe nimeni sa fi facut la el punctie.
Am auzit de dr. Sebastian Voinea, dar el face biopsii, iar sotul nu este dispus si sincer si mie mi-e teama.
Acum, ce-o vrea DUmnezeu. Sanse prea mari nu prea sunt, am inteles ca f f greu se implanteaza embrionii obtinuti din ICSI cu spermatozoizi obtinuti din punctie/biopsie.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#18
Goofytza

Goofytza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 05 martie 2012 - 23:30

Acum depinde si afectiunea de baza.Daca e ceva obstructiv semerita punctia ca poate intepa oriunde si gasi gigei.Daca e o mai mare problema cu testiculele de obicei se face biopsia care presupune o taietura si multiple ciupituri de tesut testicular.Sunt mai mari sanse sa se gasesca ceva.Daca e numai punctie acul poate sa treaca pe langa zonele care sunt bune ca sa zic asa.
Nu inteleg de ce aveti sanse mici sa se gasesca ceva?Atunci cand sansele sunt mici(si la noi au fost) nu se mai pierde timpul cu punctia ci direct biopsia.Bineinteles ca dr hotaraste la fiecare caz in parte ce e mai bine.
Sau poate am inteles eu gresit si te refereai la sansele de implantare?
Oricum ar fi trebuie sa mergem inainte cu cate sanse ne da Dumnezeu.Una din ele o fi si sansa noastra!
[pup]

**********************************************
Nothing is impossible, some things are just harder than others.

#19
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 00:13

La cele de implantare ma refeream.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#20
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 07 martie 2012 - 20:17

Ajutati-ma cu o info, cine a trecut printr-o punctie testiculara, care sunt regulile de respectat inainte?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -