Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

PUNCTIA TESTICULARA - ramane singura solutie


21 raspunsuri la acest subiect

#1
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 16:09

Fetelor si nu numai, dupa ce am cautat indelung un subiect asemanator, m-am horarat sa deschid unul.
Noi suntem in situatia in care singura posibilitate sa avem un bebe al nostru este Fiv cu ICSI insa mai avem un hop pana acolo, lipsa gigeilor din ejaculat, deci singura varianta ramasa, PUNCTIA TESTICULARA, pentru ca biopsia o eliminam din diferite motive.
Deci cine a trecut prin asta, impartasiti-ne experienta voastra.


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#2
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 19:55

Vad ca sunt multe vizualizari ale topicului dar nimeni nu indrazneste.
Chiar nu a recurs nimeni la aceata metoda pentru obtinerea de spermatozoizi pentru fiv? Daca da, ce dr. recomandati, ce dr. NU recomandati, cati spermatozoizi trebuie obtinuti minim, sau cati au fost gasiti in cazul vostru, ce calitate au avut etc? Orice informatie este bine venita.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#3
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 21:16

vreau_bebel uite aici sunt vreo 38 de capitole despre azoospermie (nu doar despre punctie testiculara): http://forum.desprec...947&whichpage=1
Daca ai rabdare si citesti (macar printre randuri), vei gasi informatii foarte importante pentru problemele voastre. Bafta!

#4
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 21:38

Multumesc Elberth. L-am parcurs de vreo 2 ori.
Am deschis acest topic in ideea de a trata strict aceasta problema.
Pup si sa aveti ce va doriti!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#5
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 21:45

Chiar Elbereth, voi ati depistat cauza? La noi e azoo obstructiva. Am fost la Calomfirescu, apoi la Mihalca. Urmeaza o punctie diagnostica.Voi in ce stadiu sunteti, daca nu sunt indiscreta?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#6
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 22:13

La noi, din fericire, nu e azoo. Am depistat initial ca exista spermatogeneza, apoi a urmat timp de aproape 4 luni tratament si lucrurile s-au imbunatatit un pic. Acum ne pregatim de FIV+ICSI, dar am eu ceva probleme de sanatate, asa ca trebie sa mai amanam lucrurile.

P.S. Nu prea inteleg: ai parcurs de vreo 2 ori toate cele 38 de capitole, ficare avand peste 20 de pagini? Daca da, atunci ai facut foarte bine si cu siguranta ai descoperit ca au mai fost persoane care au facut punctie testiculara. Va doresc succes, sa gasiti "voinici" si sa puteti face ICSI.

#7
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 22:20

Da Elbereth, le-am parcurs si chiar imi pare rau ca nu mai este un topic activ.
Iti urez succes la Fiv, sper sa ma pot apuca si eu curand.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!

#8
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 22:43

Vreau bebel, e un drum lung cel pe care il aveti de parcurs. Stiu ca esti nerabdatoare, dar va trebui sa inveti sa le iei pe toate pe rand: sunt tone de analize de facut, si la tine si le sotul tau, care costa o groaza de bani, dar merita si trebuie facute. Sunt multe lucruri noi cu care va confruntati si care va vor zgudui profund, poate, relatia de cuplu. Va doresc putere sa ramaneti unul langa celalalt, sa va sprijiniti (gandeste-te ca sotului tau nu-i e deloc usor, ca barbat, sa afle ca are o asemenea problema, iar tu trebuie sa-l incurajezi si sa-i fii alaturi cu intelepciune) si sa reusiti pana la urma sa va indepliniti visul. Ganduri bune!

#9
Goofytza

Goofytza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 12:53

vreau_bebel draga eu sunt in aceeasi situatie poate chiar mai grava.Ne confruntam cu azoospermia de mult.Sotul meu a a vut in copilarie niste probleme cu testiculele(nu au coborat in timp util si a fost operat).
Noi am facut toata treaba la Budapesta ,medicul urolog care a facut biopsia fiind cel care lucreaza impreuna cu PK de la Kaali(am inceput cu o consultatie pentru fertilizare).Sotului i s-au recomandat o serie de analize genetice pentru depistarea unor mutatii precum si cariotipul, si numai dupa aceea biopsia.Daca analizele genetice nu ieseau bine ne opream aici,dar am avut noroc.
Dumnezeu ne-a ajutat si punctia a fost pozitiva(sansele erau mici datorita azoospermiei secretorii cauzate de afectarea parenchimului testicular din copilarie),s-a congelat materialul gasit iar acum urmeaza sa reluam firul FIV cu ICSI.
In cluj nici un doctor nu s-a incumetat sa faca aceasta biopsie ba mai mult un distins profesor urolog ne-a zis ca nu avem absolut nici o sansa si sa facem FIV cu donator.Asta ne-a determinat sa luam drumul Ungariei si nu am regretat(pret, conditii super ok).

Cam asta e povestea noastra,iti raspund cu drag la orice alte intrebari.
[flo][flo]

**********************************************
Nothing is impossible, some things are just harder than others.

#10
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 15:00

Multumesc de rspuns Goofy!
Deci in final s-a facut biopsie(la taiat) sau punctie (l-a intepat).
Cati gigei au fost gasiti si in ce stare?
Pupici!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

DOAMNE AJUTA-NE!


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -