Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinite Pipera? Recomandari/pareri impresii?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 10:41

Buna,

Am vazut un subiect despre gradinitele din pipera dar parerile erau foarte vechi, discutiile mai noi (si cand spun noi ma refer la acum un an [alcool][alcool][alcool]) erau numai despre gradinita Butterfly. Chiar nu mai sta nimeni in Pipera?
Va rog frumos, m-ar ajuta foarte mult niste pareri/impresii deoarece ne-am mutat de curand in zona si va trebui sa mut piticul (de numai 2 ani care abia incepuse la o gradi extraordinara din zona dristor-muncii unde stateam inainte). As vrea sa fac alegerea corecta din prima avand in vedere ca oricum copilu va schimba gradinita datorita mutarii. E foarte important pentru noi sa nu facem 1000 de schimbari pentru ca 1 la mana zapacim de tot copilul si 2 la mana, vad ca gradi din zona asta sunt mai scumpishoare unele din ele si mai e si taxa aia de inscriere nereturnabila, n-as vrea sa platim 15 mii de taxe de cate ori schimbam (sper sa nu fie nevoie sa schimbam!).

Va multumesc pentru opinii [flo]!

Mamica [panic] de copil neastamparat [aerob] Yannis



#2
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 14:22

s-ar putea sa ne mutam si noi. am ochit gradinita Montessori din Pipera, din cate am inteles costa cam 1500/luna.
site-ul e parca miniclubcristina

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#3
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui nemora

s-ar putea sa ne mutam si noi. am ochit gradinita Montessori din Pipera, din cate am inteles costa cam 1500/luna.
site-ul e parca miniclubcristina

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Merci, e aproape de noi, am si eu programata o vizita acolo saptamana viitoare, dar intreb si eu tot ce misca [:D][:I]. vreau sa stiu ca am avut mai multe optiuni si sa traiesc cu iluzia ca am ales-o pe cea mai potrivita pentru noi. Pare minunata cea de care vorbesti, ma incanta si pe mine, dar al meu copil a mers deja la gradi traditionala si m-am obisnuit cu stilul asta, bun sau rau cum o fi...
E 1550 pe luna si macar au program pana la 18:30, important zic eu ptr cei care nu pot "sparge usa" la birou mai devreme de 18.

Mamica [panic] de copil neastamparat [aerob] Yannis



#4
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 17:44

sa-mi scrii si mie un MP cu impresiile!
merci :)

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#5
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 13:14

Am facut cercetare la ceva gradinite in zona.
Va scriu pe scurt parerile mele.
Gradinita Happy Univers nu m-a atras inca de la vizitare.
La actuala gradinita Montessori, fosta Miniclub Cristina am fost cateva luni si am retras-o. Nemultumirile principale: nu au cu adevarat o grupa mini, aveau numai grupe, una pana in 4 ani si una peste 4 ani, iar pentru copil de 2 ani, mai greu sa fie la un loc cu cei de 4, din toate punctele de vedere. In al doilea rand nu am fost multumiti de meniu, anul trecut pe vremea asta il aveau in regim catering, fara mic dejun, carnitza foarte rar si foarte putin. Foarte adevarat ca sustin ca ii hranesc stiintific, dar al meu copil s-a constipat ingrozitor din cauza meniului. Oricum, din toamna urma sa treaca la meniu vegetarian. Nu am nimic cu cei care considera asta un stil potrivit de viata, dar nu e cazul nostru. E drept ca ni s-a spus ca daca nu suntem de acord o sa ii dea ei separat cu carnita, dar nici asta nu mi se parea corect. Copiii sunt copii, poftesc la ce are celalt in farfurie. Una peste alta, desi initial ni s-a parut ca am facut alegerea perfecta... am retras-o.
Gradinita la care ne-am oprit si de care suntem foarte multumiti este Bel Sorriso, pretul mai mic decat anterioara, grupele organzate pe varste clare, de la mini, pana la after school, oferta educationala foarte buna, chiar se ocupa si invata o multime de lucruri, curte foarte mare, cu jucarii adecvate in curte, multe activitati, de gatit se gateste acolo, meniul e foarte echilibrat. Nu credeam ca o sa spun asta, dar pur si simplu nu am ce le reprosa.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#6
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 22:08

carmencat [asia] de sugestie dar e cam departe de noi si intr-o directie inc are as ocoli pentru ca eu ies prin alta parte din Pipera.
Deci...am sunat pe la mai multe gradinite, dar am apucat sa vad numai 2 si cred ca m-am decis. Cel mai probabil o sa optam pentru Gradinita Zece pentru ca
- este noua (am eu o obsesie cu cladirea noua [alcool][alcool][alcool] mi se pare mie ca cele care functioneaza mai demult parca au un miros asa impregnat in timp...)
- cladirea a fost construita special pentru gradi, au incalzire prin pardoseala nu stu ce linoleum special care se dezinfecteaza f usor si sigur, luminozitatea e buna, salile sunt mari, sunt sali diferite pentru activitati: sali de curs, sali de dormit, sala de mese
- au bucatarie proprie si bucataria e la subsol, deci nu e un permanent miros de ciorba peste tot
- au transport cu microbuze proprii
- au program pana la 19:30 ceea ce este extrem de important pentru comfostul psihic al parintilor workoholici [:I]
- au o curte superba si imensa unde e spatiu de joaca din plin si au si o terasa acoperita unde pot sta copii afara varafara sa ii bata soarele in cap
...nu stiu, multe, se fac iesiri cu copii in diverse locatii, se organizeaza activitati/proiecte/campanii de interes pentru copii, se prada intr-o maniera atractiva pentru copii

dupa cum am zis, e a doua gradi vazuta aici in Pipera si cred ca nu are rost sa mai vad (am vazut inainte sa aleg gradinita anterioara, unde merge acum copilul meu vro 20 de gradinite deci cam stiu ce caut si ce si cum vreau).
Cred ca aceasta gradi se potriveste cel mai bine nevoilor noastre. Era interesanta si gradinita Montessori, dar are pretul mai mare in primul rand, in al doilea rand deocamdata au catering (o sa-si deschida cat de curand bucatarie proprie), programul este numai pana la 18:20. Sunt convinsa ca sistemul practicat acolo este unul deosebit, dar cred ca ne este suficient si sistemul de gradi traditionala. Nu am ajuns inca sa vad gradinita MOntessori (echilibria/miniclubcristina) asa ca in afara de cele pe care le stiu din intrebarile adresate la tel nu pot spune prea multe.

Happy Univers nu stiu de ce dar nu m-a atras inca de la telefon...nu am fos tpana acolo sa vad (desi e la coltul blocului meu) nu pot sa spun ce anume, ce feeling m-a facut sa nu ma grabesc sa o vad...

Butterfly, desi o gradinita mult controversata pe forum, am fost sa vad cu ochii mei despre ce e vorba, cladirea e f frumoasa, de exceptie picturile de pe pereti, sali mari frumoase, sala de dans, curte mare si frumoasa, activitati si cluburi de tot felul, o gama larga de optionale, copii pareau fericiti si mirosea a mancare buna, nu am vazut neaparat ceva care sa nu-mi placa, dar au cantarit mai mult la gradinita Zece cladirea, curtea si programul.

As fi vrut sa mai vad gradinita Aricel, dar nu am ajuns pana acolo, daca totusi mai fac niste vizite, asa sa fiu eu impacata ca am vazut tot o sa revin cu impresii. De asemenea daca mai apar impresii cu privire la gradinitele din pipera am sa tin cont de ele.

A propos, la gradinita Zece are cineva copilul?

Multumesc,

Mamica [panic] de copil neastamparat [aerob] Yannis


#7
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 12:51

Noua ne era oarecum in drum Bel Sorriso, celelalte de care spui tu erau in directia opusa. [:D]
Oricum, am vizitat si verificat si gradinitele particulare de pe zona Colentina (zona Carrefour) si... nu.
Si noi avem piticul pe creier ca nu putem ajunge la timp din cauza serviciului si a blocajelor de pe traseu. Am stat o data blocati pe podul de la Pipera 1 ora si jumatate, de am sunat toti prietenii si vecinii sa gasim o solutie sa o luam pe cea mica de la gradi. Chiar daca programul e lung, pana la 6 declarat, in fapt, chiar nu e o problema daca mai intarzii 15-30 de minute, cu blocajele pe traseu, am ajuns la 7 jumatate si e neplacut si pentru noi si pentru personalul gradinitei.
Asa ca ne gandim de la toamna sa ne reorientam si sa o dam la o gradi aproape de servici, cel putin stiu ca dimineata eu incep la 8, pe ea o las la 8 fara zece, eu termin la 5, pe ea o iau la 5 si zece. Dupa aia cat facem pe drum... macar e cu mine...
Imi pare cumva rau ca suntem foarte multumiti de gradinita, dar cred, sper!! ca e o varianta mai buna sa gasim ceva langa servici. Am niste recomandari, urmeaza sa le si verific.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#8
alexutzzza

alexutzzza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.998 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 16:58

Citat:
citat din mesajul lui carmencat


Asa ca ne gandim de la toamna sa ne reorientam si sa o dam la o gradi aproape de servici, cel putin stiu ca dimineata eu incep la 8, pe ea o las la 8 fara zece, eu termin la 5, pe ea o iau la 5 si zece. Dupa aia cat facem pe drum... macar e cu mine...
Imi pare cumva rau ca suntem foarte multumiti de gradinita, dar cred, sper!! ca e o varianta mai buna sa gasim ceva langa servici. Am niste recomandari, urmeaza sa le si verific.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Depinde in ce zona e serviciul, eu pot recomanda din tot sufletul gradinita la care merge baietelul meu acum, dar este undeva in zona Dristor/Baba-Novac/Muncii, Kidtime se numeste.

Mamica [panic] de copil neastamparat [aerob] Yannis



#9
adama

adama
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 18:34

Gradinita Butterfly,de exemplu,e o mare bataie de joc.Copilul meu a fost AGRESAT FIZIC SI TERORIZAT acolo de catre educatoare si am indicii concrete pentru acest lucru pe care o sa le folosesc.Nu mai vorbesc despre ceea ce se maninca acolo,de cit se minte si de debandada totala care exista in asa zisa lor organizare.
Doamna directoare Madalina Nustiucum,puneti camere de luat vederi acolo ca sa vedeti ce se intimpla!Daca nu stiti deja si ne prostiti fara rusine.

#10
Andrada79

Andrada79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 775 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 13:40

Alexutzzza si eu caut o gradi pt baietelul meu. Gradinita zece mi s-a parut si mie la o prima cautare, cea mai buna pentru noi ca program curte .....Ai idee pe langa pretul afisat pe site la programul lung, se mai plateste in plus si altceva. Am vazut acele activitati extra si ma intreb dupa ce il inscriu la una/doua la cat ma duce oare pe luna?
Eu caut in primul rand o gradinita aproape de metrou Pipera sau Aurel Vlaicu dar nu am gasit. Am gasit doar aceasta gradinita care sa aibe un program pana la 19.30 restul pana la 18.00.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -