Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

excursie cu prietenul


55 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 11:59

Opinia mea despre libertate s-ar putea concretiza in urmatoarele cuvinte:



Libertatea cea mai mare a omului apare in clipa in care omul are capacitatea si maturitatea de a o intelege cu adevarat si de a sti sa o foloseasca in avantajul lui sau a celor din jurul lui.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#22
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 12:00

Aiamoni, imi amintesti de adolescenta mea. Sunt de la 17 ani fara o zi :) cu actualul meu sot (cu care ne-am prins in cateva zile ca ne intelegem, ne potrivim, ne iubim si merita sa luptam cu tot Pamantul ca sa fim impreuna). Din pacate am fost data de la 7 ani la scoala asa ca pana la 19, cand am terminat liceul, am avut de luptat si negociat cu mama pentru fiecare intalnire cu el (din pacate nu eram din acelasi oras). Ne-am facut sange rau amandoua degeaba dupa parerea mea. Oricum de fapt eram mult mai cuminti decat isi inchipuia mama, dar vorba cuiva de mai sus, consideram o imixtiune in viata mea privata sa-i dau detalii mamei ce si cum. Si oricum nu m-ar fi crezut. Si nu consideram necesar sa ma justific.

Si daca e sa fie el "the one" si daca nu, fata are 18 ani, e mare!!

Sper sa-mi aduc aminte de perioada respectiva si peste 8 ani, cand fata mea cea mare va avea 18! [:I]

Rufus, bine zici cu masina vs tren. Si eu as avea aceeasi ingrijorare.

#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 14:34

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni
Bun, inteleg care sunt consecintele unui refuz, dar ar fi teoretic aceleasi si la 15 ani, si-atunci ce facem, ne lasam fata la 15 ani sa faca asta? Sau acum e ok fiindca are 18? Incerc sa inteleg diferenta, adica o las fiindca altfel s-ar supara pe mine si m-ar minti data viitoare sau pentru e chiar ok la varsta asta, un lucru normal, etc?
Da, e ok ca are 18 ani.Ca parinte tu poti sesiza ca mare lucru nu s-a schimbat de la 18 ani fara o luna si 18 ani si o luna. E clar ca nu i-a invadat mintea capul.Dar ea gandeste altfel. Am observat asta la Ioana, care are schimbari inexplicabile din decembrie, cand a devenit majora. Chiar aseara ii spuneam de chestia asta si ea zicea ca nu-i adevarat.Dar este evident. Prin urmare, schimbari exista. Ca ele pica in timpul liceului, asta nu mai e vina ei.Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#24
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 15:10

Rufus, esti simpatic rau la subiectul asta [:)]

#25
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 15:18

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni

Bun, inteleg care sunt consecintele unui refuz, dar ar fi teoretic aceleasi si la 15 ani, si-atunci ce facem, ne lasam fata la 15 ani sa faca asta? Sau acum e ok fiindca are 18? Incerc sa inteleg diferenta, adica o las fiindca altfel s-ar supara pe mine si m-ar minti data viitoare sau pentru e chiar ok la varsta asta, un lucru normal, etc?


pai normal ca varsta face diferenta; la 15 ani ma indoiesc ca avea vreo speranta sa o lasi; la 18 insa se va supara clar dc zici nu (si are dreptate)

#26
aiamoni

aiamoni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 15:24

Gata, am priceput. Multumesc mult pentru raspunsuri!!

#27
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 20:13

anul asta, e un an important in care sa se gindeasca la viitor, la facultate nu la plimbari la munte...indiferent cat de tentate ar fi.

care e statutul lor de pana acum. sunt doar prieteni, traiesc impreuna...care e treaba?
ce asteptari ai tu de la ea?
ce vrea ea de la viatza in viitorul apropiat, pt ce se pregateste?
conteaza cat de pregatita, matura e pt viatza.

tu cand spui ca e baiat bun ce inseamna asta? ai vb cu el personal, il cunosti de ani de zile? ai vb cu el, cu ea despre relatia lor?

eu cred ca toata situatia e mai complicata decat pare, daca se duce sau nu 2 zile la munte.
sunt multe intrebari care trebuie sa le stii raspunsul.

sunt parinti care vor, ca copiii lor sa termine doar liceul si apoi sa-si ia mana dupa ei...si sa nu-i mai intereseze.le da libertate de a-si lua viata in mana indiferent de cat de pregatiti sau nu sunt pt viatza.
sunt parinti care vad un potential ridicat in copiii lor si vor sa il vada valorificat...
sunt parinti care vad ca, copiii lor nu sunt suficienti de maturi si ii sfatuieste sa astepte.
altii ii lasa sa se loveasca cu capul de sus...sa invetze din propriiile greseli.

deci depinde de parinti si copii.



michelle

#28
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 20:56

ce treaba are potentialul cu 2 zile la munte?
adica daca ai potential nu pupi munte cu prietenul pana nu ai verigheta, sau cum?

#29
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 12:26

michelle, o viata echilibrata inseamna si iesiri la munte, si plimbari in parc, si uitat in gol si taiat frunza la caini. asta ca sa nu explodezi inainte de examen, ci sa atingi tocmai forma maxima inainte de examen.

#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 12:45

Corect!



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -