Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

excursie cu prietenul


55 raspunsuri la acest subiect

#1
aiamoni

aiamoni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 18:07

Buna,

Am o intrebare, ati permite fiicei voastre de 18 ani impliniti dar inca in ultima clasa de liceu sa plece 2 zile la munte cu prietenul? Peste noapte, asta vreau sa spun. Daca si el are 18 ani, il cunoasteti, e baiat bun etc, e totusi ok inainte de a termina liceul?

Multumesc.

#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 18:38

Da, daca as sti sigur ca are educatia sexuala absolut necesara, chiar daca tu crezi ca e "fata cuminte" sau chiar daca ea e convinsa ca nu va face "prostii". Parerea mea, mai bine sa previi decat sa tratezi. Si, din punctul meu de vedere, a interzice o atare excursie nu inseamna a preveni...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#3
aiamoni

aiamoni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 258 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 18:43

Pai e cam greu de imaginat c-o sa imparta patul si-o sa doarma ca niste frati...deci e clar. Evident si ca n-au nevoie de excursie pentru asta. Numai ca devine oarecum "oficial", si ma intreb daca n-ar trebui asteptat pana termina liceul inainte sa aiba asemenea libertate...

#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 19:01

De ce ti-e teama, mai exact? Daca devine "oficial" ce se intampla? Cu ce ajuta sa te prefaci ca nu stii? Intreb si eu, ca as vrea sa inteleg (astfel as intelege-o si pe mama mea, la vremea adolescentei mele)...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 19:13

pana la terminarea liceului mai sunt maxim 4 luni. ce legatura are terminarea liceului cu oficializarea relatiei ? oricum, printre colegi si prieteni, ei doi sunt deja un cuplu, nu-i asa ? mai important mi se pare ce se va intampla dupa terminarea liceului, de exemplu daca au de gand sa dea la aceeasi facultate, pentru a fi impreuna.

stiu ca tinerii de astazi au alte idei si conceptii; la intalnirea de 20 de ani de la terminarea liceului am avut placuta surpriza sa constat ca aproape toate cuplurile de colegi, formate in clasele XI-XII, au rezistat cu succes trecerii timpului, s-au casatorit, s-au realizat profesional, au familii foarte frumoase.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#6
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 19:50

sincer...nu! Cu liceul terminat poate face ce doreste. Din nefericire, am fost martora unei situatii dramatice care putea sfarsi foarte rau.... din dragoste nebuna, declarata si acceptata de parinti a fugit in lume cu 2 luni inainte de BAC. Si vorbesc de un copil care a invatat o viata, cu mult respect, olimpic la romana si franceza.

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 20:03

Personal cred ca ar trebui sa o creditezi chiar daca ai asa un ghimpe ce te-mpunge. Stii cum e? Daca spui nu - nu castigi nimic insa pierzi. Daca spui da, ii transfer responsabilitatea ei ceea ce este firesc pentru ca in fond fiecare trebuie sa ajunga sa isi asume responsabilitati in ceea ce ii priveste. Procedand astfel ea va simti ca ai creditat-o si sper pentru ea sa se ridice la nivelul creditului primit. Este mult mai greu sau mai pretentios sa te ridici la nivelul asteptarilor primite prin creditarea celor din jurul tau. Asumarea responsabilitatii este mai dificila decat fuga de ea.

Desigur tot la fel de serios si la fel de transant i-as comunica faptul ca si actiunile ei o privesc direct ca si responsabilitate si asumare a lor adica pe sleau - daca faci sex puiule exista prezervative deci atentie la neatentie ca nu e de gluma. Asta e si punct. Fara lamentari.

Asa as proceda eu.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 20:41

Cat de apropiata esti de fata ta? Ei doi au relatii sexuale? daca da, banuiesc ca fata stie despre contraceptie si se protejeaza ca atare. In aceasta situatie, nu vad care ar fi problema.



Daca nu au relatii sexuale si excursia asta ar fi un motiv ca sa le inceapa, as proceda cum spune Marius: i-as lasa credit si as vorbi cu ea despre asta, despre ce presupune inceperea relatiei sexuale si obligatoriu metodele de contraceptie.



Din punctul meu de vedere (eu am o adolescenta de 15 ani) la 18 ani nu as spune nu. Procedand cum am scris mai sus. [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 22:25

Eu am pus-o pe mama mea intr-o situatie identica. Si ca varsta, clasa, anotimp, perioada, totul mi-e cuoscut si viu in memorie. Numai ca baiatul avea 22 ani.

Atat m-a intrebat mama daca vom avea o camera impreuna. Si i-am spus probabil ca da.
Nu a mai adaugat nimic in plus.
Daca ar fi facut-o m-as fi simtit ofensata si as fi perceput o reala lipsita de incredere la adresa mea si o imixtiune nepermisa in intimitatea mea.
Deja stiam tot ce era de stiut si nu era nevoie sa-mi mai atraga atentia.

Am stat in camera impreuna, el a incercat numai ca nu s-a intamplat absolut nimic.
Motivele au fost 2:
- nu eram chiar pregatita cum si-ar fi inchipuit ai mei (nu era asa, o prietenie turbata)
- mi-am amintit ce vorbeam cu mama.

Singura chestie care m-a deranjat cu adevarat au fost privirile lor la intoarcere.
Insa de intrebat nu m-au intrebat nimic.

Intr-adevar intamplarea a fost inainte de '90 - erau alte percepte atunci.

Cand, la 17 ani, nepoata mea, mi-a spus ca s-a indragostit si ca vede in relatia lor ceva serios am vorbit cu soru-mea si am dus-o la ginecoloaga mea.
A primit de la o persoana autorizata toate sfaturile necesare pentru inceperea unei relatii sexuale sanatoase.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#10
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 00:05

Din punctul meu de vedere, eu as lasa-o la 30 de ani sa mearga cu prietenul la munte prima oara.[:)]

Dar...trec peste punctul meu de vedere, ca n-am ce face.

Da, ar trebui s-o lasi daca doar faptul ca petrece o noapte cu un tip te sperie.

Liceul nu are absolut nici o relevanta. Poate pentru tine, ca iti mai amana putin momentul "adevarului". Moment care, de altfel, nici nu stii daca a fost sau va fi.



Uite, eu am alte angoase: nu mi-ar place sa mearga cu gasca la munte (cu prietenul ei cu tot) cu masina. As vrea sa mearga cu trenul. Patul a trecut pe planul doi...



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -