Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (23)


209 raspunsuri la acest subiect

#21
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 10:02

Simona poate au inghetat bulbii din jardiniere, in pamant sunt mai protejati.

Ce bine de tine ca poti incepe pregatirile de primavara. Pe noi ne mai sacaie gerul alternat cu flescaiala maxima si in peisaj inca avem munti de zapada pe langa case.



tablouri pentru copii

#22
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 16:03

Ola gradinaritelor...[pup]



Tala esti tot la superoferta? 2 in 1?[pup] Multa sanatate!



Am citit din urma si imi pare rau ca aflai abia acum de proprietatile zapezii... la noi nu a fost nici pe sfert cat vad in pozele voastre, dar daca stiam as fi adunat si eu... acum au mai ramas zone mici de gheata... se pare ca mi-au degerat cativa ghiocei care scosesera nasucul din pamant si cateva varfuri de lalele... o sa vad peste cateva saptamani care se mai inalta si care sufera de tot...



Acum e asa soare de ti-e mai mare dragul sa iesi sa stai ca pisica in razele lui calde... in schimb pamantul e atat de imbibat de apa incat m-am afundat cand am intins rufele...[:-@]



b.nica... reteta ta o fi universala? Eu am probleme cu paduchele lanos... oricum cred ca o sa incerc... rau nu are cum sa-i faca... Multumesc si eu! [pup]



Eu sunt in a doua saptamana de medical... are Teo varsat de vant [:D] si mi-a prins bine si mie sa ma odihnesc nitel...[alcool]



V-am pupat si va mai citesc...[flo]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#23
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 25 februarie 2012 - 01:25

aveti in dotare sau macar ati vazut daca fac treaba buna furtunele alea care se ingroapa pt. straturi? sunt 2 tipuri: prin picaturare sau poros

ma gandesc sa iau si nu ma pot hotari, cel poros e cam la jumate de pret

astept idei [:)]



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#24
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 februarie 2012 - 11:38

Georgi multumesc [pup], si da sunt inca 2in1 (uneori chiar ma intreb daca dupa atatea ecografii totusi nu e posibil sa am doi pt ca asa de tare se zbantuie). Recuperare rapida lui Teo (cum a rezistat mancarimilor?)

Eu inca am stratul mare de zapada si soarele ma atrage sa ma lipesc de geam, dar ma apuca durerea de ochi de la marea asta de alb

Simona nu stiu ce sa te sfatuiesc, eu n-am de nici un fel, desi planuiesc insa poate la anul sa am ceva timp (atunci te voi intreba pe tine [:D])



tablouri pentru copii

#25
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 01:50

tala [:D]

si ma gandesc ca furtunul ala trebuie scos toamna nu? ca doar trebuie sapat locul, daca il ingropi il faci bucati cu sapa [:D]

a trebuit sa aduc sapa din ro ca aici nu gasesti decat niste sapaligi late de 5-6 cm si coada lunga [:D]

astazi am plantat 2 trandafiri cataratori rosii, asta era pe pachet, sa vad si ce iese... 2 hortensii, daca vad ca se mai raceste o sa le pun pungi in cap, ca au deja flori si am completat cu zambile unde mai trebuiau dar am gasit stricate 3 din 14 si doar le-am tinut in camara [bang]

acum "vanez" pe ebay un dispozitiv automat de rulat furtunul, din ala care se prinde de perete



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#26
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 15:37

Buna

Si eu sunt fericita posesoare a unui petect mic de gradina,cam 300m2.Anul trecut am facut ceva din ea dar trebuie sa ma mai perfectionez.Anul asta am zis sa punem si noi furtun de udat prin picurare.Acum nu stiu ce sa zic dar nu stiam ca trebuie bagat in pamant.Noi ne imaginam ca se pune printre randuri si asa se uda.E adevarat ca nu m-am documentat temeinic.Ma duc sa google-esc putin sa ma dumiresc ce si cum.

#27
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 16:00

Simona asa stiam si eu, ca nu se ingroapa nimic. Uite, mie imi place cum explica aici, insa este intr-adevar un sistem tare economic si util.

Alinaxeni bine ai venit! sa stapanesti cu drag si rod gradina ta.



tablouri pentru copii

#28
Anuska22

Anuska22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 17:58

Buna fetelor,
parca a inceput sa miroasa a primavara, nu credeti ?! Sau e doar autosugestie ?
As vrea sa imi cumpar si sa plantez un smochin in gradina, dar nu stiu ce tip sa imi aleg, unul care face fructele verzi pe exterior, sau unul care le face vinete ? Voi ce imi recomandati ?

o zi frumoasa !


#29
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 17:36

b.nica, pai tocmai, ca nu le puteam stropi cu nimic si de asta le-am pierdut...[bang] (vorbesc de violete). Oricum in weekend am dat o mica raita pe la hornbach si mi-am luat 2 violete pt ca erau la reducere (5 lei bucata) ca sa-mi "refac" stocul...[:D]



Si pe la mine prin gradina weekendul calduros a mai topit din zapada, dar inca mai am tone, fara exagerare... am incercat insa sa mai dau la o parte din zapada din fata - asa am vazut ca rododendronul din fata s-a cam jumulit (deh, zapada grea i-a rupt din ramuri...[bang]), ca mi-au rasarit o gramada de bulboase (nu numai narcisele), dar sunt ingalbenite de atata stat sub zapada - stiu insa ca isi vor reveni dupa ce vor sta citeva zile la lumina soarelui). Din pacate nu am reusit sa dau toata zapada si sub morman mai am un mic pin canadian - ma gindesc ca si el este rupt...[q]

M-am uitat pe prognoza si am vazut ca se incalzeste incet-incet, deci se mai duce din zapada! [bis]



Edit - Simona, si eu stiu ca furtunele de irigare picatura-cu-picatura se pun pe deasupra, nu se ingroapa...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#30
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 29 februarie 2012 - 01:34

se poate pune si deasupra si ingropat (ce am gasit eu aici) ma gandesc ca in pamant nu il arde soarele si tine mai mult si doar cativa cm cat sa ajunga exact la radacina si asa nu se mai evapora o parte din apa ajunsa la suprafata (daca e pus deasupra); nu am vazut nimic despre teava master ca in articolul acela, si furtunul pare cam gros...oricum ma mai gandesc ca ma costa doar furtunul 1 € metrul si ca sa acopar "nevoile" e destul, am gasit colac la 50 m chitul initial si merge inca o prelungire de 50 m

am luat furtunul automat, pun poze dupa ce-l montam [:D]



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -