Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (23)


209 raspunsuri la acest subiect

#201
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 23:32

Hello,



am intrat si eu sa ma laud putin: din ce am pus saptamana trecuta mi-au iesit guliile (au chiar cateva zile), craitele, tarhonul, oregano, ciboulette (arpagic?), catusnica (iarba pisicii, pana acum dadeam o gramada de bani pe ea gata crescuta si o faceau pisicile praf in 2 zile, acum am hotarat sa tot pun eu seminte ca sa aiba si ele de lucru [:D]), si un fel de floarea-soarelui pitica, Sanvitalia (nu stiu mai nimic despre ea, dar i-a placut lui Alex cum aratau pe plic asa ca m-a pus sa le cumpar [:D]).



Si par sa se fi prins si zmeurul si cel putin 2 trandafiri (despre al treilea inca nu imi pot da cu parerea...).



[bis]



Astept sa iasa si celelalte...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#202
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 00:45

Buna, fetelor !



Frumosi irisii tai pitici[olala], Leeloo. Cei mov sunt tot irisi pitici? Am si eu vreo 3 in gradina, insa pe punga cu bulbi scria krokus. Orice-ar fi, sunt foarte delicati si frumosi.

Ramiris, pune petunii pitice curgatoare la balcon, infloresc f frumos, nici nu se mai vede jardiniera de cate flori fac....si tin pana prin noiembrie. Cauta soiul ´Carnaval´, sunt trei culori, o minunatie.

Eu ma ocup cu mutatul trandafirilor, sper sa nu fac vreo prostie, insa vreau sa-i rearanjez. Pana acum arata vii[:D], sper sa nu ma dezamageasca. Sunt ´numai´ 22. De vreo doua zile sap de m-am saturat...

Aveti idee ce pot pune in gradina sa nu mai vina pisica vecinilor care face caca zilnic chiar in fata casei? Ieri a facut caca pe lalele[q], ma nauceste sa-i strang mizeria zilnic. Exista oarece care sa o indeparteze? In unele locuri am pus plasa, in altele am crengi de brad, dar nu pot sta asa la nesfarsit...



Carmi si Fabiano-scolarel



GRADINA





#203
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 01:02

Fetelor, cum trebuie ingrijit un bonsai. Am primit unul si din mare lipsa de timp nu l-am udat 1 saptamana si deja s-au uscat frunzele. In plus este tot in ghiveciul original, adica unul f f mic. Cum ar trebui sa il ud, ce pamant sa pun, unde sa il tin: la lumina puternica, mai ferit, in balcon, in casa...
Mai am o begonie care a chelit de tot. Sunt varza anul asta cu florile, nu am timp de nimic. Floricica asta era atat de frumoasa si dintr-o data i-au cazut toate floricelele si s-a uscat. A ramas numai cracute. Oare ce s-a intamplat? Chir asa sa fi suferit dupa apa?
Am mai esuat si cu niste bulbi de zambila care doar au facut frunze fara flori, s-au uscat si acum nu stiu ce sa fac cu bulbii, sa ii mai ud, sa ii scot...
Printre nereusite se numara si 3 fire de capsunica anul trecut care nu au apucat nici macar sa infloreasca.
Am scos insa o glastra mare de ceapa verde, asa ca anul asta ma incumet iar cu asta, macar asa ceva sa creasca si la mine in gradinita improvizata in balcon.
Ajutati-ma va rog, sunt cam varza cu astfel de indeletniciri, dar imi place gradinaritul si sufar din lipsa de timp, experienta,spatiu... Va mai citesc din cand in cand si incerc sa mai invat una alta. Se pare insa ca nu prea am noroc de flori.


Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) si Miruna (1 febr 2009)




#204
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 12:33

Ramiris, poti sa pui direct in jardiniere semintele. Sunt rezistente si foarte productive. Eu cand seman ceva o fac intai intr-un loc anume in gradina sau in 2-3 ghivece si mut apoi, ca altfel uit ce si pe unde am pus.

Tanima, la bonsai nu ma pricep deloc iar la begonii n-am nici eu noroc. Mi-au murit in 3 randuri cele primite cadou.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#205
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 13:01

Buna![flo]

Ieri am pus doi rizomi de canna afara in gradina si am vazut ca de saptamana viitoare vor fi si cate 4-5 grade ziua. Deci, noaptea se poate duce spre zero grade.[q]
Si am dat ieri gazon sport, il tot ud insa daca nu sunt minim 7 grade , nu germineaza. Teoretic ar trebui sa rasara in 7-10 zile, insa daca prinde o saptamana cu temperatura scazuta...rasare dupa Paste! [q] Nu de alta dar m-am saturat de nisip si noroi la intrarea in casa si pe hainele copilului.
Vroiam sa va spun ca am gasit o reteta bio de hormon de crestere/inradacinare - din crengute de salcie. Daca gugaliti sigur dati de reteta. Este interesant pentru ca sansele sa inmultesti unele plante prin butasire cresc simtitor.

#206
eugcem

eugcem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 13:14

Buna!

Va citesc si eu cu mult entuziasm de cateva saptamani, sper sa ma primiti intre voi [:)]

Noi avem un teren pe langa Bucuresti unde vrem sa construim ceva, ne-ar placea sa il si cultivam putin pana atunci, dar deocamdata ajungem destul de rar. Anul trecut am cules ridichi si salata, le-a mers foarte bine, restul semintelor pe care le-am pus nici nu stiu daca au rasarit. Oricum, recolta de buruieni a fost foarte, foarte bogata. Mai avem doi nuci acolo, de unde inca mancam nuci foarte bune, corcodusi, soc.

Nu stiu anul acesta ce vom face, ma gandeam sa seman cateva ridichi si salata, ceapa verde, zmeura mi-ar placea sa plantez si in rest sa reusim sa taiem buruienile, sa nu creasca mai mari de un metru. Am pus in ianuarie niste bulbi de zambile si lalele, cativa de usturoi si abia astept sa vad daca a rasarit ceva.

Nicu cu plantele de ghiveci nu am foarte mult succes, begoniile insa infloresc frumos. Begoniile deja inflorite au murit de fiecare data, insa am cumparat bulbi, care infloresc frumos vara, iarna se usuca planta, dar bulbii raman. Primavara ii pun in ghivece cu pamant nou.

Daca puteti sa imi dati un sfat cum sa tinem gradina sa arate cat de cat decent cu munca putina [:D], acum fiind din nou insarcinata, va raman recunoscatoare!

#207
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 13:21

buna,

am si eu o intrebare pt voi, cele mai bune gradinarese.

Am ous in toamna asa pomi fructiferi, 8 tuja si cate un bat de zmeura si coacaze.

Pomilor le merge bine, tuja... suntem in dubii ca toti 8 vor supravietui, dar zmeura si coacazele sunt inca niste bete ce par uscate.

Ce sa fac? sa incerc totusi sa plantez altul nou sau sa astept sa vad ce se intampla?, un bat e suficient pt primul an? stiu ca stolonii de zmeura se inmultesc repede si mult si ca nu trebuie plantate ff multe la inceput.



Capsunile? cum se planteaza, seminte sau rasaduri, si cand? daca le pun acum avem productie anul asta?



Va multumesc mult



Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

Ilinca si Rares

#208
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 16:12

Dragele mele, va invit la CAPITOLUL 24!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#209
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 22 martie 2012 - 16:13

Buna ziua, gradinaritelor...[flo]

Ce de fete doritoare de informatii...[:D] Ma recunosc pe mine in voi... Din pacate nu am raspunsul la nici-una din intrebarile voastre, deci ma abtin...[:-@]

Olympia multumesc de raspuns referitor la trandafir... Vad ca s-a pleostit, desi l-am udat.. inclusiv boboceii s-au inmuiat... as prefera sa-l pun in gradina, daca zici ca merge, dar oare pot separa tulpinile? E din cel micut cu frunze mici si par a fi minim 3-4 tulpini in ghivecel. Sa-l separ macar in 2?

Am cautat si eu petuniile Carnaval pe goagle si arata minunat pentru niste jardiniere la balcon [:D] eventual atarnate la streasinile unui foisor "virtual" cand oi avea [alcool]

Carmi, nu am inteles cu caca de pisica...[alcool] si la mine mai vin in vizita pisicile vecinilor, dar cum nu am apucat sa punem gazonul nu m-au afectat prea tare... eu stiam ca ele fac in gropite... cum adica aduni caca lor? Ma asteptam de ex sa strice uniformitatea gazonului (in cazul meu).. sa-mi fac totusi griji si ca voi aduna dupa ele ca si dupa catel?[bang]

Sotul meu a achizitionat ieri gazon (am citit si eu pe net acusi, dar nu stiu ce tip de gazon o fi luat... vedem pe parcurs) si speram sa-l punem sambata... dar m-ati cam speriat cu prognoza pe saptamana viitoare... se anunta temperaturi scazute? Eu nici vremea pt maine nu reusesc sa o urmaresc...[alcool] A si sapat aseara 1/6 din teren... trebuie sa tundem si pomii si sa-i stropim... Am adus de la mama cateva radacini de iris si 2 de crin (nu stiu de care[:D])...

Sincer abia astept w-e sa ne facem de lucru prin curte...[pk][pk]

Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)

"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -