Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (23)

209 raspunsuri la acest subiect

Mirrin

Mirrin

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 21:24

Mi-am comandat si eu seminte, sper sa ajunga la timp pentru plantare!

Lumea mea
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 13:18

Ma uitam aseara pe prognoza pentru Bucuresti - de vineri cica se incalzeste si simbata ar fi soare si 10 grade!! [bis] Nu va zic ce dor imi este sa vad firul ierbii...[:D]

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 15:04

Gradinareselor, am descoperit cum pot sa scap de insectele care imi dau probleme cand aduc plantele in casa iarna.
Am un lamai care saracul a fost napadit de niste puricei care lasau o substanta lipicioasa, musculite si vai de el.
Am o carte cu recomandari de gradinarit ecologic si am ales reteta insecticida cu ...piper.
Vestea buna este ca insectele au pierit dar nu a pierit si lamaiul,[:D].
Iat-o:se pun la infuzat 1/2 ora, 150g piper macinat in 5 l de apa clocotita (eu am facut mai putin pastrand proportiile);se strecoara si se stropesc( eu am folosit o sticla de la sol. de spalat geamuri) plantele dupa ce s-a racit solutia.
  • 0

leeloo2004

leeloo2004

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 15:43

B.nica, am sa notez reteta ta de insecticid, mai ales ca mi se pare foarte usor de facut! La mine cea mai mare problema o constituie cosenilele - periodic apar pe plantele de interior si am pierdut multe din cazua lor - mai ales violete de Parma - daca alte plante am reusit sa le mai salvez, violetele au fost distruse 100% din momentul in care au fost atacate...[q]

Eu ma tot intreb citi din bulbii mei au supravietuit iernii si zapezii asteia...si ce s-o fi intimplat cu zmeurii, coacazii, capsunile...[:-@]

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.

• 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • 4.937 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 16:46

Leelooo, nu cred ca este bine sa stropesti frunzele de violete de Parma.Eu stiu ca udatul se face numai in farfurioara pt. ca se pateaza frunzele.
  • 0

Tala

Tala

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 19:03

B.nica ai picat la tzanc cu reteta asta. Tot strigam dupa asa ceva acum putin timp in urma. Si la mine o iau razna plantele cand le mut in interior si nici de data asta nu s-au lasat. O sa aplic si eu reteta, sar'mana

tablouri pentru copii
  • 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • 4.937 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 19:50

Tala scumpo, stii cum se spune copilul care nu plange ramane nemancat!
Uite, de dragul tau dau numele cartii pt. ca este f. interesanta si sper sa nu supar Adminii:"Gradina de legume ecologice" de Agnes Gedda

Edit. daca am gresit ii rog pe moderatori sa stearga numele cartii.
  • 0

Tala

Tala

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 20:56

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Tala scumpo, stii cum se spune copilul care nu plange ramane nemancat!Uite, de dragul tau dau numele cartii pt. ca este f. interesanta si sper sa nu supar Adminii:"Gradina de legume ecologice" de Agnes GeddaEdit. daca am gresit ii rog pe moderatori sa stearga numele cartii.
Nu cred ca se supara careva, doar nu faci concurenta aici. Chiar abia astept sa o citesc (am comandat-o deja [pk]). [flo][pup][flo]tablouri pentru copii
  • 0

b.nica

b.nica

Membru senior

• Membri
  • 4.937 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 22:30

Tala, sunt si eu convinsa ca patronii acestui site sunt oameni cum zice romanul "de omenie" si separa intentia buna de smecherii comerciale.
Le multumesc daca nu interpreteaza gresit demersul meu.
  • 0

zuzi.simona

zuzi.simona

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 22:59

am comandat si eu seminte, chiar daca mai am vreau sa incercam si soiurile lor, doar ca am facut cererea in numele altcuiva...

astazi a fost soare si cald si am scos muscatele de la depozitare, le-am fasonat radacinile si tulpinile, le-am muiat radacina in apa si apoi le-am pus in ghivece cu pamant, trebuie sa stea la lumina pana cand se vor putea planta afara; vecinii m-au invatat si eu probez acum primul an, cam 25% din plante par uscate, eu le-am pus totusi in pamant, poate mai dau si din ele. de fapt se procedeaza asa doar cu plantele bine dezvoltate, cu tulpini groase si doar muscatele drepte, nu si cele curgatoare, eu am depozitat tot ce am avut de aceea si procentul de pierdute...

apoi am completat lalelele din jurul terasei, nu stiu de ce dar f. multe au pierit, unele jardiniere sunt pline, in altele ncic o frunza! e adevarat ca eu nu scot bulbii dar nici in gradinita din fata casei nu ii scot si totusi acolo sunt toti mai mult sau mai putin inmultiti, si am folosit aceleasi soiuri...ma gandesc ca la vara sa-i scot pe toti si sa pun bulbi noi in toamna, iarasi pe culori ca acum i-am amestecat rau

gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

• 0

Intrebari Panica

• Sarcina

DanielaAmariei1815
    - Astăzi, 05:55

• Fetita 1 an

Dana00
    - Ieri, 16:09

• Morfologia de Trimestru 3

adeeeee
    - Ieri, 15:17

• Buna ziua

sellagabi
    - Ieri, 08:24

• Picioruse vinete?

Andre0
    - nov 26 2020 21:18

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Cum previn vergeturile în sarcină

MarinaGeorgiana
    - Astăzi, 08:46

• Am primit geanta bebeluşului

Claudia Mote
    - Ieri, 21:58