Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (23)


209 raspunsuri la acest subiect

#181
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 18:53

Tala - ii urez si aici bun venit pe lume micutei Matilda!!! Sa va aduca numai bucurii! [pup]



b.nica - nu cred ca iti vor inflori anul asta, dar nici nu cred ca le-ai pierdut. Planteaza-le si ai sa te bucuri de ele la primvara viitoare!



Olympia - pai pentru aclimatizare ma gindeam si eu la solarul ala...la mine sunt vinturi mari, asa ca sigur mi l-ar lua pe sus...



Anul asta sper ca in sfarsit vom reusi sa vopsim gardul - pe interior si pe exterior - asta sper sa dea un aspect si mai placut gradinii, cel putin din interior - astept o cotatie de la un mester si planuim ca dupa Paste sa "executam"...

De dimineata am pozat irisii pitici galbeni care in sfarsit au inflorit: http://home-and-gard...home-and-garden

sunt asa de frumosi! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#182
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 18:59

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Fetelor, s-a intamplat sa mai plantati cum ar fi pe vremea asta, bulbi de narcise si lalele? Eu le-am descoperit intr-un cotlon in casa si as fi tare suparata daca am sa le pierd .Ma gandesc sa le mai tin putin in frigider sa-si faca "stagiul" acela despre care am citit ca este necesar, am uitat cum se numeste, ceva cu vi... sau va...,[bang]!


Eu scrisesem ca am pus duminica in gradina bulbi de anul trecut, tinuti din toamna pana acum in camera rece. O parte din ei au varfuri verzi, deci sigur vor creste si inflori.

Gabriela, succes la vopsit gardul! Apropo, anul asta ai mai avut castraveti de "dormitor"? [:D]

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#183
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 20 martie 2012 - 21:03

Hei Tala, "...si petrecerea tinu 3 zile si 3 nopti asa de fericiti au fost imparatul si imparateasa cand li se nascu cel de-al 2-lea prunc!" asa ca am si eu timp sa urez numai bine fetitei voastre si voua putere si sanatate sa ii vedeti mari si realizati.


Am ocazia sa laud aratura de toamna! E nemaipomenita! Am avut 2 parcele sapate in toamna si acum am reusit sa seman acolo arpagic, salata si spanac, in timp ce in alte zone din gradina nu se putea sapa din cauza pamantului prea moale.
Da, Liviana, eu sunt doritoare de Dalii, mai ales daca sunt mov sau rosii. Vorbim...
Am umblat la gladiole-au inghetat[q] cu toate ca le-am avut in acelasi loc unde am tinut conservele-conservele nu au patit nimic.
La daliile mele -un bejuliu-crem- nu am avut curaj sa ma uit, dar nu imi fac sperante pt ca nu au fost la fel de protejate ca gladiolele.
Boticelina, ai idee de ce a crapat tulpina unui mar pe verticala? Nu stiu sigur daca e doar coaja sau si tulpina la suprafata(s-a intamplat in toamna, deci nu e de la ger).



#184
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 00:46

Tala, felicitari
Liviana, vreau si eu dalii, daca mai ai
eu am fost tare ocupata zilele astea, am tot sapat,am tot plantat, dar nu prea mai am elan,sunt prea obosita, asa ca azi am chemat un vecin cu tractorul sa ne discuiasca si sa semene lucerna pe terenul pe care am estimat ca n-o sa apuc sa plantez altceva.dar mai am atatea de facut, ma tot invart si nu stiu de ce sa ma apuc mai intai. duminica am fost la targ sa ne luam niste gaini, si in loc de asta, am ajuns acasa cu o capra. copiii au fost foarte incantati, e o placere sa-i dea mancare din palma, ii gadila si e distractie mare. noi ne-am cam necajit, ne-a spus cineva ca nu pare gestanta cum s-a laudat cel care ne-a vandut-o, asa ca probabil duminica mai mergem la targ sa ne-o schimbe.

#185
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 11:11

Liviana...[:D]...nu, anul asta am pus doar cateva (putine) rasaduri de rosii, nici vorbea de castraveti de dormitor! [:D] O sa cumpar rasaduri, desi cred ca totusi castraveti renunt sa mai pun, oricum nu s-au facut ca lumea in niciun an...



Azi a fost rindul irisilor pitici mov sa infloreasca! [olala] Iar de dimineata, cand ieseam cu masina din curte am vazut si primele narcise Tete-a-Tete inflorite - poza maine dimineata! [8D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#186
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 11:33

of am scris f. mult ieri seara si acum intrasem scurt sa completez...nu stiu unde s-a dus mesajul meu [q]

da oricum n-apucasem sa fac poze asa ca la noapte..



tala felicitari pentru bebelina, sa va traiasca!



spor la treaba! [flo]



gradina

[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)





#187
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 11:47

MadalinaM, daliile mele sunt numai rosii. Sa-mi zici pe PM cum facem sa iti dau. Si eu sunt incantata ca pamantul s-a aranjat f bine in straturi, dupa ce a stat sapat la cazma lata din toamna. Unde n-a fost sapat, greu a intrat harletul.
Adita, cu placere, am multe de dat, 2 lazi! Zi-mi pe PM cum sa ne intalnim. As prefera in w-e. Buna investitia in capra, laptele ei e f valoros si e mult mai usor de crescut comparativ cu vaca.
Gabriela, nici eu n-am avut noroc cu castravetii, e o cultura un pic mai dificila, ca si cea cu plantele aromate. Frumosi irisii tai, eu ii admir zilnic pe cei de la gradinita lui Bogdan! Ce culoare vreti sa vopsiti gardul si cu ce marca de vopsea? Am vazut multe garduri de beton care se murdaresc de la noroi si praf, e asa pacat de ele! Voi insa aveti astfalt asa ca va rezista curat.

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre ghivecele de exterior: cele din beton/zgura sunt rezistente iarna? De fapt cam ce ghivece/materiale rezista la -20 grade? N-as vrea sa le mut in casa iarna.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#188
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 11:48

leeloo,
super irisii tai....la tine au inflorit deja,eu numai astazi am in plan sa-i plantez[q][q][q]

tala,
felicitari pt bebe sanatos si frumos!!!!!

#189
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 12:57

Liviana, vreau sa vopsesc gardul intr-o nuanta de crem/beije - nu o sa folosesc vopsea structurata ca e mult prea scumpa (am suprafata foarte mare de acoperit) - o sa folosesc o lavabila de exterior. De marca nu stiu sa-ti spun, se ocupa mesterul. Praf oricum o sa se puna pe el, mai ales la exterior, chiar daca acum avem strada asfaltata, dar macar nu se va mai stropi de noroi...



Bonsai - lasa ca si ai tai o sa fie superbi primavara viitoare! [pup]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#190
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 21 martie 2012 - 17:16

Buna ziua doamnelor... [flo] ce ma invioreaza sa va citesc si sa va vad gradinile... vreau si eu irisi pitici si alte piticanii marunte... care mai e din Constanta sa facem si noi schimb?[:D] ce doar fetele din Bucuresti sunt "in gasca"? [:D]



Noi sambata am pus usturoi, a adus sotul 3 saci de mranita si am imprastiat prin gradina... mi-au mai dat vecinele flori (lalele, narcise si altele care nu le-am retinut denumirea), am pus si primula mai la umbra, Canna in 2 ghivece... in rest masor si eu din priviri zilnic florile ca nu mai am rabdare sa le vad inflorite... Ieri parca explodasera... sincer... cum erau dimineata si ce m-au uimita seara...[pk][pk]



Lalelele rasarite, dar mutate infloresc anul asta?



Nu stiu ce sa fac cu trandafirul pitic la ghiveci pe care mi l-am luat... e inca inflorit... ce ziceti sa-l plantez in gradina sau sa mai rabd?[:-@]



Duminica a primit sotul de ziua lui un pitic solar dulce de tot... si azi ma uitam pe net si mi s-a pus pata pe lampa solara melc si testoasa...[alcool] cum fac cum ma sucesc nu stiu... dar pana la mijlocul verii tot imi iau una... stiti undeva mai ieftine decat aici



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -