Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fiv cu Dr. Dragos Albu 56


234 raspunsuri la acest subiect

#41
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 11:15

buna dimineata,fete[pup]

alilumi[pup]multumesc mult de raspuns.sper sa nu imi iasa nimic[:)]

qiaobing[pup]multumesc de raspuns.inca nu am facut investigatiile date de dr albu.vreau sa le fac la synevo,pt ca nu sunt din bucuresti.si dr albu mi-a zis ca nu trebuie sa bat atata drum.sa vin de seara,ca sa pot recolta dimineata.si ca le pot face la synevo.dar inca nu le pot face din cauza vremii.ei trimit probele in germania.

#42
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 11:22

qiao,uite aici detalii despre tipurile de protocoale:lung -cu versiunile agonist si antagonist si scurt-microflare.

http://www.advancedf...com/ivfstim.htm



________________________________________________________
[;)]



#43
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 13:52

samira [pup] inca nu am citit, incerc sa nu imi provoc neuronul, dar m-am uitat la poze [:D] cea color 3D mi s-a parut super tare si in acelasi timp infricosatoare de cat poate duce saracul ovar. parca ma bucur ca nu am avut decat cate 2 foliculi.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#44
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 14:44

Qiao, spune-mi te rog, cum e cu cele "doar" 7 punctii pe saptamana?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat în libertate deplina (Rudolf Steiner)

DOAMNE AJUTA-NE!

#45
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 15:00

vreau_bebel, dr transfera cel mult trei embrioni daca-s de calitate fff buna,dar daca sunt mai slabuti,poate transfera si cinci....depinde de evolutia ,fragmentarea lor,etc.Pentru a obtine o sarcina multipla,sansele sunt date de Cel de Sus,parerea mea.Sunt fete pe forum carora li s-au transferat mai mult de trei embrioni si s-a prins doar unul.Astea le discuti cu dr dupa punctie si cu embriologul si ei decid cat de viabili sunt si nr celor transferati si ce sanse sunt sa se prinda unul sau mai multi.Succes!
[pup][flo] pe toate!

[gravired] 17+[bibe] [bibe]

#46
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 15:16

Multumesc Miruna! Tu ai reusit din primul Fiv? A fost cu ICSI? Tie cati ti-a transferat?
Sarcina usoara si la termen!

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat în libertate deplina (Rudolf Steiner)

DOAMNE AJUTA-NE!

#47
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 17:47

Angelica, MBK, va tin pumnii sa vedeti dublu la test, cand il faceti?
Ma mai intrebam daca o sarcina gemelara este in pericol in situatia in care mamica este nu prea voinica, 1.60 inaltime si vreo 50 kg.?




-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat în libertate deplina (Rudolf Steiner)

DOAMNE AJUTA-NE!

#48
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 19:51

VREAU BEBE eu pe 27 am punctia si pe 29 embriotrasferul ,testul va fi pe 12 martie!
Cit despre problemele tale legate de greutate ,vreau sa te linistesc avem 2 proaspete mamici de gemelasi(RAMI SI ANASTASIA)care nu cintareau mai mult de 50 kg ,si uite ca desi au avut si ele destule probleme in sarcina isi tin in brate bebei ,parerea mea este ca o sarcina gemelara o duci mai greu indiferent de greutatea corporala.[pup][pup][pup][pup]

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Va urma FIV in februarie.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

#49
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 20:22

Sincer eu ma tem mai mult din cauza inaltimii, mi-e ca nu ar avea suficient spatiu.
Ce analize sunt absolut necesare pt fiv sa le am deja la prima consultatie la dr. Albu, ca daca iese pozitiva punctia diagnostica sa si incepem schema de tratament?
Si apropo de punctii, cunostii problema numarului de punctii limitat la 7 pe saptamana? Stii ce inseamna?




-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)

Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat în libertate deplina (Rudolf Steiner)

DOAMNE AJUTA-NE!

#50
salexa

salexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 19 februarie 2012 - 20:54

ALILUMI multumesc mult.

Vreau-bebel cele 7 embriotransferuri de care vorbea Qiao sunt cele pe care le face dr Albu intr-o saptamana. Nu stiu din ce cauza nu se fac mai multe dar probabil ca au ei un motiv. Dr Albu si dr Mihalca noua ne-a spus ca si varsta viitoarei mamici conteaza, acum nu stiu cat este adevarat.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
23 saptamani [/quote][gravired]+2



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -