Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intoleranta la fir dupa epiziotomie, ati mai avut?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 23:07

De o zi am simtit o durere enorma in jurul taieturii si am simtit ca s-a imflamat ...astazi am mers la medic si mi-a zis ca am facut intoleranta la fir....si anume la firele care sunt sub taietura deci nu le poate scoate [bang] decat sa ma taie din nou ...dar pot sa incerc sa rabd durerea pana organismul le da afara sau se absorb totusi...ce ma fac o sa rezist oare[help]

#2
amik

amik

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 12:22

Buna. Si eu am patit asa. Aveam niste dureri groaznice, la operatie, la oasele bazinului, nici nu mai stiam ce ma durea mai tare. Si simteam o umflatura pe epiziotomie, umflatura care avea un capat ce agata. Evident ca nu m-am mai dus la medic si am asteptat sa imi treaca. dupa vreo max 4 saptamani am gasit pe chilot capatul de ata care se eliminase singur. si m-am rezolvat, vindecat foarte bine apoi!

Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.goo...xandracojocaru2

#3
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 12:31

ar fi bine sa dai mai multe detalii despre tine...

la cate zile de la nastere est,cate fire ai ,ce fel de fire...

eu am nascut luni,natural,miercuri am ajuns acasa,insa joi si vineri durerile erau insuportabile in zona epiziotomiei,.asa incat sambata mi-am convins ginecologul sa le scoata......si totul a fost ok......

ei pun fire resorbabile ,dar care dureaza nici mai mult nici mai putin de 4 sapt!!!![bang][bang][bang]cred ca daca ma lasa atat cu firele,ma spanzuram[q][q][q]

asa ca in fct de cate zile ai de la nastere,poate se pot extrage mai repede...............

#4
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 13:19

Pai chiar astazi am exact 4 saptamani...firele pe exterior au fost scoade demult din a 6 zi dar eu vb de fiere care se absorb care sunt pe interior...si acuma cand am fost care le-a putut scoate le-a scos...dar astea sunt exact sub epiziotomie...n-ai ce sa le faci...intr-adevar mai este timp pana ar trebui sa se absoarba....insa daca s-a umflat si doare, deja e intoleranta la fire..dar desigur mai am totusi o sansa la care sper [batetoba] eu pana acum 2 zile n-am avut nici o problema...nici dupa nastere nu m-a durut defel...am stat normal asezata de la inceput...dar iata ca..

#5
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 18:34

Am facut alergie la fire, si la o saptamana dupa nastere am facut antibiotic, iar dupa 2 saptamani am fost recusuta, cu alt fel de fir, in sala de operatii cu anestezie generala. Practic a trebuit taiat din nou si curatat tesutul danificat. In prima saptamana mi-au tot "picat" unele fire exterioare. Bine-inteles ca picand, nu aveau cum sa-si faca treaba, adica sa tina taietura unita, ca sa se vindece.

Daca epiziotomia e mica poate sa se refaca si fara a fi recusuta, dar daca e mai maricica, sunt slabe sanse. Trebuie mers la doctor imediat ca inflamatia pe o taietura mare se poate infecta extrem de repede.

Cat despre eliminarea firelor... eu ma indoiesc sincer. Daca organismul nu reuseste sa absoarba firul, singurul mod de a-l elimina este prin intermediul puroiului, ca atunci cand iti intra o aschie in deget.

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza

#6
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 21:59

Epiziotemia e foarte mica...practic nici nu se observa ...si am fost cusuta foarte bine...de aia d-na dr nu vrea sa ma taie din nou...mi-a zis la fel si ea ca mai bine asteptam sa faca puroi sa iasa singure...acest lucru se mai intampla la intoleranta ...adesea la operatiile cezariene sau altele...dar imflamatia nu e grava mi-a explicat dr, doar ca doare ...adica tre sa suport...mi-a zis in caz ca o sa doar insuportabil recurgem la taiat din nou si scos firele alea...dar ma intereseaza in cat timp organismul poate sa le dea afara??[bang][bang][bang][bang]

#7
bonsai

bonsai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 18 februarie 2012 - 00:55

ramane de vazut cum evolueaza in zilele urmatoare.....daca nu se amelioreaza....eventual cutit,dar sa stii ca unele fire dureaza si 6 saptamani....

cele de la piele,le-am scos la 5 zile,iar cele vaginale au cazut doar pe la 6 sapt......

#8
VIOIKA76

VIOIKA76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.742 mesaje

Postat 18 februarie 2012 - 13:31

Buna!
Sa sti ca si eu am patit la fel la nasterea celui de-al doilea copil.
Mi se umflase locul unde aveam taietura,si ma durea dar nu insuportabil,iar cand ma spalam(foloseam ceai de galbenele)am observat ca iesea din rana ceva albicios,binenteles ca am fugit la medic.Mi-a zis ca sunt firele care nu se topisera si sa astept.
Am asteptat dar nu mi-a trecut,am mai fost o data la medic si raspunsul a fost la fel si tin minte ca atunci cand ma spalam apasam pe locul respectiv si ieseau resturi de ate si un fel de puroi.
Pana la urma incetul cu incetul au iesit resturile de ate si locul s-a vindecat.Eu nu am facut infectie,nu am facut febra.
Totul a durat 6 saptamani.
Sanatate!

Vio mamica, de Ana(13.12.2003) si Dragos(22.12.2008)

#9
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 16:44

Durerile deja nu mai sunt atat de mari sper ca se va vindeca si la mine curand...o sa-mi i-au o crema de galbenele ca am inteles ca ajuta si ea. Merci ca a-ti raspuns [flo][flo][flo][flo][flo]

#10
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 17:40

Buna! mai am cateva zile si se fac 6 saptamani de la nastere, durere m-a lasat de tot...si nu mai este imflamat ...ma doare doar daca palpez in jurul epiziotomiei....cred ca totusi s-au topit firele, cum mi-a zis si dr ca chiar daca am facut intoleranta la fire e posibil pana la urma totusi sa se absoarbe...in curand merg la control sa vedem ce o sa-mi mai zica[8D][cool]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -