Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat timp suge bebe la o masa?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 10:14

Al meu a facut fototerapie pt o bila mare dar stiu ca era ff somnolent si refuza sa suga..eu stiam ca icterul da somnolenta si lipsa poftei de mancare..acum probabli ca depinde de organism..oricum ma pot "lauda" cu un bebe nemancacios..la 2 saptamani manca doar 10-20 ml o data la 4-5 ore asa ca...[bang]150 ml a mancat la 1 an si 2 luni..atunci am considerat-o o mare sarbatoare..acum la 1 an si 9 luni tot 150 mananca la masa de seara...asta tinand cont ca peste zi nu mananca aproape nimik..adica cam 2-3 lingurite de mancare la masa plus cateva stiksuri sau 2 biscuiti intre mese..asta asa ca sa fiu eu un pic mai linistita ca are totusi ceva in stomac...

Mami Andieelen iti doresc un bebe mancacios si sanatos..e tare rau cand bebe nu mananca, crede-ma..[q]

#12
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 13:41

bebe al meu astazi implineste 4 saptamani....primele 2 saptamani manca 5 min ...maxim 10 si putea fi din ora in ora sau chiar sin 2 ore...apoi a inceput sa pape 10 minute minim si 20 maxim...papa 5 min la inceput fiindca adormea la san si nu mai sugea asta tot din cauza icterului...insa daca sta cum zici 3 ore la san fii sigura ca nu papa 3 ore...el are un stomacel micut nu incape foarte mult...insa suge cate un pic si se opreste si mai doarme apoi iar se trezeste...e bine ca suge macar cu pauze...al meu daca adormea nu mai sugea lasa pieptul trebuia sa-l pisc de obraz sa-l mai trezesc...eu ma speriasem ca mananca prea putin...insa acum m-am mai linistit ...el stie cand ii este foame...si are scaunele normale si pipi face bine deci nu ramaine flamand si laptic am pentru 3 [:)] Sa stii ca alaptatul nu are ceas...nu exista...cand doreste atunci ii dai si cat doreste...unii copii sug repede cat au nevoie si atat altii mai lent..si cantitatile de lapte care le bea sunt de fiecare data diferite ..niciodata la fel..asta in cazul alaptatului natural! Numai bine mamicilor pupici!

#13
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 14:19

Anisoara ce-mi place cum ai scris. Se vede ca esti senina, mai senina, mai linistita decat la inceput. E bine!
Si mai e ceva: nici laptele nu are mereu aceeasi consistenta/compozitie. Uneori potoleste setea, e mai ... subtire sa zicem, alteori e mai gros, hraneste bebelusul.
De aceea proba suptului este irelevanta si mai ales stresanta! De aceea bebelusii alaptati la san au alt ritm de a suge. Si e bine asa. Cel mai bine [flo]

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#14
anisoara901

anisoara901

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 15:53

Theo, m-a indemnat cineva la surse corecte si complete de informare [flo][flo][flo][flo]dupa care am realizat si eu ca intr-adevar e asa...[pk][pk][pk]


#15
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui anisoara901

Theo, m-a indemnat cineva la surse corecte si complete de informare [flo][flo][flo][flo]dupa care am realizat si eu ca intr-adevar e asa...[pk][pk][pk]



Ma bucur ca ai stiut sa alegi sa te informezi corect. Sa stii ca sunt multe persoane care refuza informarea!
[asia]

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#16
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 17:13

Citat:
citat din mesajul lui meb

Felicitari, andieelen, esti o norocoasa ca ai laptic si ca bb e mancacios. Nu te ingrijora, nu mananca el mai mult decat are nevoie, dar se simte in siguranta sa stea la pieptul tau si sa-ti auda bataile inimii. Mai si papa in acelas timp, descopera lumea in mod confortabil [cool]. Nu va dura mult. Ai mei dupa 2 luni n-au mai cerut atat de des.
In general, vomita pentru ca regurgiteaza, inghit aer mancand si cand il dau afara iese si ceva laptic.
[flo]

meb



exact[:)] nu te teme ca nu-i faci rau ,surplusul de lapte il da inapoi ..
si programul de papa si-l va forma singur pe parcurs ,da-i sa suga la cerere[pup]
ps:daca vrei sa verifici cantareste-l inainte sa-i dai papa ,sa vezi cat lapte mananca mai exact




Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

#17
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 18:10

Ffff interesant filmuletul urmator. Si important. Si bun.
http://totuldesprema...video/alaptarea
Este din emisiunea "Totul despre mame" de la Prima TV, emisiune din 15 febr 2012.

Doresc tuturor alaptare frumoasa! Si succes in alaptare!!!

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#18
andieelen

andieelen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 20 februarie 2012 - 21:55

Buna mamici! Multumesc foarte mult pentru sfaturi! Azi am fost cu bebe la doctor. Se pare ca inca mai are icter dar nu de-asta sugea atat de mult. Se pare ca are colici si suptul il linisteste. (Nu ma asteptam la asta). Partea buna e ca saptamana asta a luat 500 g in greutate. [grasa] Partea proasta e ca de la atata supt i s-au agravat colicile [:(] din cauza ca punea lapte proaspat peste lapticul din burtica care era nedigerat. Dl. doctor ne-a sfatuit ca dupa ce termina o masa (nu mai mult de o ora de supt) cel putin 2 ore sa nu ii dau sa suga chiar daca plange[q]. O sa incerc sa fiu tare si sa nu mai cedez.
inca o intrebare pentru mamicile de baitei> Ati observat vreodata cand plange bebe ca i se intaresc testiculele sau numai unul din ele?


#19
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 20 februarie 2012 - 22:34

Citat:
citat din mesajul lui andieelen

Buna mamici! Multumesc foarte mult pentru sfaturi! Azi am fost cu bebe la doctor. Se pare ca inca mai are icter dar nu de-asta sugea atat de mult. Se pare ca are colici si suptul il linisteste. (Nu ma asteptam la asta). Partea buna e ca saptamana asta a luat 500 g in greutate. [grasa] Partea proasta e ca de la atata supt i s-au agravat colicile [:(] din cauza ca punea lapte proaspat peste lapticul din burtica care era nedigerat. Dl. doctor ne-a sfatuit ca dupa ce termina o masa (nu mai mult de o ora de supt) cel putin 2 ore sa nu ii dau sa suga chiar daca plange[q]. O sa incerc sa fiu tare si sa nu mai cedez.
inca o intrebare pentru mamicile de baitei> Ati observat vreodata cand plange bebe ca i se intaresc testiculele sau numai unul din ele?



Din cite stiu eu teoria asta cu laptele nedigerat e invechita. Bebele nu plinge ca ii e foame cind are burtica plina. Eu zic sa ii dai de mincare cind simti tu ca ii e foame si nu dupa ceas.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#20
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 21 februarie 2012 - 01:57

of, la varsta asta digera instant aproape laptele.nu prea exista lapte nou pe lapte vechi.

ai incercat sa il tii in wrap, la verticala, timp in care tu iti vezi de treaba , citesti, mananci, etc.

contactul burtica pe burtica face f bine.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -