Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Esti pregatita pentru al doilea copil?


164 raspunsuri la acest subiect

#11
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 18:13

Eu l-as face si pe copil nr 2, si pe copil nr.3. [olala] Pe sot abia l-am convins pt copil nr 2, insa "nu acum" [q][q] Si tot legat de bani/datorii, desi copil nr. 1 nu ne-a pus finantele greu la incercare. Zau! Desi i-am cumparat de toate, nu am simtit cine stie ce efort suplimentar. Si nu avem salarii uriase, ci normale, avem rate la casa etc. etc. Doar am redus din cheltuielile noastre (ale adultilor), am gasit modalitati mult mai ieftine de-a ne petrece timpul. In fine, este mic, probabil cand va creste vor fi si altele cheltuielile (desi nici varsta de 3 ani nu-i ieftina cu pampersi, mancare speciala, jucarii).

Legat de educatie: investim intr-o asigurare special pt asta (sper ca nu aruncam banii de pomana). Tb sa recunosc ca o gradinita privata cu taxe de 500 euro/lunar este inaccesibila noua, insa si o gradinita de stat poate asigura o educatie corespunzatoare.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#12
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 18:32

Uite, Blackgirl0, tu vorbesti despre redus cheltuielile adultilor, modalitati mai ieftine de petrecut timpul, asigurare speciala etc, dar daca esti in situatia cand nu mai ai de unde taia NIMIC? Ce sa mai reduc din cheltuielile mele? Haine nu-mi mai cumpar decat in caz de extrema necesitate, nici vorba de coafor, cosmetica si altele asemenea, nu merg la spectacole, filme, nu ies la restaurant, copilul e la gradi la stat (vine scoala, nici vorba de afterschool - noroc ca o am pe mama)... Deci exista persoane care efectiv nu mai au ce taia din cheltuieli, asta vad ca se intelege greu... si atunci ce-i ofer unui al doilea copil? Ca nu prevad marirea veniturilor intr-un viitor cat de cat apropiat...
Ma scuzati de ton, dar ma amaraste ca unii chiar nu cred ca e posibil sa nu mai ai cu ce creste (decent) inca un copil...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#13
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 18:57

Natalia, nu era vb sa te judec (cum crezi...) Insa de cand avem copilul altfel chibzuim banii, cautam si alte modalitati de-a avea un venit. Suntem clar mai preocupati din acest punct de vedere. Eu aici am vazut marea schimbare. Si ma gandesc ca in conditiile in care majoritatea lucrurilor de bb deja le avem (carucior, patut, hainute, jucarii), un nou copil nu va fi o povara in plus.

Si zambesc caci nici noi nu facem nimic din lista descrisa de tine, concediu lipsa de aproximativ 4 ani. Si noi ne vom baza pe mama pensionara sa ne tina copilul dupa gradinita/scoala, cum si pe mine m-a crescut bunica.

In fine, cred ca depinde si de ceea ce parintii inteleg prin crestere decenta a unui copil (unii poate se gandesc la scoli din strainatate, nu ca ar fi un lucru rau, ci dimpotriva). Io nu am de gand sa fac ca asistenta mea care munceste in 3 locuri pt a-i lua fetei de 16 ani un iPhone, geaca de 350 ron si parfum de 200 euro.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 19:04

Nu zic ca n-ai dreptate, dar eu nu-mi fac griji de perioada de bebe (am si eu hainute gramada, carucior, patut etc de la Denis), ma gandesc insa la perioada dupa 5-6 ani, cand incep sa-si dea seama si copiii de lipsuri, de ce au altii si ei nu... Totusi, eu imi doresc ff mult inca un copil, asa ca... nu pot sa zic categoric ca nu il voi avea niciodata [:D]
Eh, om vedea [flo]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#15
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 19:10

Revin, acum m-a lovit o revelatie: am impresia ca inconstient caut persoane care sa-mi combata argumentele, care sa ma "convinga" ca totusi se poate inca un copil [:D] Ce credeti, asa o fi [:I]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#16
ANDREEA_23_

ANDREEA_23_

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 11:46

Nuuuuuuuuuuu! Am un baietel care face cat 2 copii. Mie imi ajunge desi sotu vrea si o fetita :)

#17
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 17:11

As fi vrut 2 copii...insa atunci cand am fost pregatita si dornica am pierdut 2 sarcini...acolo au incetat incercarile mele...iar anul trecut cand am ramas insarcinata accidental am ales sa renunt...nu pot spune ca sunt impacata cu asta, dar a fost alegerea mea si a sotului. motivele: el e plecat din tara (lucreaza in strainatate), diferenta de varsta intre cei doi copii de 10 ani e prea mare, nu cred ca as avea rabdarea sa o iau acum de la capat cu pampersi, colici etc...resurse financiare s-ar gasi, nu cred ca nu ne-am fi descurcat, dar singura cu 2 copii care sa isi vada tatal odata la 2-3 luni...hmm...mai bine nu....

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

#18
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 19:15

Daaa, noi ne dorim din tot sufletul alt copil, mai ales o fetita. Ar fi greu, nu zic nu, dar mai am lucrusoare ramase de la Lucas si in mod sigur ne-ar ajuta mult in urmatorii ani. Dar de curand ne-am dat seama ca si Lucas are nevoie de alt copil in casa, ca se simte singur, chiar daca merge la gradinita si se joaca si cu verisoara. L-am vazut cat de fericit e cand merge la bunici (parintii mei) si vede atata lume... se vede ca se simte ca un peste un apa.



Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)



Lucas

poze cu mogaldeatza

http://blogulluilucas.blogspot.com/

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Regula de aur de 24 de carate: "Poarta-te cu copiii tai asa cum ti-ai dori sa se poarte altii cu ei"

#19
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 19:58

Nu stiu daca 'a fi pregatit' este sintahma corecta. Nu am fost pregatita nici pentru prima si a iesit super! (toata experienta, nu numai fetita). Da, ne dorim inca un copil si la fel ca blackgirl0 am constatat ca putem avea concedii si placeri personale chiar daca ne-au crescut cheltuielile (si nu am castigat la loto! [:D]). Cand - este o decizie personala. Nu sunt foarte incantata de trendul actual de a face copiii la 1 sau 2 ani unul de celalalt, deci o sa mai asteptam putin pana ce vom scrie la odisee.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#20
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 20:04

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Nu-i judec pe parintii care raspund NU la aceasta intrebare, insa uneori simt un fel de revolta interioara cand aud raspunsul asta... Stau si ma gandesc la bunicii mei, care au avut si cate 4 - 5 frati si au ajuns oameni la casa lor cu tot ce le trebuie, in conditii destul de vitrege...


melise, una dintre cauze, foarte tragica de altfel, era mortalitatea infantila foarte foarte ridicata. De aici si expresia "sa-ti traiasca" atunci cand cineva zice ca are copil.

Pe undeva, si sper sa nu supar prea multa lume, cred ca si noi suntem un pic mai individualisti si mai egoisti decat erau bunicii si strabunicii nostri. Si asta conteaza in masura in care a face un copil inseamna si altruism.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -