Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Esti pregatita pentru al doilea copil?


164 raspunsuri la acest subiect

#151
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 00:07

Eu una nu gasesc a fi o sarcina imposibila sa cresti un copil, sau mai multi dupa 50 de ani. Cred ca mai multi dintre noi, cei nascuti inainte de 1990, am fost crescuti de bunici. Concediul de crestere al copilului era foarte scurt, in jur de 3 luni, si multi parinti nu erau incantati de crese asa ca bunicii ajungeau, practic, sa creasca copiii. Poate nu mai ai la fel de mult energie la 50 + ani, dar compensezi prin mai multa rabdare si experienta. In plus, nu cred ca se decide nimeni sa faca copii dupa 50 de ani fara o situatie financiara buna. Pentru ce nu poti face exista bone, crese, gradinite. Si sunt destule modalitati de a te juca cu un copil mic care nu presupun alergat. Cel mai important este sa ai sprijinul partenerului, restul te invata nevoia si descoperi uneori resurse nebanuite.

Inca ceva, de multe ori bunicii copiilor facuti la 30 de ani inca lucreaza asa ca nu pot ajuta la cresterea copilului si, de asemenea, fratii, surorile au cu siguranta viata lor si un serviciu mai mult sau mai putin solicitant, asa ca parintii sunt obligati sa se descurce singuri.



#152
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 01:03

Camelia, nu vreau sa fiu Gica contra, dar situatia nu este atat de roz cum o prezinti. Bunicii de care vorbesti in prima parte a mesajului se intelege ca sunt pensionari. Nu comparam disponibilitatea unui angajat cu cea a unor pensionari.

 

Unei mame angajate, cu copii mici la 56 de ani, iti spun eu ca ii este greu.

 

Sa spui ca atunci cand te joci cu un copil mai micut nu e nevoie sa alergi dupa el e naiv. Ca sa cresti un copil darmite doi trebuie sa fii in forma, sa ai energie.

Eu salut in principiu mamele varstnice cu copii mici, ca si eu sunt una, dar la 56 de ani mi se pare destul de complicat totusi.

Poate doar in eventualitatea ca acei copii sunt crescuti de bone, ceea ce iarasi nu mi se pare cea mai fericita situatie.



#153
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 08:10

Ooo, sunt dezamagita. De ce sunt exclusi tatii .Poate sunt ( mai tineri) , poate au energie mai multa, barbatii au mai multa energie cand vine vorba de activitati sportive, le place sa se joace cu copiii , sa joace fotbal , tennis.

Sa nu subestimam, deci, rolul lor;)

 

Cand vorbiti de disponibilitate pentru copii nu uitati ca datoram atat de mult educatorilor, ingrijitorilor , profesorilor , de toate varstele, pentru timpul pe care il petrec cu copiii nostri.

Cei care lucreaza in crese, gradinite, childminderi, bone, nu sunt doar pana la 40 de ani.

 

Mama de care spunea Ella sigure in culmea carierei, isi plaseaza copiii la 9 am la cresa sau bona si pleaca linistita la munca, cand ii recupereaza , le da sa manance, ii imbaiaza , le citeste o poveste si le spune noapte buna.


Editat de Collins20, 06 aprilie 2019 - 08:17 .


#154
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 09:36

Am vrut sa scriu si apoi am sters. Adevarul este ca nu suntem, niciuna dintre noi, in situatia aceea, asa ca putem vorbi doar din perspectiva imaginara.

Eu una nu as face copil la 56 de ani, nu cred ca m-as descurca fizic cu ingrijirea lui , si nu i-as oferi cea mai buna versiune a mea. Dar, de ce nu, poate altii pot!



#155
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 10:25

Am o amica ce a facut copil la 50 ani. Nu are ajutor din partea familiei. Ii este foarte greu, dar e fericita. Si daca si copilul e fericit se poate trece peste toate.



#156
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 12:08

Așa e. Cita vreme ambele părți sint fericite e perfect. Oricum, fiecare părinte va afla părerea copiilor, cind aceștia  încep sa ajungă la adolescenta, pe la 11-12 ani! [smulgpar] Și atunci sa vezi critici, judecați și păreri necerute! Nimeni nu judeca mai aspru ca ei! [batcap]



#157
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 12:50

Asa e Letitia, foarte adevarat, cum relatam din experienta proprie, sora mea i-a spus mamei ca e batrina , cind a plecat intr-o tabara, pe peronul garii, in comparatie cu alte mamici.

 

O fi irelevant ce am scris, insa e o experienta.

 

Nici eu nu as face sub nicio forma un copil la virsta asta, lasind la o parte problemele de sanatate ale copilului, ins anu as avea sub nicio forma rabdarea si disponibilitatea ce am avut-o la( aproape) 30.

 

Si am sa insist sa spun ca mi se pare cumva egoist-tot din punctul meu de vedere(si experienta mea), te gindesti doar la tine, ca obtii ce vrei, insa pentru copil nu vad absolut niciun avantaj sa aibe parinti in virsta.



#158
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 12:57

HahahaDana! Fiu-miu mi-a spus că-s bătrâna cind am împlinit 38 de ani! In comparație cu el care avea 8 ani, eram batrina! [:-)))]



#159
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 18:54

Nu știu, eu văd femei aici la 50 de ani care sint in mult mai grozava forma ca mine. Cincizeciul de azi nu este cel al bunicilor noștri. 

 

Mie mi se pare foarte aiurea cind aud ca parintii sint judecați de către copii cu privire la vârsta lor...e prima oară cind aud așa ceva. 

 

 



#160
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 22:26

x

 


Editat de Fleurdelise, 06 aprilie 2019 - 22:27 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -