Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Esti pregatita pentru al doilea copil?


164 raspunsuri la acest subiect

#141
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 aprilie 2019 - 22:36

On-topic: Pepco are dreptate in ceea ce afirma.

 

Ioana

 

multumesc, Ioana.



#142
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 03 aprilie 2019 - 01:03

Nu intamplator am adus in discutie familiile de imigranti si al 2lea sau al 3lea copil.

Discutia cred ca e valabila indiferent de tara de origine, pentru ca imigrantii, de vin cu tot satul dupa ei, in cuplu sau singuri, au ceva in comun: incep o noua viata. Si in viata asta noua apare uneori un copil, alaturi de copii mult mai marisori sau chiar adulti. Mi se par foarte frumoase aceste familii.

(Aveam si o colega de forum, concitadina cu mine, in aceasta situatie, n am mai citit o demult.)

 

Cum spuneam originea e mai putin importanta, am tinut sa precizez imigrantii de origine europeana, ca pe astia ii stiu mai bine, intre ei ma invart.

 

Desi familiile numeroase de alta origine decat europeana, in care copiii sunt crescuti " la comun" si predomina mentalitati legate de " onoare" , "rusine" sunt aici mai mult un mit decat o realitate.

 



#143
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 03 aprilie 2019 - 07:15

Exista un timp in jur de 40 ani plus minus 2-3 ani cand femeile care nu au copii si mamele isi pun intrebarea si/sau apare dorinta de a  ( mai) avea un copil. Ceea ce in Romania nu prea se intampla, in alte tari e normal, o femeie la 40 ani nu e prea batrana pentru a avea copii. Conteaza mult societatea in care ne invartim pentru a lua unele decizii in viata. Insa un copil e ceva special si o binecuvantare



#144
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 03 aprilie 2019 - 10:26

adevarat. comune, sate depopulate. pentru una din zonele mentionate de tine, uite ce zice o stire:

 

"Jumatate din forta de munca a comunei e in afara tarii si vine acasa doar de doua ori pe an."

 

adica vreo 3500 de oameni.

Pepco, astia sint plecati la munca, nu stau sa creasca copiii in comun. Cu alte cuvinte stau acasa in loc sa mearga sa cistige bani. Unde ai auzit chestia asta?



#145
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 03 aprilie 2019 - 12:56

Nu intamplator am adus in discutie familiile de imigranti si al 2lea sau al 3lea copil.

Discutia cred ca e valabila indiferent de tara de origine, pentru ca imigrantii, de vin cu tot satul dupa ei, in cuplu sau singuri, au ceva in comun: incep o noua viata. Si in viata asta noua apare uneori un copil, alaturi de copii mult mai marisori sau chiar adulti. Mi se par foarte frumoase aceste familii.

(Aveam si o colega de forum, concitadina cu mine, in aceasta situatie, n am mai citit o demult.)

 

Cum spuneam originea e mai putin importanta, am tinut sa precizez imigrantii de origine europeana, ca pe astia ii stiu mai bine, intre ei ma invart.

 

Desi familiile numeroase de alta origine decat europeana, in care copiii sunt crescuti " la comun" si predomina mentalitati legate de " onoare" , "rusine" sunt aici mai mult un mit decat o realitate.

 

 

si eu am o prietena din bulgaria care a re un set de "before" and "after" :))). 

 

si dai, ai dreptate, nu crescuti cu bunicii, caci bunicii sunt la 1 mil km distanta



#146
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 aprilie 2019 - 14:37

Exista un timp in jur de 40 ani plus minus 2-3 ani cand femeile care nu au copii si mamele isi pun intrebarea si/sau apare dorinta de a  ( mai) avea un copil. Ceea ce in Romania nu prea se intampla, in alte tari e normal, o femeie la 40 ani nu e prea batrana pentru a avea copii. Conteaza mult societatea in care ne invartim pentru a lua unele decizii in viata. Insa un copil e ceva special si o binecuvantare

 

Eu am 3 colege de serviciu care au avut al 2lea copil la 40ani, resp 43ani. 



#147
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 12:48

Eu am o colega care a facut primul copil la 52, al 2lea la 56. 



#148
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 18:12

Eu am o colega care a facut primul copil la 52, al 2lea la 56. 

 

 

Ella, copiii sunt OK amindoi ? 



#149
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 20:50

W

 

Eu am o colega care a facut primul copil la 52, al 2lea la 56. 

Wow! Sunt sigura ca sunt ok copiii, cu toate testarile genetice si progresele medicinii. Dar ma intreb daca mama este apta sa reziste la solicitarile a doi copii mici (ca ma stiu pe mine, cat de obosita sunt, cu unul, nascut la 42). Sper ca are destul ajutor din partea familiei.



#150
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 05 aprilie 2019 - 22:02

Care familie? Părinții lor probabil au 80 de ani dacă mai trăiesc, frați, surori or fi având viața lor, copii, nepoți.

 

Asta ca unii fac copii in virsta e partea ușoară a problemei. De-abia după asta urmează greul. Nu e ușor la 30+ sa alergi după ăștia mici, dar mite la 50. Cind mai faci și o artrita pe la genunchi, un diabet, te dor toate cele, șamd.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -