Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Greva suptului


26 raspunsuri la acest subiect

#21
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 20 februarie 2012 - 05:39

Eu as spune ca tu sa bei ceaiurile respective (anason, chimen si fenicul) si sa ii dai cind cere, in somn, cind o vezi dispusa sa suga. Daca molfaie sinul, il refuza si apoi baga mina in gura nervoasa, ma gindesc ca ceva acolo o deranjeaza... Si sa tragi cu pompa cit mai des ca sa nu pierzi lapticul pina isi revine... Si sigur ca trebuie sa incerci sa te odihnesrti si sa gasesti niste mijloace sa invingi stresul... insa stiu si ca e usor de spus, greu de facut.[pup]

Si poate sa investighezi si cu ajutorul altui medic problemele medicale: gitul, poate si urechile, daca o dor urechile nu poate sa suga, daca are o ciuperca sau o alta infectie pe limba si in git, la fel; eu as investiga si stomacul, cum face digestia etc.). Daca nu l-a refuzat de la inceput si a mers bine pina la doua luni, tot ce e posibil sa fie o problema medicala si rezolvarea ei sa o aduca inapoi la sin.

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)


#22
TeoTeutza

TeoTeutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 17:18

Buna mamici. De vreo 2 zile si eu patesc la fel cu fetita mea in varsta de 20 zile. Nu mai vrea sa mai suga decat daca e putin adormita, cu ochii intre-deschisi si noaptea suge. O fi greva suptului??? cum spuneti voi aici? Sau o fi de la colici?



#23
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 18:20

Sau de la caldura... nici a mea nu mai suge cine stie ce. Doar noaptea pe la 3-4 si apoi dimineata la 6. Nici cu mancarea nu prea mai merge... noi avem deja 9 luni si incepuse tare bine. 

Insa vad ca nici cel mare nu mai mananca cum obisnuia. De asta zic ca o fi si de la caldura. 



#24
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 06:22

Ela04 [flo2] relax.Pana si Eva cea mancacioasa de vreo saptamana si ceva nu mai mananca carne deloc,nici mancare...foarte putin,Si nu pare afectata.O fi de la schimbarile astea climatice,ba cald de te topesti,ba racoare....cata vreme au scaun si fac pipi sunt ok.


Editat de eumada, 26 iulie 2013 - 06:22 .


#25
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 08:22

    Cu baiatul mai mare am patit ce ziceti voi. Cam pe la 3 luni si jumatate, dintr-o data, a inceput sa refuze sanul. Pentru ca era deja pe alimentatie mixta (completam cu lapte praf dupa ce termina de supt la ambii sani) m-am gandit ca e doar lenes si prefera biberonul. M-am muls si am pus laptele in biberon - scuipa si biberonul. Daca ii puneam laptele praf in biberon - manca. De aici am dedus ca nu mai vroia laptele meu. M-am gandit ca am mancat ceva si nu ii place, dupa doua zile am incercat din nou - la fel. Dupa o saptamana de greva am renuntat si l-am trecut total pe biberon in care ii faceam amestec din laptele meu (cat a mai fost) si lapte praf. 

   Baiatul mai mic a fost innebunit dupa san. La 6 luni, cand n-a mai avut ce suge (cu toate ceaiurile si prafusoarele de pe lume) trebuia sa pun biberonul cu lapte la subrat, tetina langa san si asa sugea, pacalit.



#26
catadeea

catadeea
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 12:50

Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine ce sa fac. am o bebelina care ieri a implinit 3 luni . dimineata a papat laptic ( o alaptez la san ) in jur de ora 7:30- 8:00 . la 9 a facut nani iar pe la ora ora 10:30 a inceput sa-si pape manutele,semn ca ii este foame ( asa ma anunta ea ).am pus-o la san si a tras de 2 ori,a inceput sa se enerveze si sa ma muste tare de san,dupa care a inceput sa planga si a refuzat sanul.si-a bagat degetelul in gurita si a inceput sa traga de zor.am lasat-o putin dupa care am pus-o iar la san. aceeasi problema.am incercat eu sa ma mulg dar curge un pic cam greu,plus ca si sanii imi sunt cam moi. inca de la nastere imi manca la interval de o ora ziua, iar noapte la 2-3 ore. iar acum am patit asta. chiar si azi-noapte s-a trezit mai des decat de obicei. de luat in greutate cred ca stam f bne. s-a nascut cu 3450 g iar la 2luni si 2 saptamani avea 6400 g. ce sa fac? oare imi pierd laptele? AJUTORRRRR

 



#27
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 23:55

La 3 luni e puseu de crestere, deci bebe va dori sa stea mereu la san. Pune-o la san cat de mult, si din ora in ora daca doreste, va stimula productia laptelui, si in cateva zile se va stabiliza productia din nou. Nu iti pierzi laptele, nu e nevoie sa bagi completare, doar pune-o cat de mult la piept zilele astea si va fi bine. Eu la perioade de puseu eram cu bebe agatat de piept non-stop, dar trec zilele astea. Gura bebelui scoate mult mai bine lapticul decat orice pompa, sa stii [:)]  Greutatea e foarte buna, te-ai descurcat foarte bine pana acum, si o sa poti sa mergi inainte in continuare [flo2] [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -