Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat mai costa o bona in Bucuresti?


146 raspunsuri la acest subiect

#21
Tina33

Tina33
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 februarie 2012 - 18:48

Tora, din ce inteleg eu, voi nu ati renunat la bona aceasta pentru ca fetita cea mica (Ana) s-a obisnuit si se intelege foarte bine cu ea...
Totusi, ai putea avea o discutie deschisa cu bona si sa-i prezinti exact solicitarile tale. Sa reinnnoiesti cumva "clauzele contractuale". Nu stiu ce varsta are, dar din ce spui tu, pare a fi trecuta de 50 de ani... deci cel putin teoretic, ar fi relativ simplu sa poti comunica firesc si clar cu ea... mult mai bine decat cu o bona-studenta sau foarte tanara.
Pe de alta parte, acestea sunt dezavantajele bonelor in varsta: - se adapteaza mai greu la schimbari de program, la schimbarea cerintelor initiale si au o rezistenta scazuta la efort (respectiv plimbari, drumuri cu copilul)...
Eu zic ca o discutie deschisa, cu un pic de dimplomatie, v-ar putea readuce al un consens firesc... daca nu, cel putin s-ar lamuri apele.

Nici mie personal nu-mi place sa-mi "bodogane" cineva atunci cand am o anume pretentie/solicitare, in cadrul unui serviciu, pe care il platesc. Tocmai de aceea consider ca daca sunt frustrari , nemultumiri tinute, nespuse si perpetuate, problema se acutizeaza si nu e bine, nici pentru tine si fetita si probabil nici pentru ea.

Oricum, revenind la titlul topicului (cat mai costa o bona in Bucuresti), in opinia mea, platesti destul de mult pentru mai nimic.
Pentru 2-3 ore pe zi (5 zile pe saptamana) 7,5 mil (lei vechi) e f. mult. Pentru timpul acesta de supraveghere (2-3 ore/zi), care include dus si adus fetita de la gradi, plimbari in parc, dus si adus de la cercurile (sau cursurile) de aptitudini, cred ca gasesti relativ usor bona cu 400 Lei (4 mil vechi).
Stiu cazuri cand pentru un pret mult mai mic (de 7,5 mil vechi), bona se ocupa si de supraveghere si ajutor la lectii, o limba straina (engl)...

#22
mamavlad

mamavlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 23:18

m ajuns la un compromis, ii dau tot 15 mil pt 10 ore care evident ca nu-s 10, mai face curat de ochii "soacrei", dar nu sunt multumita.a trebuit sa renunt la femeia de curatenie si ea nu face mare lucru. Sunt disperata ca Vlad merge la scoala din sept de la 8 la 17 si inca nu pot renunta la ea pt ca e tot timpul racit si nu-mi pot lua concediu, nici n-am alt ajutor...

#23
mamavlad

mamavlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 23:23

Scuze pt mesaj. Spuneam ca ceva nu-i in ordine Tora cu bona ta, sigur ceva nu-i convine.Mai bine vorbesti cu ea altfel risti sa te lase balta.
Am patit la fel cu bona mea cand l-am dat pe Vlad la gradi, nu a vrut micsorare de salariu chiar daca venea doar 4 ore din 10, asa ca....vezi mesajul de mai sus...

#24
grigutza

grigutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 00:06

Eu am inceput cu un program scurt (de adaptare cu casa si copilul) 4 ore zi/ 600 ron luna si apoi trecerea la programul intreg astfel: pentru 10 ore zi + o seara (la alegerea noastra, in we)/ 1400 ron luna. Este o femeie extraordinara, merita din plin toti banii si tot timpul imi da de inteles ca este foarte multumita cu suma stabilita (in parc mai discuta cu alte bone si ar fi stiut sa mentioneze ceva daca afla ca sunt altele preturile).

#25
justina16

justina16
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 10:14

Draga grigutza, Pe bona ta ai gasit-o printr-o agentie, recomandare sau ai dat anunt?

#26
mamavlad

mamavlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 10:59

Culmea e ca cele mai bune bone le gasesti prin agentie, eu asa am gasit-o pe a mea. Am mai avut 2 prin recomandari (cunostinte, rude) si a fost un dezastru...Trebuie sa-ti iei una "scolita" sau cu experienta, nu una care da la sapa si se hotaraste brusc sa fie bona din lipsa de bani...

#27
Mada_3Pitici

Mada_3Pitici
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 14:42

Buna, fetelor!
Salariul unei bone variaza de la 700 la 2000 de lei, in functie de ce anume vrei sa faca si ce pregatire te astepti sa aiba.
Inainte de a apela la serviciile unei agentii, e bine sa intrebati cat mai multi prieteni, colegi etc pentru ca cel mai bine mergem pe recomandari.



#28
mamavlad

mamavlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 11 martie 2012 - 21:15

2000 lei????? As fi curioasa ce ar trebui sa faca de banii astia...

#29
Mada_3Pitici

Mada_3Pitici
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 martie 2012 - 22:06

Depinde ce pregatire au si ce anume vrei sa faca. Exista bone foarte bine pregatite intelectual care tin locul unui educator sau profesor. Exista doamne care fac lectii, fac mancare, curat, il scoate la teatru, la film, vine si in weekend. Am mai auzit cazuri.

Scriu si pe http://blog.3pitici.ro/

#30
libelula

libelula

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 13 martie 2012 - 19:49

Citat:
citat din mesajul lui mamavlad

2000 lei????? As fi curioasa ce ar trebui sa faca de banii astia...


sa EDUCE copiii. sa le spuna o poezie/cantecel intr-o limba straina. sa ii invete bunele maniere. sa ii duca la teatru. la plimbare la muzeul taranului, etc. adica sa munceasca mult cu creierul, nu doar cu mainile (schimbat, hranit, calcat etc.)

pretul acesta mi se pare mai potrivit pentru a recompensa munca pe care o bona ar trebui sa o presteze, decat cel in jurul a 1000 RON.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -