Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti pentru o fetita de 6 luni


14 raspunsuri la acest subiect

#11
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 18:14

si eu am vb cu cele de la directie de la mine ca vreau un copil mai mare pana la 4 ani, si tot nimic
observ ca nu merge nici cu cei mici, nici cu cei mari, scz dar azi m-au suparat cele de la protectia copilului sect 2 cand am sunat sa aflu detalii despre FATA, si mi-a zis doamna este abandonata ce nu intelegeti
sunt foarte nervoasa

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

#12
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 19:08

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Poate nu este locul bun in care sa intreb asta.
Stiam ca legea adoptiilor este complicata, imbirligata si face aproape imposibila adoptia unui copil in aceste conditii. La noi in Iasi in maternitate sunt multi sugari abandonati...car cresc acolo pina sunt destul de mari sa fie dusi la orfelinat.

asadar, as vrea sa stiu si eu dacama poate lamuri cineva: daca ati vazut filmul Juno, ati vazut ca in film o familie interesata sa adopte a contactat adolescenta gravida inca din perioada sarcinii, apoi a luat copilul imediat ce acesta s-a nascut.
In Romania, in prezent, este posibil sa inchei o asemenea "intelegere" in conditii perfect legale, fara sa t trezesti ca dupa 2 luni sau 2 ani mama biologica iti bate la usa sa isi ceara inapoi copilul pe care nu ar fi putut sa il ingrijeasca atunci cind l-a adus pe lume?
Este posibil, dpdv legal, sa adopti un nou-nascut? Ce trebuie sa faca mama biologica, pentru a evita riscul de care vorbeam mai sus?

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Eu am procedat asa cum spui tu, dar pe legea veche. Acum in legea noua se cere test de paternitate si nu cred ca se mai incuneta cineva sa riste.
Asa am putut sa am copilul acasa imediat ce a putut fi externat (+ ca l-am vazut din primele lui ore de viata), iar actele au durat fix 9 luni (pt ca am prins greva avocatilor si vacanta li tribunal, altfel in 3-4 luni era gata )
Acum pe legea noua v-a fi si mai complicat, cu toate ca se spera la ceva mai bun [q]
Succes si cale scurta catre ingerasii vostrii va doresc [flo]


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#13
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 19:49

Si eu am intanlit multe femei care aveau intentii "buiune",tot spuneau ca pot face rost de copii ca stiu tinere insarcinate...dar la noi e ilegal.Eu asa stiu,nu ai voi sa faci nici un fel de intelegere cu nimeni...Copii ei decid unde se duc,si la cine.
Pana in 2004,legea era fff permisiva,puteai lua copil direct din materninate,nu zicea nimeni nimic.
Dupa scandalul cu copii disparuti din tara,legea s-a schimbat in cel mai rau fel posibil,si copii au devenit neadoptabili,chiar daca erau abandonati....Cine umba dupa nemurile lor pana la a 4- a generatie???
Acum,un pic s-a mai schimbat,dureaza 6 luni sa declare copilul adoptabil,dar legea va intra in vigoare peste ceva timp...dar anul asta.Poate de data asta daca asteptati un pic,aveti mai mult noroc cu bebeii..Nu va riscati cu intelegeri din astea....
Daca este un bebe cu doua liniute in certificatul de nastere,si autoritatile chiar nus tiu care sant parintii,atunci,copilul devine adoptabil repede...Dar acesti copii sant fff rari,si se dau pe pile...la familii cu bani ff multi.

#14
nico_ro

nico_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 04:12

Nu stiu cum o fi la Bucuresti cu pilele si banii de care se tot vorbeste, noi suntem din Brasov si nu am avut nici pile si nici bani de "cumparat" copii, dar avem acasa doi copii uimitor de frumosi si destepti, adoptati in 2007 si 2011, pe care Dumnezeu ni i-a daruit. Am avut in relatia cu DPC doar hotarare, rabdare, multa insistenta si perseverenta, diplomatie, tact. Si enorm de mult noroc de la divinitate... Fiti increzatoare, asteptarea si lacrimile ei merita! Graba strica treaba si in cazul adoptiei. Pacat ca majoritatea celor care decid sa adopte o fac la varsta mai inaintata, de aici graba. Va dorim sa va gasiti copilul destinat!

http://www.onetrueme...tm_medium=email

http://www.onetrueme...medium=text_url


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -