Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(78)


199 raspunsuri la acest subiect

#21
ancuca_b

ancuca_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 17:20

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog,daca doresc sa trimit cererea in vederea adoptiei catre alte DGASPC-uri din tzara cum este mai bine sa o fac,prin posta,e-mail,fax,si ce acte mai sunt necesare?Cele care ati trimis deja,cum ati formulat aceasta cerere si daca ati primit vreun raspuns pozitiv?

Va multumesc mult!

ancuca

#22
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 17:51

Draga mea ancuca_b, trebuie sa-ti spun ca desi de la DGASPC ni s-a spus ca ar fi bine sa nu trimitem cereri, eu am facut acest gest prin mail si am primit de la DGASPC din judetele limitrofe raspunsuri ca nu sunt copii conform cerintelor noastre( si tine cont ca noi vrem un copil mai mare adica pana la 5 ani)
Unul din DGASPC-uri m-a pus la punct cumva, intr-o nota eleganta cum ca daca ar fi, ORA ar lua legatura cu DGASPC-ul nostru.
Trebuie sa intelegem ca NU SUNT COPII!!!!!!!(eu urmaresc instantele in fiecare zi si constat cu mahnire ca drumul pana la copilul meu este fffff lung......si oricat mi-as dori sa fac ceva ......sunt cu mainile legate..)
Daca s-ar putea, m-as duce si voluntar la DGASPC(daca ar fi posibil ) numai sa fac ceva sa se dezmorteasca situatia,pentru ca din partea angajatilor nu vad implicare(sincer, o spun cu multa parere de rau)
Copiii acestea sunt blocati in sistem si noi oricat am vrea, nu putem face nimic.Ma gandeam chiar sa scriu la ORA sa incerece sa miste lucrurile,cat de cat. Noua lege intra in vigoare pe 07.04.2012 si ei nu au emis nici normele si nici nu se vede vreo imbunatatire a situatie. Speram ca in aceste 4 luni de la publicare pana la intrarea in vigoare a legii 233 se va vedea ceva.....dar nimic,totul stagneaza!

#23
ancuca_b

ancuca_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 20:25

Citat:
citat din mesajul lui malex

Draga mea ancuca_b, trebuie sa-ti spun ca desi de la DGASPC ni s-a spus ca ar fi bine sa nu trimitem cereri, eu am facut acest gest prin mail si am primit de la DGASPC din judetele limitrofe raspunsuri ca nu sunt copii conform cerintelor noastre( si tine cont ca noi vrem un copil mai mare adica pana la 5 ani)
Unul din DGASPC-uri m-a pus la punct cumva, intr-o nota eleganta cum ca daca ar fi, ORA ar lua legatura cu DGASPC-ul nostru.
Trebuie sa intelegem ca NU SUNT COPII!!!!!!!(eu urmaresc instantele in fiecare zi si constat cu mahnire ca drumul pana la copilul meu este fffff lung......si oricat mi-as dori sa fac ceva ......sunt cu mainile legate..)
Daca s-ar putea, m-as duce si voluntar la DGASPC(daca ar fi posibil ) numai sa fac ceva sa se dezmorteasca situatia,pentru ca din partea angajatilor nu vad implicare(sincer, o spun cu multa parere de rau)
Copiii acestea sunt blocati in sistem si noi oricat am vrea, nu putem face nimic.Ma gandeam chiar sa scriu la ORA sa incerece sa miste lucrurile,cat de cat. Noua lege intra in vigoare pe 07.04.2012 si ei nu au emis nici normele si nici nu se vede vreo imbunatatire a situatie. Speram ca in aceste 4 luni de la publicare pana la intrarea in vigoare a legii 233 se va vedea ceva.....dar nimic,totul stagneaza!


Iti multumesc mult pentru raspuns!Tocmai am citit din postarile vechi ale acestui subiect,si am vazut ca sunt putine familii care au primit un raspuns pozitiv din partea altor DGASPC-uri.Mie mi s-a spus de catre Asistentul de caz ca daca doresc pot sa trimit aceste cereri dar sansele sunt minime,asa ca in ciuda faptului ca le-am scris,nu le-am mai trimis nicaieri.
Asa gandesc si eu,ca daca s-ar putea as merge voluntar la ei,sa lucrez cu adevarat in favoarea acestor copii,dar din pacate nu se poate.
Tu de cand ai atestatul?Vi s-a prezentat vre-un copil pana acum?Scuze daca sunt indiscreta!
Eu am depus dosarul pt a doua reatestare,ni s-a prezentat un baietel anul trecut in august,insa din pacate nu a fost sa fie.Acum astept sa plec in alta localitate sa vad o fetitza,dar cei de acolo se misca foarte,foarte greu si au mai intervenit si conditiile meteo.A trecut o luna de zile de cand trebuiau sa trimita raportul la DGASPC-ul de care apartin,si nimic.Asa ca.........Nu trece zi sa nu ma gandesc la aceasta fetitza,abia astept sa o vad in realitate,insa nu sta in puterea mea.Ma incurajez singura spunandu-mi ca daca Dumnezeu vrea sa fie a noastra,va fi indiferent de cate piedici vom intampina.

Mult succes tuturor!


ancuca

#24
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 10:14

Draga mea, trebuie sa ma inclin in fata ta pentru rabdarea si perseverenta de care ai dat si dai dovada. Eu trebuie sa recunosc ca nu sunt persoana care sa astept, in sensul ca daca doresc ceva fac orice si obtin, dar in cazul acesta sunt pusa la zid, legata de maini si de picioare. Referitor la intrebarea ta, avem atestatul de 3 luni si nimic,nimic.Daca e sa fiu obiectiva ar trebui sa-mi sie rusine ca ma vait si duc lipsa de rabdare, avand in vedere ca avem o perioada de "doar" 3 luni de la atestare, comparativ cu voi cele care sunteti la a II-a sau a III-a reatestare.
Oricum traiesc cu speranta ca dupa 7.04.2012 cand va intra in vigoare legea 233 se va misca ceva.......vom vedea....
Si revenind....cati ani are fetita?....ai vazut fotografii cu ea?
Oricum, am sesisat o stare de letargie pe acest forum, nimeni nu mai vine cu vesti bune...... se pare ca tu esti mai norocoasa d.a.p.d.v......la tine se intrevede o speranta
Felicitari si DD sa fie cu voi !

#25
alabina

alabina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 12:33

malex,si eu sunt in aceeasi situatie sau mai bine zis stare cu tine.Am atestatul doar din decembrie,dar parca nu pot sa stau si sa astept pana cand "doamnele" se vor indura sa ne sune,daca se va intampla vreodata,nu stiu de ce am dubii.La DGASPC-ul nostru sunt in curs de a deveni adoptabili doar copiii care au fost deja luati in plasament in vederea adoptarii,deci iti dai seama ce sanse avem.Si nu vrem copil mic,ca si tine pana in 5 ani.
Incerc si eu sa inteleg ce se intampla,de ce nu sunt copii,si daca cea mult trambitata lege va schimba ceva.Cu oamenii care sunt acum in sistem cu siguranta nu,dar m-am uitat pe site-ul ORA si am vazut ca pregatesc o hotarare de guvern prin care externalizeaza procesul.Eu una asta am inteles.Uita-te si tu,poate intelegi altceva.



MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

#26
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 12:50

Am citit propunerea de pe site-ul ORA si ...asa este , asta este dorinta lor, de a externaliza anumite etape ale adoptiei, chiar mi-am trimis si eu punctul de vedere....sa vezi cum vor functiona pilele,relatii si spagile de acum incolo, daca va intra in vigoare.



#27
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 13:15

buna fetelor,
Nu am mai scris de mult insa acum va citeam indignarea la adresa DPC-urilor si sincer va spun ca aveti dreptate.Putini isi fac treaba calumea in acest sistem.
Cu trimisul cererilor in tara?Eu zic ca nu e rau sa faceti treaba asta.Eu am trimis si am primit si eu in prima faza raspunsuri negative dar iata ca intr-o zi a aparut si copilasul meu la vreo 600km departare.Deci merita sa insistati.
Eu am trimis si la fundatii si la un moment dat am primit poza unui baiat dar si cu sora lui care avea cam 11 ani...deci era cam mare surioara ...dar nu asta e ideea..ideea este ca trebuie sa insistati.Eu dadeam saptamanal telefon la directie.
Si eu am asteptat un an de zile si am trecut prin toate stariile posbilie si imposibile...dar ma gandeam mereu ca exista in final si el trebuie sa fie fericit.Si iata ca acum sunt mama unui baiat absolut superb!!
Va doresc asteptare cat mai usoara si o sa deveniti mame fara doar si poate!!

Mami de Alexandru....minunea mea!!!

#28
ancuca_b

ancuca_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 15:07

Buna ziua!

Draga MALEX,iti multumesc pt gandurile frumoase!

Au fost momente cand mi-am pierdut si eu rabdarea si speranta,am trecut la fel ca si simo_75 prin toate starile posibile,in special dupa ce mi-a fost prezentat primul copil.Am fost distrusa sufleteste.Renuntzarea la a adopta acel copil a fost cea mai grea decizie din viatza mea,insa am pus in balantza totul si am decis ca decat sa luam un copil doar din mila,mai bine nu.Ma gandeam ca daca nu il luam ,poate cei de la DPC ne-o vor lua in nume de rau si nu ne vor mai prezenta un alt copil,ca daca noi nu il adoptam poate nimeni nu o va mai face si ce se va intampla cu el?Nu am dormit multe nopti din cauza gandurilor,nu ma mai puteam concentra nici macar asupra lucrurilor simple de zi cu zi,gandul si sufletul meu erau numai la el,insa m-am adunat si am mers mai departe.Trebuie sa recunosc ca m-au ajutat ft mult Asistentul meu de caz de la DPC-ul de care apartin,dar si faptul ca am citit povestile asemanatoare ale altor familii de pe acest site,chiar daca eu nu am mai scris de mult timp.Am intzeles ca nu sunt singura care trece prin aceste framantari si asta m-a incurajat ft mult.Le multumesc din suflet tuturor!
Fetitza pe care sper sa o vad cat mai curand are 4 ani si 4 luni.Am vazut poze cu ea si am dat raspunsul pe loc,ca doresc sa o vad.Asistenta mea de caz a luat imediat legatura cu DPC-ul de care apartine fetitza si le-a comunicat decizia mea,a trimis raportul meu,a facut tot ce se putea ca lucrurile sa se miste cat mai repede,insa dupa cum am mai spus,cei de acolo probabil ca sunt preocupati de cu totul altceva,decat de binele acestor copii,altfel nu-mi explic de ce a trecut deja o luna si nu au binevoit sa trimita raportul lor in Bucuresti.

P.S.-am uitat sa specific ca eu am obtinut atestatul anul trecut la sfarsitul lunii martie si primul copil ne-a fost prezentat in luna august.

Simo_75-sa va traiasca baietelul si sa va bucurati de el!Multumesc mult pt incurajari!

Va doresc sanatate si putere sa treceti cu bine peste toate!








ancuca

#29
laura-maria

laura-maria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 15:11

Buna fetelor,

Nu am mai scris demult. Am fost putin ocupata, mi-am luat copilasul acasa si imi cam ocupa timpul...:)
Nu trebuie sa disperati!!! Cand mi-am depus actele pentru atestare eram convinsa ca va fi un proces de durata si stresant. Dar nu a fost asa. Cineva acolo sus ne iubeste, vorba unui prieten: "Dumnezeu nu doarme, doar atipeste din cand in cand".
Trebuie sa aveti incredere ca totul se va rezolva, ca veti fi fericite alaturi de copilasul vostru (chiar daca un pic mai tarziu...).
Si eu am trimis cererea la directiile din tara, dar pana la urma, tot in orasul meu mi-am gasit copilasul. Nu trebuie sa ne limitam sansele, nu aveti nimic de pierdut daca va trimiteti cererea in alte judete.
Recunosc ca am fost norocoasa, eram convinsa ca o sa fiu nevoita sa ma reatestez ( in viata nu mi-a iesit nimic din prima), dar Dumnezeul m-a ajutat.
Tot am auzit de la cunoscuti, au scris si unele pe acest forum ca se dau spagi ca sa iti gasesti repede copilul. Mi se pare stupid sa faci asta, nu cumperi o marfa pe "sub mana", de la inceput am spus ca eu nu voi da curs la asa ceva, nu imi cumpar copilul de la piata. Nu stiu de unde sunt zvonurile astea sau poate este realitate, dar mie nici macar nu mi s-a sugerat asa ceva.
Sa dea Dumnezeul sa fiti toate norocoase ca mine, sa va gasiti copilasul pe care vi-l doriti in cel mai scurt timp!!!


Toate bune!!!

#30
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 17:00

Nu iti sugereaza nimeni sa dai spaga dar cand vezi ca inaintea ta se baga altii si iau copii superbi,si tu tot astepti si nu te baga nimeni in seama,nu te suna,e clar ca unii au pile si unii nu.
Neoficial,cunost trei familii care au dat ce au dat si au luat copii mici,super frumosi,sanatosi.
Eu fara pile,am asteptat doi ani si am vazut doi copii bonlavi,cu retard.Fara sa cer eu ca as vrea copil cu probleme.La noi ajungeau copii care erau refuzati de altii.
Si cei cu banu gros,nici nu asteptau,si nici nu aveau probleme din astea cu copilasii.
Copilul nu e o marfa,dar sistemul nostru il face o marfa...din pacate...
Sant si familii care au noroc cu adevarat.Dar sant putine.Restul...asteapta,spera,si in final reusesc,dar cu multe amintiri urate si ceva copii refuzati.
Si nu e usor sa refuzi un copil,ca iti ramane asa in minte toata viata,copilul nu simte,ca nu e atasat de tine dupa o vizionare,dar tu te tot gandesti...
E trist ca trebuie sa trecem prin asta.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -