Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie-august 2012 (11)


195 raspunsuri la acest subiect

#11
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 12:50

'Neata, fetelor!
Sanatate multa celor care au nevoie, anul asta a debutat peste tot cu multe probleme. Si noi o tinem din ianuarie cu tot felul de boli, copiii iau unul de la altul si tot asa. Dar se vor termina toate.

Muraturica, Biribu este medic [:)], ceea ce a spus este corect si logic, aici se face prea multa reclama celulelor stem recoltate la nastere.

Azi sper sa fac si eu rost de varza acra, am la tara dar nu putem ajunge, poate gasesc una prin piata. La dulciuri nu poftesc, dar la acreli si muraturi da [:D].



Diana, [gravi] 19+ cu [fetita] si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

#12
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 12:55

Multumesc Dianami pentru clarificari.
Biribu, imi cer scuze, dar nu stiam ca esti medic. Am crezut ca pur si simplu te-ai documentat din dorinta de a fi o mamica informata. [:)] Nu am intentionat sa iti pun la indoiala cunostiintele, dar chiar nu stiam ca ai pregatire de specialitate. Imi cer scuze inca o data. [flo]

10+

#13
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 13:21

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

Eram prin zona [:)]. Nu pot sta mult, poate ne auzim maine numai cu vesti bune.

Seara linistita tuturor! [:)]



Diana, [gravi] 19+ cu [fetita] si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)


pai cum te simti? esti ok?
ai intrat pe medicamentatie?

#14
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 13:40

neatza burtici! wow, inca un capitol [:D]
eu am avut o zi groaznica ieri [q] am avut dureri de burtik toata ziua, nu au cedat nici cand am ajuns la caldura, nici cu no-spa...nicicum [q] aseara am cedat si m-a umflat plansul [q] de frig, de durere, de teama sa nu pateasca BB ceva...cu chiu cu vai am reusit sa ma linistesc cand am ajuns acasa, am stat cu picioarele in apa fierbinte si m-am bagat in pat la caldura. mi-a trecut intr-un final durerea de burtik, insa m-a apucat migrena [bang] am mai luat un no spa si un paracetamol si am adormit.
acum dimi m-am trezit f buimaca, mi-a venit ameteala...mi-am luat tensiunea si am 9.5 si puls 60 asa ca la sfatul mamei am bagat o cafelutza cu lapte ca sa incerc sa ma pun pe picioare. mai stau un pic in pat si sper sa-mi revin k am planuri de gateala azi [:D]

va pup si sa aveti un week end excelent!

Roxy
[gravired] 15+

#15
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 13:52

biribu imi pare suepr pertinenta opinia ta; poti sa imi un link ceva (oficial) ca l-as arata si sotului; la baiat am recoltat si el ar vrea si tura asta, eu nu (dar nu aveam argumente)

fredelia imi pare f rau ca ai un inceput de an asa aiurea...

roxypui mai bine lasi planurile de gateala si stai in pat, chiar dc pare ca a trecut durerea
maine o sa fie mult mai bine

#16
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 14:09

Muraturica, stai linistita ca nu se supara Biri, noi avem copilasi de 2008 si de acolo ne stim.

Porumbita, continui cu tratamentul pt. oprirea contractiilor, antihipertensive inca nu iau, am tensiunea medie 13.5 dar mai astept sa vedem daca e in crestere sau se mentine, incerc sa aman cat pot o parte din medicamente.
Cate saptamani ai? Vad ca nu esti in lista.

Aveti grija daca umblati pe afara, au anuntat polei, nu va trebuie cazaturi [pup].

Am o sugestie: daca vreti sa fiti trecute in lista sau aveti modificari de facut trimiteti PM la userul iul_aug_2012 , cine se va loga va vedea PM-ul si va face modificarile. Asa nu se mai omit postari (care se vor indesi de acum incolo, asa e la fiecare odisee).



Diana, [gravi] 19+ cu [fetita] si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

#17
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 14:16

Buna fetele!

Freedelia, cam multe ghinioane s-au adunat la tine anu asta, dar gata, de acum trebuie sa inceapa vestile bune!!! Stii cum se zice..un necaz nu vine niciodata singur! Nu credeam in zicala asta pana nu am ajuns sa o simt pe propria piele...

Afara e un peisaj de vis dar nu ma incumet sa ma aventurez la bulgareli si sanie. Asta e, merita sacrificiul anu asta.

Si mie mi-a dat doctorita sa iau Augmentin doar pe baza sumarului de urina, pana urma sa vina Urocultura. Numai ca Urocultura a venit sterila (ca sa mai ai incredere in laboratoarele de la maternitate...) si am continuat tot cu Augmentin pana la 7 zile. Luni trebuie sa ma duc sa o refac la un laborator mai ok si sa speram ca nu iese nimic.

Ma numar si eu printre cele molipsite de bucatareala[doh]. Am dezghetat un piept de pui si acu sa vad cum ma inspira. Ceva idei?

Saptamana 15+

#18
paulici_bebe

paulici_bebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 15:22

Neatza fetelor!Tare vorbarete ati mai fost,abia acum am reusit sa va gasesc.Noi suntem bine,ieri am cazut pe scari si ca sa fiu sigura ca bebe e bine am fugit la eco,si am aflat ca am o fetita si ca e ft bine dezvoltata are 350 g.Apropo cum pun carucior roz?

DPN-25 iunie 2012

#19
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 15:23

OMG, am lipsit 2 zile si s-au scris aproape 3 capitole... clar nu pot tine pasul cu voi. Sper sa pot citi din urma.

Pana atunci, am o intrebare la voi, in special la fetele care au probleme cu sarcina si nu mai merg la servici. Fetelor, voi ce fel de concediu medical aveti? Risc maternal? Care este codul acela de diagnostic trecut in dreapta perioadei?

Are cineva reducerea programului cu o patrime? Daca da, cat de greu se obtine?

Pentru cele 16 ore dispensa pentru controale prenatale, cum ati procedat?

Multumesc anticipat... O sa-mi modific si semnatura, avem deja 18 sapt si dam din picioare de miscam burtica din loc..

[gravired] 17 sapt

#20
paulici_bebe

paulici_bebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 15:25

Neatza fetelor!Tare vorbarete ati mai fost,abia acum am reusit sa va gasesc.Noi suntem bine,ieri am cazut pe scari si ca sa fiu sigura ca bebe e bine am fugit la eco,si am aflat ca am o fetita si ca e ft bine dezvoltata are 350 g.Apropo cum pun carucior roz?

DPN-25 iunie 2012


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -