Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Tragedie dupa o nastere acasa


123 raspunsuri la acest subiect

#41
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:14

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Si-atunci sa ma lamureasca cineva:

Mi-a ramas in cap ideea (nu e idee proprie, am auzit-o/citit-o pe undeva) cum ca in Olanda, din cauza faptului ca f. multe gravide aleg sa nasca acasa, mortalitatea infantila este f. mare.

Olanda, da?

E asa sau nu e asa?



selene, cred ca asa este. nu stiu daca faptul ca se naste acasa - oricum se naste cu moasa - e singura cauza. tot aud prin jur ca sistemul medical in olanda e destul de slab. probabil ca mentalitatea este sa se intervina cat mai putin, pentru conservarea resurselor. am o amica, ce a nascut anul trecut, la spital. s-a chinuit 1 zi jumate in travaliu, asistata de moase si abia cand situatia devenise groasa rau a venit s-o asiste un ginecolog. nu vreau sa generalizez, poate nu se intampla asa in toate cazurile, insa e o experienta.

eu am locuit in olanda o perioada, acum locuiesc in belgia. in olanda, ca sa obtin o programare la spital ptr un control a durat 2 luni, si fara posibilitatea sa-mi aleg doctorul (pana sa ajung la ziua programarii, imi trecuse si problema si tot. m-am dus totusi, ca prea asteptasem mult). in belgia, n-a durat niciodata mai mult de o saptamana si asta la doctorul la care voiam. presupun ca daca nu conta doctorul puteam sa am programarea si a doua zi.

#42
ema

ema

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:31

Eu am inceput sa nasc in Germania,am continuat in olanda in casa socrilor...si am terminat la spital in olanda...toata aventura a durat exact doua ore.Am ales sa nasc in olanda pentru ca aveam voie sa nasc acasa,cand s-au rupt membranele am plecat in olanda,am ajuns in jumatate de ora,moasele deja erau la cafea cu soacra-mea,am urcat sus in dormitor,si la consultul de rigoare a scos manusa verde.So,ne pare rau,dar mergem la spital.Ele in masina lor,noi intr-a noastra,in 10 min eram la spital,dupa o ora am nascut tot asistate de ele un baietel.A doua zi dimineata eram acasa...cu bebe cu tot.Bebele are acum 7 ani jumate.
Am vrut sa nasc acasa pentru ca prima nastere ,acum aaaa 17 ani a fost cea mai cumplita experienta prin care am trecut din punct de vedere medical in lunga mea viata.Si nu ca ar fi fost vreo problema cu mine sau cu bebelusul,dar ce-am vazut si ce-am indurat de la personalul medical,m-au marcat pentru tot restul vietii.In travaliu 20 de femei care se tavaleau pe jos de dureri,cadru medical intra asa cam la 10 min. sa ne spuna sa tacem din gura ca nu suntem in grajd...proaste,nesimtite si nespalate...si multe altele...nici un fel de bunavointa,o vorba buna...m-am dus la sala de nasteri in branci...fara exagerare...pina atunci am stat pe holuri pentru ca nu puteam vedea si auzi spectacolul.Ca sa fiu lasata sa stau si pe hol,trebuia sa bag bani in buzunarele care veneau sa faca ordine printre ...VACI.Aveam 20 ani si groaza de nastere m-a determinat la 30 ani sa aleg sa nasc acasa,asistata,unde nu eram bruscata verbal,jicnita si ignorata ca ultimul animal din lumea asta.Asta este experienta mea,nu cunosc din pacate statistici si nu pot vorbi in numele altor femei care nasc acasa.
O seara buna in continuare.

#43
Carla_B

Carla_B

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:43

finally, niste date statistice relevante!

acum, daca tot avem link-uri la CDC (care arata un aspect al pb), la o bloggeritza-medic (care militeaza in alt sens), si la wikipedia (humpf), cele interesate sa analizeze obiectiv, au pe ce. nu pe "numere mari/mici si prime" sau alte asemenea opinii subiective (ca sa nu spun irelevante, in opinia mea)

analiza utila, tuturor!

#44
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:47

Nasterea acasa nu este cea mai fericita solutie. E adevarat ca nasterea e un proces natural, si daca totul a fost ok cu sarcina sunt sanse mici sa mearga ceva rau insa procentul acela oricat de mic exista.
Prima sarcina a fost perfecta, atat de perfecta incat am depasit termenul cu o saptamana si 5 zile si copilul a ajuns de 4.1kg, mi-a luat 36 de ore sa ating dilatatia maxima dar nu am reusit sa imping copilul. Medicul a decis cezariana. La momentul deciziei copilul avea pulsul constant si puternic, adica nu avea nici o problema problema eram eu.
A doua sarcina perfecta, am cerut VBAC, medicul a zis ok. S-a rupt apa si cand am sunat mi-au zis sa vin la spital (eram departe de spital asa ca m-au chemat repede), la 10 minute dupa ce am fost pusa la monitorizare in triaj s-a declansat hemoragia (placenta s-a dezlipit).
Nimic din starea mea nu prevedea acest eveniment, medicii nu au putut sa-l explice. Prezenta mea la spital pentru nastere a fost sansa mea si a copilului meu la viata.
Prin tot ce am scris nu vreau sa spun ca o mama nu ar trebui sa poata decide sa aiba o nastere cat mai naturala (fara medicamente, fara tuseuri la fiecare sfert de ora, fara rezidentii care urmaresc evenimentul - chestie specifica tarii noastre), ci doar sa subliniez ca eliminarea completa a medicului te expune unui risc.
O simpla masura de prevedere in plus nu strica. Din pacate prin modul in care au ales sa abordeze nasterile medicii (sau spitalele pentru ca nu stiu exact cine decide protocoalele) contribuie la radicalizarea pozitiei mamicilor, si sunt indirect vinovati de genul asta de intamplari.

Madalina
mami de [zana] Isabella Andreea si [baietel] Eduard Andrei
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo


http://forum.desprec...TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

#45
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 10:13

Maria, nu te supara, dar nasterea acasa in RO mi se pare o nebunie. In conditiile in care ambulantele nu ajung la pacienti nici in cazuri grave, in conditiile in care in Buc (sector 2) am fost blocati cateva zile dupa viscolul asta si n-am putut iesi decat pe jos...adauga o complicatie si vezi ce iese. In cazul meu de exemplu, sarcina fara probleme, nastere OK, doar ca ajunsesem cu tensiunea la 8 si hemoglobina la 7 (de la 15). Mi-au pus masca de oxigen, Venofer pe branula etc. Nu stiu daca o moasa in RO ar avea echipamentele necesare pentru a asista fie si astfel de probleme minore acasa (admitand ca exista suficiente moase calificate, suficiente ambulante care sa le astepte la usa in acz de Doamne-fereste etc).

In alte tari nu ma pronunt.



Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)

#46
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 10:35

Citat:
citat din mesajul lui Zala

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

Mie personal mi se pare nebunie curata ca in secolul XXI sa alegi sa nasti acasa.


A existat un realizator de emisiuni muzicale, faimos pentru reintoarcerea permanenta la Bach, pe nume Iosif Sava. A murit dupa o operatie reusita, necesara din cauza unei ocluzii intestinale. Operatia a reusit, dar pacientul a murit cu zile din cauza unei infectii intraspitalicesti. Infectii intraspitalicesti care dau mari batai de cap spitalelor din UK si din cauza carora au fost scandaluri serioase cu niste ani in urma. Asa ca nebunia e justificata uneori.


Da, stiu ça exista infectii intraspitalicesti; dar sa nu exageram: nu in toate spitalele exista riscuri ridicate pt astfel de infectii.

#47
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 10:39

Citat:
citat din mesajul lui Carla_B

numerele nu mint (si, supriza! putin le pasa ca noua ni se par mari, mici, sau potrivite)

selecteaza ce conditii demografice/medicale doresti (aceleasi in ambele cazuri), apoi vezi ce iese o data la "nasterea la spital", alta data la "nastere nu la spital, dar cu midwife" - apoi compara cele doua numere

e simplu


Da mey asa e ca la spital sunt cifrele mai mari. Dar procentajul de mame cu probleme diagnosticate cu prpbleme care-i? Ca acelea sigur n-au nascut acasa. Dar internate deja?

Cele care aleg sa nasca acasa o fac si pentru ca-s sanatoase si ele si copilul. Si tot au unele probleme.
E un curent intreg prin California in special despre cat de traumatizata iesi din spital si tu si copilul. Ce sa zic... la primul copil bine ca a fost spitalul si da o sectie NICU e traumatizanta pe viata, dar ... bine ca a fost. Al doilea copil cat pe-aci sa se nasca in drum spre spital si nu m-am simtit la spital cu el. Am nascut doar cu midwife, doctorul o venit la expulzie si atat. A stat cu mine in camera si a dormit.



#48
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 11:12

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Se repeta acelasi scenariu. Cand cineva nou vine cu argumente, cu dovezi stiintifice si/ sau date oficiale cuvintele ii sunt rastalmacite, este aruncat cat colo, este bun de luat la misto,(adresarea de "haideti doamna doctor" mi se pare inadmisibila!), jignit, ironizat, batjocorit.

Va dati seama ca mai exista oameni care nu stau 'frumos' cand li se ofera un articol din Cancan? Iata ca mai sunt. De cand sa fi ajuns oare cancanul litera de lege, dovada clara si argument irefutabil?










Maria, tu dupa atatea pagini nu ti-ai dat inca seama ca e adevarat ce scrie in articol dar fetele se contrazic acum in legatura cu incidenta mortalitatii la nasterile la domiciliu?

A spus cineva de cazul cu ocluzia decedata in spital. daca dupa ocluzie a stat in spital mult inseamna ca nu a fost ceva chiar usor.
ma rog, nu asta era ideea, ideea era ca Brittany Murphy a murit din cauza unei Pneumonii, pneumonia fiind o boala car se trateaza.
Altcineva a murit in spital in timpul trezirii dupa o operatie reusita, ca a facut o dereglare de ritm. exemplele pot continua.
Ideea topicului era ca lucrurile pot merge si rau, asa cum se poate si in spital, si ca ar trebui sa nu plece nimeni cu ideea ca e la moda si nu sunt riscuri.
nasterea este ceva care poate merge prost, asa ca e bine sa iti iei toate masurile de precautie.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#49
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 11:36

nasterea acasa implica un risc. toata chestia e daca ti-l asumi sau nu. insa in tara la noi riscul e mai mare decat in alte parti.






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#50
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 11:39

Mie nu imi place in spital. De loc. Dar acolo cred ca sunt sansele cele mai mari de supravietuire pt bebelusul meu, asa ca prefer sa merg acolo.

Stiu ca experienta nasterii in spitale de stat e nasoala in Romania, dar care dintre voi mamici v-ati putea ierta daca ati naste voit acasa, ceva s-ar intimpla cu bebelusul si ambulanta nu ar sosii in timp la spital cu voi?

Cind sistemul de ambulante din Ro a fii f bun si cond vor exista multe moase cu experienta care sa vina acasa sa asiste, poate ar fii o optiune. Dar deocamdata nu o vad a fiind.

Clar ca mortalitatea e mai mare la spital, pt ca toate cazurile cu probleme sunt trimise la spital, inclusiv multe dintre nasterile incepute acasa sau la casele de nasteri, dar pe care moasele le vad dintr-o data fiind problematice.

In ultimul rind, acasa sau la spital, pt mine durerea este o trauma. Asa ca nu mi-as dorii sa o leg de casa in care locuiesc, ci mai degraba de un spital pe care il parasesc.

Cred ca primul pas in Ro nu ar fii acceptarea nasterii voite acasa, ci mai degraba construirea unor case de nasteri, cu atmosfera placuta si personal politicos.


------------------
Still looking for pieces of heaven...



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -