Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Tragedie dupa o nastere acasa


123 raspunsuri la acest subiect

#31
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:17


Inca o data, ai aruncat cifrele si fetele (Portocalia) au comentat ca e prea mult pentru 1000 de nasteri. N-ai corectat nici o secunda spunnind ca e vorba de bebe mici.

Deci eu te intreb de cifrele de mortalitate a mamei.

Pe de alta parte, fetele au spus clar ca mamele care aleg sa nasca acasa, au fost in prealabil la doctor si li s-a confirmat ca nu ar fi vreun risc.

Cifre gasesti in referintele de la sfirsitul acrticolelor:
http://en.wikipedia....wiki/Home_birth
http://fr.wikipedia....ment_à_domicile
pe pagina in spaniola
http://es.wikipedia....i/Parto_en_casa
scrie clar ca 1 din 9 cazuri de nasteri planificate acasa ajung tot la spital.



Mik.

#32
Maria_1

Maria_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:43

Se repeta acelasi scenariu. Cand cineva nou vine cu argumente, cu dovezi stiintifice si/ sau date oficiale cuvintele ii sunt rastalmacite, este aruncat cat colo, este bun de luat la misto,(adresarea de "haideti doamna doctor" mi se pare inadmisibila!), jignit, ironizat, batjocorit.

Va dati seama ca mai exista oameni care nu stau 'frumos' cand li se ofera un articol din Cancan? Iata ca mai sunt. De cand sa fi ajuns oare cancanul litera de lege, dovada clara si argument irefutabil?







#33
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:48

mai eu am avut coleg la job a carui nevasta de 25 de ani a murit nascind la spital. Copilul a supravietuit. femeia aceea murea si acasa daca nastea. Am inteles ca a fost vorba de nu stiu ce chestie f. rara. Eu nu-s doctoritza: asa mi s-a spus, deci nu vad cum corelam moartea mamei cu moartea copilului. Mi se pare - statistic vorbind - ca comparam mere cu pere. iar d-na doctoritza din Akron se pare ca stie statistica.

#34
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:49

maria, un om nevinovat ar fi oripilat sa afle ca este banuit de trollism... [:D] tu alegi sa te faci ca nu vezi. nu e bine, iti zic!

#35
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:49


Maria, nu e nici un scenariu.
E o discutie (ceea ce tu reusesti sa porti).

Citeste tot ce s-a spus si toate argumentele care s-au adus.

Si initiatoarea subiectului spune clar :
Citat:
postez acest link doar pt. a atentiona ca nasterile la domiciliu fara supraveghere medicala nu sunt floare la ureche si pot avea un sfarsit tragic





Mik.

#36
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 02:59

Citat:
citat din mesajul lui Carla_B





iar CDC arata ca, folosing mortalitatea infantila ca masura, nasterea acasa e de 2 ori mai sigura decit la spital.




Cu alte cuvinte, spitalele au devenit locuri extrem de nesigure si de periculoase?
Vorbim aici de mame sanatoase, in ambele cazuri?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#37
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:06

Citat:
citat din mesajul lui Carla_B
Citat:
citat din mesajul lui Mik
Carla, iti mai explic o data : Xio a pus un articol in care se vorbeste de moartea mamei la o nastere acasa. Cifrele pe care ni le-ai dat sunt pentru moartea bebelusului. intelegi diferenta ? Cifrele din Franta intre 9 si 13 cazuri de deces al mamei la nastere pentru 100.000 (o suta de mii) de nasteri de copii vii e un interval si in fiecare an numarul mediu cade in intervalul asta. In Franta nu poti alege sa nasti acasa. Mik.
Mik, tu glumesti sau si la tine e tirziu? [:D]Vorbim despre cit de sigur e sa nasti acasa: sigur pt mama, sigur pt copil. Are you kiddin' me????daca ai date specifice despre mortalitatea mamei, vino cu ele. altfel, folosim ce-avem: CDC.iar CDC arata ca, folosing mortalitatea infantila ca masura, nasterea acasa e de 2 ori mai sigura decit la spital.(apropo, mortalitatea materna e puternic corelata cu cea infantila...)
Si-atunci sa ma lamureasca cineva:Mi-a ramas in cap ideea (nu e idee proprie, am auzit-o/citit-o pe undeva) cum ca in Olanda, din cauza faptului ca f. multe gravide aleg sa nasca acasa, mortalitatea infantila este f. mare.Olanda, da?E asa sau nu e asa?Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...

#38
Maria_1

Maria_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:06

Nu stiu ce intelegeti voi, dar titlul suna a NU NASTETI ACASA - PUTETI MURI. L-am vazut de la o posta!
Tonul din titlu este discriminatoriu. Cand l-am citit, au inceput sa imi tremure picioarele numai la idee. Ma rog....titlu de tabloid...no joke.

Cineva a avut buna inspiratie de a posta niste statistici. Asta ca sa ne mai linistim in legatura cu tragediile care se pot intampla la nasterile acasa.
Tragedii se intampla si acasa si la spital . Asta nu era mentionat in titlu sau in postarea autorului. Sau la spital nu se intampla ?!

La capitolul "nasterea unei stele" este o poveste SPLENDIDA scrisa de o mamica care a nascut acasa.

Ripostez pentru ca mi se pare o tentativa de inducere in eroare. Titlul si articolul nu dau si alternative. Se intelege ca este nebunie curata sa nasti acasa. Ori din marturiile celor care au facut-o, nu este chiar asa o nebunie. Si statisticile postate chiar ma fac sa ma gandesc ca a naste la spital este o nebunie cel putin la fel de mare.

#39
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:09

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1


Se intelege ca este nebunie curata sa nasti acasa. Ori din marturiile celor care au facut-o, nu este chiar asa o nebunie.


Eh, pai normal ca cele care au facut-o zic ca-i mai bine asa, ele cred cu tarie in asta, ca de aia au ales sa o faca.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#40
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 03:13


Selene, in Olanda se naste acasa mai mult ca in alta parte din Europa (intr-o vreme erau 30% din nasteri).
Insa, de citiva ani tendinta se inverseaza si mamele prefera sa nasca la spital.

Cind am nascut primul copil am avut de ales intre o clinica privata si un spital universitar. Si am ales spitalul.

Maria, iar citesti numai ce iti convine : femeia din articol a murit din stop cardiac, care se putea trata repede si fara riscuri daca nasterea ar fi fost la spital.

Mik.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -