Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Tragedie dupa o nastere acasa


123 raspunsuri la acest subiect

#101
alexia_21

alexia_21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 03:32

la fel fara suparare, povesteam deja de altceva . ca daca primul copil e pregatit, cum zice miere si ab_ac, e chiar fain sa nasti acasa, sa vaza si el ce usor e sa aduci pe lume o minune.
si eu intrebam cum e cand impingeti: fluierati, cantati sau va scremeti? ca pana la urma la asta se reduce impingerea, respectiv nasterea.
si ce o fi asa fain , frumos si educativ , ca eu una nu pricep.

#102
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 05:10

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21
eu am nascut super fain , fara dureri, respectiv urlete , tipete, dar zau ca atunci cand impingi nu poti sa fluieri sau sa canti.
Alexia, eu as fi putut sa fluier cand am impins (adica, dpdv al durerii, ca fizic eram preocupata sa respir, nu puteam si respira si fluiera in acelasi timp [:D]). Asta, desigur cu epidurala. [pk] Eu am facut pariu cu asistenta ca din 2 impingeri, Victoria iasa. Am castigat pariul [8D] Am impins mai mult ptr. placenta decat ptr. copil. Dar nu as fi fost eu comoda cu un copil in camera. Asta nu inseamna, insa ca blamez pe cele care aleg sa isi lase copiii. E chestie de alegere si fiecare isi cunoaste copilul si fiecare ia deciziile pe care le considera potrivite ptr. ele/familia/copiii lor._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAAcute Lymphoblastic Leukemia

#103
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 11:25

Cautati pe internet povestea Anei Maita ce a nascut acasa neasistata de cadru medical si nici la urgente nu s-a dus. A nascut de doua ori, ba mai mult povesteste ca nici de zbierat nu a trebuit plus ca la a doua sarcina a asistat si primul copil. Era un reportaj la Unica unde scria in detaliu cum s-a pregatit. Ofera o opinie din pozitia celei ce alege aceasta varianta.

#104
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 11:30

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Cautati pe internet povestea Anei Maita ce a nascut acasa neasistata de cadru medical si nici la urgente nu s-a dus. A nascut de doua ori, ba mai mult povesteste ca nici de zbierat nu a trebuit plus ca la a doua sarcina a asistat si primul copil. Era un reportaj la Unica unde scria in detaliu cum s-a pregatit. Ofera o opinie din pozitia celei ce alege aceasta varianta.


Din cate intelesesem initial Ana Maita a declarat ca a fost asistata de o moasa (celebra de altfel) dupa care a schimbat povestea ca sa evite represaliile asupra moasei care facea un lucru ilegal, nasterea acasa nefiind permisa in Romania. Ca alegere evident, ca nu te poate condamna nimeni daca ai nascut ca nu s-a putut altfel.
Mie una Ana Maita mi se pare ca este extrem de preocupata sa-si faca imagine, sa-mi fie cu iertare dar de la mine asa se vede.



#105
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 11:31

Si de la mine la fel,Ramiris!



Dana



handarbeit

#106
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 11:47

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
[

Probabil ca pentru o prima nastere ai in general dreptate, la a doua majoritatea nastem usor. Asa ca acum sunt absolut de acord cu Miere. Primul meu copil ar fi putut sa asiste linistita la nastere si sa ramana cu ideea ca ceva mai fain nu-i, numa bebe iese murdarel. Am facut o alegere conservatoare atunci si atat.



O problema e "majortatea" asta. Eu am nascut de 3 ori si nu mi s-a parut mai simplu sau mai sub control ultime 2 dati.
Si femeia despre care XIO a deschis topicul era la a doua nastere dupa o prima nastere fara probleme.


Mik.

#107
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 12:33

Eu am nascut o data, doar, in 4, hai, 5 ore. Sunt genul care, atunci cand nu ma simt bine/ma doare ceva, prefer sa ma retrag undeva, pana ma fac bine. Nu sa ma abandoneze toti, dar nici sa ma streseze cu prezenta lor si sa-mi ia aerul.



De aceea, nasterea fiind treaba mea, n-as fi vrut sa am pe langa mine sot/copil/alte rude care sa se holbeze la ce se intampla si sa incerce sa se faca (in)utili.



Si nu m-as fi simtit confortabil/in siguranta sa nasc acasa.



Oricum, tot la spital as fi ajuns, ca, desi am rezistat fara niciun fel de anestezie (m-a incurajat o asistenta sa rezist, mi-a spus ca orice anestezie este resimtita si de copil, orice se spune), cand a iesit puiutza, am avut si epiziotomie, si fisura de uretra.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...



Martisoare de vanzare...









#108
saskia

saskia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.110 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 12:59

In Olanda se naste mult acasa si mentalitatea femeilor de aici e foarte diferita de cea cu care eram eu obisnuita din Romania. Si olandezii au destul de multi copii, deci nu s-ar zice ca ii sperie ideea nasterii acasa, incluzand si barbatii femeilor care nasc [8D].

Asistata insa de moase, super-legala si chiar indicata de la inceput. Exista pachete speciale cu tot ce la trebuie de la niste chestioare care se pun sub pat sa-l inalte, de la scaunul acela pe care se poate naste in pozitie verticala, de la cearceafuri de unica folosinta, pana la multe altele. Eu am nascut in spital si mi s-a spus ca foarte rar vreo straina naste acasa, in schimb pentru olandeze asta inseamna ceva magic, sa poti naste in mediul tau, si asa mai departe.

Bine ca si la spital nu nasti cu doctor, decat daca e vreo complicatie, altfel nasti cu moasa, sotul si mai stiu cine vrei tu.




#109
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 13:07

Asa dispensabili au devenit medicii?







Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...



Martisoare de vanzare...









#110
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 13:21

pe mine fiica-mea daca ma vede ca sunt suparata, sau daca plang putin, sau ma vait de ceva, plange de sare camasa de pe ea... si nu stie ce sa-mi mai faca sa nu ma mai vada plangand.

nici nu-mi pot imagina ce ar simti sa ma vada urland, sa vada atata durere pe fatza mea, sa vada sange etc etc etc [:-@]

(ipotetic vorbind, ca oricum nu as putea naste acasa nici de-as vrea).






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -