Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scurgere maronie inainte de menstruatie


5 raspunsuri la acest subiect

#1
yasminaaa

yasminaaa
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 21:59

Buna seara! De 1 an si jumatate ma confrunt cu problema aceasta si anume: inainte de menstruatie cu cateva zile am o scurgere in cantitate normala si de consistenta normala doar ca maronie(bej deschis la inceput, apoi pe zi ce trece mai maroniu)pana in momentul in care apare menstruatia propriu-zisa.

Pana cand a avut copilul 2 ani nu am avut asa ceva niciodata.Initial am crezut ca poate fi o legatura intre o rana pe col pe care o aveam si pe care o si cauterizasem intre timp dar se pare ca nu a fost asa.Papanicolaul a iesit bine, ecografia pelvina arata ca totul e ok, nu am chisturi etc.Doctorita mi-a spus ca este ceva hormonal si mi-a recomandat sa iau Duphaston timp de 3 luni, din ziua 16 pana in ziua 26(2 pe zi).Asta a fost deja a 3-a luna si nicio schimbare.Eu am avut mereu lipsa de calciu, poate fi asta o cauza?Nu stiu ce sa mai cred. Am observat ca atunci cand imi este frig in perioada premenstruala apare chiar cu cateva zile mai devreme scurgerea. Mentionez ca de cand a aparut secretia aceasta am si dureri de sani inainte de menstruatie.

Cat am fost insarcinata nu am avut nicio problema de niciun fel, nasterea a fost normala(cu ceva complicatii dar nu cred ca are vreo legatura),anticonceptionale nu am luat niciodata, tratamente cu hormoni sau ceva de genul nu am facut niciodata decat acum, cu Duphaston. In viitor mi-as mai dori un copil dar nu stiu daca scurgerea aceasta nu va dauna copilului sau mie.

Se confrunta cineva cu asa ceva?Ati reusit sa rezolvati in vreun fel problema?Ati ramas insarcinate in ciuda acestei scurgeri?Au fost ceva probleme pe timpul sarcinii din cauza acestei scurgeri?

Multumesc!



Imagine postata

#2
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 12 februarie 2012 - 15:36

Buna yasminaaa!Eu aproape dintotdeauna am avut exact acelasi lucru ca si tine! Daca nu ai si dureri sau sangerari intre menstre, nu este nici o problema!Nu te va impiedica sa ramai insarcinata si nu vei avea probleme in timpul sarcinii, iar tratamentul cu Duphaston mi se pare cam mult doar pentru acest lucru, fara ca medicul sa faca alte investigatii suplimentare avand in vedere ca rezultatele pe care le-ai avut la Papanicolau si ecografia pelvina au aratat ca totul este ok. Deci stai linistita si opreste tratamentul caci nu are rost sa il continui daca nu ai vazut nici o schimbare in 3 luni. Lipsa de calciu nu are legatura cu asta, doar ca dupa sarcina intotdeauna se petrec schimbari in organismul fiecarei femei. Rabdare, caci in timp lucrurile se vor rezolva!

mamica unei printese



#3
yasminaaa

yasminaaa
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 23:06

Multumesc frumos pt raspuns!Sangerari sau dureri intre menstre nu am, doar scurgerea aceasta care apare cu 2-3 zile inainte de menstruatie.Ma bucur sa aud ca in cazul tau nu a daunat cu nimic nici sanatatii tale si nici copilului pe perioada sarcinii fiindca auzisem de la mai multe persoane cum ca ar provoca avort spontan aceasta problema, de aceea imi e si frica sa raman insarcinata cu toate ca imi doresc inca un copil.Sper sa fie totul ok pana la urma.Tu ai urmat vreun tratament pt aceasta scurgere?Dar in timpul sarcinii?Multumesc inca o data pt raspuns si sper sa nu par prea insistenta cu atatea intrebari[:I]



Imagine postata

#4
vdrag

vdrag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 16:01

Eu nu am urmat niciodata un tratament pentru aceasta scurgere, iar pe timpul sarcinii nici atat, avand in vedere ca nu am avut alte probleme si sarcina a decurs normal. Deci daca nu ai dureri foarte mari si sangerari intre menstre, parerea mea este ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Totusi, inainte de a-ti propune sa ramai insarcinata, cred ca ar fi bine sa iti mai faci un control ginecologic, eventual o ecografie vaginala si o analiza de sange hormonala pentru a descoperii eventuale dezechilibre. Iti doresc numai bine si succes!

mamica unei printese



#5
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 18 aprilie 2012 - 19:14

fa-ti analizele hormonale, cel mai probabil este un deficit de progesteron. si, da, se poate pierde o sarcina de la acest deficit, daca nu faci tratament de sustinere cu progesteron.
problema se poate "repara", dupa ce iti este confirmata de analize (atentie, dozarile se fac strict in anumite zile!), ori cu duphaston, ori cu utrogestan sau prin tratamente naturiste. eu fac tratament cu vitex pt acesta problema, insa l-am inceput numai dupa ce am avut dozarile hormonale. tratamentul este de lunga durata, iar in cazul meu a fost eficient.

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -