Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Timpul liber


46 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 16:03

hannen, si eu va inteleg perfect, pe tine si pe anca, pentru ca v-am spus deja, sunt o fosta "madam scama". una d-aia de pieptana zilnic franjurii de la covor, de ex. sau care nu suporta ca unui lucru sa-i fie schimbat locul sau pozitia. stiu, eram oleaca dusa cu capul si eu, noroc ca mi-am mai revenit intre timp. nu stiu exact de la ce mi s-a tras, cu atat mai mult cu cat in copilarie nu am fost conditionata sa fac ordine in camera mea sau in casa, dadeam o mana de ajutor, atat. de gatit am invatat abia dupa ce m-am casatorit, iar toaleta am spalat-o prima data cand m-am mutat in casa in care locuim acum (cativa ani am locuit cu socrii).
evident, nu mi-a trecut peste noapte, totul s-a petrecut treptat, dupa nasterea fetitei si reluarea serviciului, am mai imbatranit si eu intre timp si m-am lenevit oleaca [:D]. pur si simplu am ajuns la concluzia ca smotruiala zilnica e "cooperativa munca in zadar", ca nu merita sa pierd atata timp in fiecare zi, sa pun la locul lor toate cele si tot eu sa ma enervez degeaba cand le vad iarasi imprastiate, sa spal vasele in fiecare seara, ca nu moare nimeni daca le spal la 2 zile daca se strang putine, etc. nu va imaginati acum ca la mine in casa e dezastru. nu, e oarecum dezordine deoarece mai sunt jucarii imprastiate prin casa, rufe stranse de pe sarma, insa neimpachetate (le pun in cadita de plastic a fetitei, pana le vine randul la impachetat si pus in dulap; nu calc niciodata in avans, ci strict ce am nevoie in dimineata zilei respective), sunt cateva locsoare unde n-am sters praful de foaaarte mult timp (ex. partea de sus a usilor, sau sus pe sifonierul din dormitor - acolo doar sotul ajunge, cocotat pe 2 scaune, si tre sa-l "induplec" sa faca operatiunea asta). insa atata timp cat nu-mi vine nimeni in control, sa dea cu degetul, sa verifice daca praful e sters sau ca hainele sunt impachetate si aranjate la linie in dulap, nu-mi fac griji. pastrez o curatenie in limitele normalului (daca vine cineva in vizita pe neanuntate n-are de ce sa-mi fie rusine), nu intram in casa incaltati niciodata, iar o data pe luna iau toata casa de la un capat la altul, intr-o sesiune de curatenie amanuntita. practic pierd o zi intreaga, obosesc de pic lata, insa asta este, deocamdata nu-mi permit o menajera, suntem la limita cu banii. am redus la maxim covoarele (am unul mic in sufragerie si o mocheta la intrare, unde pasim incaltati cand intram in casa, acolo ne descaltam), in rest am parchet si gresie si se curata/intretin foarte usor. mobila am putina, deci scap usor si cu stersul prafului.
partea proasta e ca eu reusesc extrem de rar sa-mi iau concediu de odihna, pentru ca nu am inlocuitor la job, practic in afara de concediul alocat pentru vacanta la mare, cu greu reusesc sa rup cateva zile de CO in restul anului, si atunci tot apare cate ceva care imi naruie maretele planuri de a face curatenia-curateniilor in casa, una d-aia in care sa nu scape vreun coltisor necuratat, aruncat vechituri de pe balcon si din dulapul de haine, donat jucarii vechi de-ale fetitei, etc. marturisesc cu jena si imi pun cenusa aferenta in cap ca, din motive obiective, abia inainte de Craciun 2011 am reusit si eu sa spal/curat ca la carte toate ferestrele din casa, nu mai facusem lucrul asta de 2 ani. da, ati citit bine, de 2 ani. pe-afara le spala mereu ploaia, pe dinauntru le mai stergeam eu ca punea fetita mainile si se vedeau urmele, mai stergeam eu o pata de pe rama de termopan cand era prea vizibila, insa curatat si spalat cap-coada ferestre am reusit dupa 2 ani. bine, mi-e si un pic teama, locuiesc la etajul 9 si nu vreti sa stiti ce ghem in stomac am cand curat geamurile pe exterior si tre' sa ies un pic in afara, mi-e frica sa nu cad[q].
cu putin efort din partea noastra (eu, sot, copila), daca reusim sa mentinem curatenia sub control in timpul saptamanii, in week-end e floare la ureche sa fac o curatenie rapida (vorba lui hannen, speedy gonzalez), termin in timp record cand ma ajuta si sotul (uneori lucreaza sambata), iar timpul il folosim sa-l petrecem impreuna cu fetita, la cumparaturi sau in vizita la prieteni/parinti, sau lenevim prin casa daca vremea e urata.
in concluzie, lasati-o mai moale cu smotruiala [:D], nu aveti decat de castigat daca va indreptati atentia si energia catre alte activitati, mai placute sufletului si trupului [:D][:D][:D]


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 22 februarie 2012 - 16:16

Eu am fost educata invers.
Mama mea mereu muncea si facea si dragea si mereu imi repeta ca viata trebuie traita si sa nu fac asa ca ea ca e pacat de timp :-) Ma intreba daca vreau sa invat sa gatesc de exemplu, dar daca spuneam ca nu, ma asigura ca ma voi descurca la nevoie, pt ca nevoia te invata :-)
Asa ca pt mine nu are mare importanta sa poti manca dp jos, pt ca avem mese :-)
Nicio extrema nu e buna insa. Asa ca eu inca am de cautat calea de mijloc...

Si ca sa raspund la topic: timpul liber il petrec cu fi`mea, iesim pe afara cu trupa de prietene, mergem cat de des putem la teatru, mergem si primim vizite ale prietenelor astfel copiii se joaca si noi stam la o cafea; cand eu personal am timp liber - imi place sa tricotez - de obicei seara cand si fi`mea mestereste la birou cate ceva.
Si recunosc ca daca putem, facem ce ne place. Daca sunt vase de spalat si merg de exemplu desenele noastre preferate la tv, aleg sa ma tolanesc langa copil si catel si sa ma uit :-)

_______________________________________________


#43
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 24 februarie 2012 - 03:43

Optiunea cu menajera aici... e cam scumpa.[:D] Nu stiu cat costa in tara sa ai femeie in casa, dar aici - pentru o vizita de 4-5 ore a unei cucoane care spala, curata si pune lucrurile la loc in toata casa - pretul este in jur de 100$/ vizita.
Da, o data la 3 luni ma aranjeaza si pe mine, dar sa platesc pe cineva 100$/saptamana, nu ma tenteaza absolut deloc. Prefer sa pun banii astia intr-un cont separat pentru studiile fetei mele cand va fi mai mare fiindca aici scoala nu-i gratuita.
Asa ca ma organizez cum pot si-mi fac curat singura.

As vrea sa fiu si eu un pic Speedy Gonzales. [:)] Chiar am citit mai devreme pe net azi niste reguli despre cum sa faci curatenie rapid si temeinic. [pk] Prima din ele spunea ca cel mai usor este sa incepi cu stersul prafului si datul cu aspiratorul de sus pana jos in casa, apoi sa pui lucrurile la loc, dupa care sa speli dusumelele. Cu alte cuvinte, incepi cu o chestie si ... nu te lasi pana nu ai terminat cu asta in toata casa. Abia dupa aceea treci la urmatoarea etapa.
Ah, si spuneau ca e mai indicat sa incepi curatenia cu salile de baie si toaletele. N-am retinut de ce... [:D]



#44
grigutza

grigutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 06 martie 2012 - 17:36

Eu sunt fan plimbari. Daca am timp liber sigur il petrec in miscare [:D]. De la plimbari in parc pana la plimbari prin mall, daca vremea nu permite iesirea in aer liber. Daca sunt acasa si chiar e imposibil de iesit, ma apuc de aranjat/curatat casa, prepar o prajitura la care poftesc de mult sau sun prieteni sa vina in vizita.


#45
lucaaurora

lucaaurora
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 aprilie 2014 - 13:54

Iesire in oras cu prietenii sau vizionarea unui film



#46
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 28 aprilie 2014 - 12:19

Ha, ha, ha. La subiectul asta participa Anca74! Durere ce replici dadea! Legend!



#47
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 aprilie 2014 - 09:21

Pentru delectare...fac poze in natura: flori, pasari, animale, peisaje, locuri. Asta imi place cel mai mult.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -